Bilişim Dünyası 02 NİSAN 2012 / 12:06

Turkcell SüperBulut ile KOBİ’leri hedefledi


Bulut hizmetlerinin yaygınlaşması, mobil iletişim operatörlerini de harekete geçirdi. Turkcell, geçtiğimiz hafta düzenlediği bir toplantıyla SüperBulut adlı yeni bulut hizmetini tanıtarak bu alandaki varlığını duyurdu. Özellikle yeni girişimlerin ve KOBİ’lerin bulut hizmetlerine kolayca erişerek BT ihtiyaçlarını düşük maliyetlerle karşılamasını sağlayan SüperBulut’un tanıtım toplantısında Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv’in yanı sıra Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen ve HP Türkiye Genel Müdürü Serdar Urçar yer aldı. Turkcell SüperBulut’un, sayısı 2,3 milyonu bulan ve bugüne kadar özellikle maliyetler nedeniyle teknolojiye yeterli yatırımı yapmamış olan işletmelere ulaşmasını hedeflediklerini söyleyen Süreyya Ciliv, yeni hizmetin, BT altyapı hizmetlerinin yalnızca birkaç dakikada satın alınabilmesi ve kurulumun tamamlanmasını sağladığını vurguladı.
SüperBulut’un şirketlerin; donanım ve yazılım satın alma, lisans güncelleme ve işletme gibi yüklerini azalttığının üzerinde duruldu. Turkcell SüperBulut’un, altyapıda yüzde 73, yazılımda yüzde 82 ve genel toplamda yüzde 80 tasarruf imkânı sağladığı da toplantıda verilen bilgiler arasındaydı.
Ciliv’in ardından söz alan Serdar Urçar ekonomik yönden ülkenin yükünü çekmesi gereken şirketlerin, üstün teknoloji kullanarak beklenen gelişmişlik düzeyine erişebileceklerine inandığını ifade etti. Urçar, “SüperBulut ile kurumsal müşterilerin kullandıkları kadar ödemelerini, güvenlik ve işletme ile ilgili kaygılarını düşünmemelerini istiyoruz” dedi. Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen ise son kullanıcı eğilimlerinin değişmesiyle beraber veri üretiminde ve akışında patlama yaşandığını hatırlatarak, KOBİ’lerin sayıca çok fazla olmasına rağmen ülke ekonomisine katkılarının sadece yüzde 23 olduğunu vurgulayan Özmen, bulutun KOBİ’lerin gelişmesinde büyük rol oynayacağına inandığı söyledi.
ETİKETLER : Sayı:865

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics