Bilişim Dünyası 05 AĞUSTOS 2017 / 08:30

Turkcell, hedef büyüttü

2017’nın ikinci çeyreğinde Turkcell Grubu hem gelir hem FAVÖK’te tüm zamanların en yüksek sonuçlarına imza atarken, büyüme oranlarında ise son 10 yılın rekorunu kırdı. İkinci çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre, Turkcell Grubu yüzde 28,5 büyüme ile 4,3 milyar TL ciroya, yüzde 41,6 artışla 1,5 milyar TL FAVÖK’e ve yüzde 33,8 FAVÖK marjına ulaştı. Grup net kârı ise yüzde 69,2 artışla 704 milyon TL olarak gerçekleşti. Grup gelirlerinin yüzde 88’ini oluşturan Turkcell Türkiye’de de gelir yüzde 26,4 büyürken FAVÖK yüzde 40,6 arttı. 3 yıllık dönemde altyapısına yaklaşık 10 milyar TL yatırım bütçesi ayıran Turkcell’in 2. çeyrek sonu itibariyle son üç yıllık faaliyetleri neticesinde lisans, vergi ve yasal yükümlülük olarak aktardığı kaynak toplamı ise 19,2 milyar TL'ye ulaştı. Şirketin 3 yılda Türkiye’ye toplam katkısı da 29,2 milyar TL’ye yükseldi.
İkinci çeyrek sonuçlarını New York Wall Street’teki Borsa Binası’nda düzenlenen basın toplantısında açıklayan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, “2015’te başlattığımız dönüşüm yolculuğunda 1 Nisan 2016’da ülkemizi 4.5G ile tanıştırdık, dijitalleşmiş bir dünyanın kapısını açtık” dedi.
New York Borsası’na kote tek Türk şirketi olan Turkcell, rekor büyüme sonuçlarını NYSE’de Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça, Yönetim Kurulu Üyeleri Atilla Koç, Bekir Pakdemirli ve Genel Müdür Kaan Terzioğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilen toplantının ardından kapanış gongunu çalarak duyurdu. 2017 yılı gelir ve FAVÖK marjı beklentisini yukarı yönlü revize ettiklerini söyleyen Terzioğlu, “2017 sonunda 10 milyar TL’lik 3 yıllık yatırım planımızı gerçekleştirmiş olacağız. Bu çeyrek sonu itibariyle de son üç yıllık faaliyetlerimiz neticesinde Hazine’ye lisans, vergi ve yasal yükümlülük olarak aktardığımız kaynak toplamı 19,2 milyar TL'ye ulaştı. Böylece 3 yılda Türkiye’ye sağladığımız toplam katkı 29,2 milyar TL oldu. Yarıyıl bazında Turkcell Grubu ve Turkcell Türkiye olarak hem gelir hem FAVÖK’te tüm zamanların en yüksek sonuçlarına ulaştık. Genişleyen müşteri bazımız, yükselen veri talebi, kullanımı sürekli artan yenilikçi ürün ve servislerimiz ve bu talebi dayandırdığımız hızlı ve gelişmiş altyapı teknolojimiz sayesinde elde ettiğimiz sonuçlar, 2017 yılı beklentilerimizi gözden geçirip gelir büyümesini yüzde 21 - 23, FAVÖK marjını yüzde 33-35 olarak yukarı yönlü revize etmemizi sağladı” dedi. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics