Bilişim Dünyası 12 MAYIS 2014 / 08:09

Turkcell Superonline yatırımlarla büyüyor

Son yıllarda satın aldığı şirketlerle gücünü artıran Turkcell Superonline hızla artan fiber yatırımları sayesinde gelirlerinde önemli ölçüde artış sağladı.

Turkcell Superonline, 2014 yılı ilk çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. 2013 yılındaki gelişimini sürdüren Turkcell Superonline, 2014 yılı ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 38 artışla 280 milyon TL gelir elde etti. 14 ilde 1.8 milyon haneye fiber ağını ulaştıran, abone sayısını ise 614 bine çıkaran şirketin tüm süreçlerinin elden geçirildiği operasyonel mükemmellik programının getirdiği verimlilik önemli rol oynadı. Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan’ın verdiği bilgilere göre şirketin 2008 yılından bu yana gerçekleştirdiği yatırım miktarı 2,3 milyar TL oldu. Yılın ilk çeyreğinin sonunda Turkcell Superonline’ın hane segmenti gelirleri, artan abone sayısına paralel olarak yıllık bazda yüzde 51 artış gösterdi. Grup sinerjisinin yanı sıra zenginleşen bütünleşik çözümlerin katkısıyla kurumsal segment gelirlerinde yüzde 34 artış sağlandı. Hane segmenti ve kurumsal segmentin toplam gelir içerisindeki payı yüzde 65’e yükseldi. Turkcell Superonline bu dönemde grup dışı gelirlerin payını artırarak gelir kompozisyonunu daha da güçlü hale getirdi. Geçen yılın aynı döneminde yüzde 74 olan grup dışı gelirlerin payı yüzde 77’ye yükseldi.
Metronet Turkcell Superonline çatısı altında
Fiber yatırımların ardından, ışık hızında ilerlemeye devam ettikleri 6’ncı yılda iyiden mükemmele ilerlediklerini belirten Murat Erkan, şunları kaydetti:
“2014 yılının ilk çeyrek sonuçlarına baktığımızda aynı istikrarlı büyümeyi ve Türkiye’yi de kendimizle birlikte büyütmeyi sürdürdüğümüzü görüyoruz. İlk yıllarda altyapı yatırımları işimizin büyük kısmını oluşturuyordu. Bugün ise son Metronet satın almasının da katkısıyla 14 ilde 1,8 milyon ev ve işyerinin kapısına kadar 1000 Mbps hızında internet hizmeti götürüyoruz. Turkcell Superonline ismi artık hızlı ve kaliteli internet ile birlikte anılıyor. Şimdi bu başarımızı yeni ürün ve hizmetlerle sürdürmeye odaklandığımız bir dönemdeyiz. İyiden mükemmele bir yolculuk olarak tanımladığımız bir beş yıllık strateji oluşturduk. Bu yolculukta güçlü ve sürdürülebilir finansal yapımız en önemli değerlerimiz arasında yer alıyor.”

Tata Communications işbirliği
Abone ağlarının hızla büyüdüğüne işaret eden Erkan, Metronet satın almasıyla birlikte fiber ağlarına Diyarbakır ve Konya’nın da katıldığını kaydetti. Erkan, yatırımları ile Türkiye’nin geleceğine katkı sağladıklarının altını çizerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Doğru bir zamanda yaptığımız yatırımlar sayesinde Türkiye’yi dünya fiber liginin en önde gelen oyuncularından biri haline getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Yükselen bir ekonomi olarak Türkiye’nin sadece güçlü bir fiber altyapıya sahip olmasının yanı sıra, bu altyapı ile dünyada fiber ağların kesişim noktalarından biri olması büyük önem taşıyor. Bu konuda elimizden geleni yapıyoruz. Örneğin son dönemdeki Tata Communications işbirliğimiz, dünyada internetin birincil oyuncularının ülkemizi merkez olarak görmesi açısından kritik önem taşıyor. Ayrıca akıllı şehirler konusunda rekabet gücü kazanıyoruz. Ülkemizi geleceğe taşımak adına yerel düzeyde işbirliklerimizle belediyelerin akıllı şehircilik uygulamaları geliştirmesini sağlıyoruz.”
ETİKETLER : Sayı:971

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics