Bilişim Dünyası 24 HAZİRAN 2013 / 15:18

Turkcell'de toplantı kördüğümü

Turkcell Yönetim Kurulu, Sermaye Piyasası Kurulu(SPK) tarafından 24 Mayıs’ta verilen 30 günlük süreye rağmen toplanamadı.

Turkcell’e Nisan 2013’te mevcut yönetim kurulu üyelerinin görev süreleri dolacağı için toplantı uyarısında bulunan SPK, 24 Mayıs tarihinde 30 gün içinde toplantının gerçekleştirilmesi konusunda uyarıda bulunmuştu. Bu süre dolmasına karşın toplanamayan Turkcell Genel Kurul’u bununla birlikte üst üste altıncı kez toplanamamış oldu. Mart ayında SPK tarafından üç bağımsız üye atanan kurulda Yönetim Kurulu Başkanı Colin Williams, Gülsün Nazlı Karamehmet Williams, Alexey Khudyakov ve Karin Eliasson’un görev süreleri ise Nisan ayında son bulmuştu. Sürenin son günü olan 24 Haziran’da toplanması beklenen kurul yeterli çoğunluk sağlanamadığı için toplanamadı. Bu durumun piyasalarda etkisini Turkcell hisselerinin yüzde 2,75 düşüşü ile gösterdi.

Başarısız geçen Genel Kurul toplantısı sonrası açıklamada bulunan TeliaSonera CEO’su Per-Arne Blomquist ise şunları söyledi:
“TeliaSonera, uzun süredir devam eden ve uzun zaman önce çözülmüş olması gereken hisse mülkiyeti sorunlarının yine bir Genel Kurul’u başarısızlığa uğratmış olmasını üzüntüyle karşılamaktadır. Ana hissedarların anlaşmaları için elimizden gelen her şeyi yapmış bulunuyoruz. Buna rağmen Altimo ve Çukurova, arasındaki açmazı gideremedikleri için, söz konusu çabamızda başarısızlığa uğradık. Ne yazık ki bu sorun tek başımıza aşabileceğimiz bir sorun değil. Sorunun çözüme kavuşabilmesi için diğer iki ortağın da desteğine ihtiyaç duyuyoruz.”

Genel Kurul sonrası büyük ölçüde hayal kırıklığı yaşadıklarını belirten Blomquist, TeliaSonera’nın şirketin yönetim kurulu dışında kalması, kurula üye atamaktan mahrum bırakılması ve sadece SPK’nın atayacağı üyeler aracaılığıyla şirketi millileştirmenin kabul edilemez bir davranış olacağını ifade etti. Bu tarz bir girişimin Türk Ticaret Kanunu  ve Uluslararası anlaşmalara aykırı olacağını söyleyen Blomquist, Turkcell hisselerinin hem Borsa İstanbul hem de New York Borsası’nda işlem görmesinden dolayı Turkcell Yönetim Kurulu’ndaki tıkanıklığı gidermek için SPK’nın izleyeceği yaklaşımın, diğer yabancı yatırımcılar tarafından da yakından izleneceğini söyledi.

Turkcell’de doğrudan ve dolaylı olarak yüzde 38 hisseye sahip olan TeliaSonera, şirketteki en büyük azınlık hissedarı pozisyonunda. Yönetim Kurulu’nda meydana gelen mevcut tıkanıklık ise İngiltere’deki Privy Council mahkemesinin Altimo ve Çukurova arasındaki hisselerin sahipliğine ilişkin anlaşmazlık konulu davadaki nihai kararının henüz açıklanmamış olmasından kaynaklanıyor. Turkcell’in 2010 yılından beri dağıtılmayı bekleyen 3 milyar dolara yakın birikmiş temettüsü bulunuyor. Yönetim Kurulunda yaşanan bu tıkanıklık bu temettünün dağıtılmasını engelleyen bir durum oluşturuyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
ETKİNLİKLER