Bilişim Dünyası 22 HAZİRAN 2015 / 06:56

Türkiye’de akademi kurmayı düşünüyoruz

Türkiye’de kurulacak akademi ile yeni nesil en son teknolojilerle tanıştırılacak ve aralarından çıkan en iyiler çeşitli konumlarda istihdam edilecek.

20 ülkede 4000 çalışanıyla BT hizmetleri sunan Devoteam Yönetici Ortağı Osama Ghoul ve Genel Müdürü Erdinç Güney ile bir araya gelerek sorularımızı yönelttik.

Devoteam’den bahseder misiniz? Devoteam’in Türkiye’deki hedefleri neler?

Osama Ghoul: Devoteam, BT sektöründe danışmanlık ve entegrasyon servisleri sağlayan küresel bir şirket. Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Doğu’daki ülkeler ve Türkiye ağırlıklı olmak üzere 20 ülkede neredeyse 4000 çalışanımız var. Bu bölgeler bizim şimdilik odak noktamız. 20 yıl önce kurulmamızdan bu yana odağımız, müşterilerimizin teknoloji eksiklerini, iş ihtiyaçlarını karşılamak. Biz her zaman bilişim ve iş dünyası arasında yer alarak bu iki dünya arasındaki boşluğu doldurduk ve şirketlerin bilgi teknolojilerini en iyi şekilde kullanarak işlerini geliştirmelerini, sürdürülebilirliklerini geliştirmelerini ve rekabet avantajı elde etmelerini sağladık. Bu bizim yarattığımız DNA’mız. Bu bizim 20 yıldır devam ettirdiğimiz yolculuğumuz. Teknolojinin evrimiyle beraber biz de daima en son teknolojilerde yer aldık.

Devoteam’in diğer danışmanlık şirketlerinden farkı, bizim bilişim teknolojileri alanına odaklanmış olmamız. Bizim yaptığımız her şey BT ile ilgili veya BT’nin kurulumu üzerine. Türkiye’de neredeyse 8 yıldır bulunuyoruz ve Türkiye pazarına ilk geldiğimizde “kuruluş” olmayı istedik. Türkiye pazarı, teknolojiye uyum konusunda Avrupa’ya göre biraz geriden geliyordu. Bu yüzden biz de pazarın ihtiyaçlarına göre hareket etmeye çalıştık. Söylediğim gibi, son birkaç yıldır teknoloji gelişmeler, Türkiye kurumsal iş yaşantısında büyük rol oynuyor. İşte bu yüzden Türkiye’de Devoteam’i tüm varlıklarımızdan tam anlamıyla yararlanacak şekilde pozisyonluyoruz. Aynı zamanda dijital dönüşümüne, işletimsel mükemmeliğe erişmelerine ve doğru BT altyapısını oluşturabilmelerine yardımcı olacak, iş ihtiyaçlarına uygun hizmetler de geliştirmeye devam ediyoruz.

Türkiye’de ne gibi yatırımlar yapmayı düşünüyorsunuz? Yatırım odağınız nedir?

Osama Ghoul: Devoteam olarak bizim çeşitli hizmetlerimiz bulunuyor. 3 tane ana hizmet grubumuz var. Bunlardan ilki dijital iş dönüşümüyle ilgili. Diğer hizmetimiz ise IT departmanının hayata geçirilmesi üzerine. Üçüncü hizmetimiz ise dönüşüm yönetimi ve program yönetimi. Bugün Türkiye’deki asıl odağımız, IT departmanının hayata geçirilmesi. Çünkü Türkiye’de şu anda hem devlet, hem de kişisel tarafta herkesin yeni iş stratejisini dönüştürmekte olduğunu görüyoruz. Bizim rolümüz, IT’nin bizim bütün yeteneklerimizden, bütün sistemlerimizden ve çalışanlarımızdan faydalanmasına yardımcı olmak. Böylece IT departmanının iş ile aynı seviyede çalıştığından emin olabiliriz. Yapmayı planladığımız yatırımlara baktığımızda, tüm dünyada kullandığımız sistemlerimizi, teknolojilerimizi ve araçlarımızı Türkiye’ye getirmek. Bu yatırımın bir parçası elbette ki yeni çalışanları işe alıp eğiterek, son teknolojileri yakalamalarını sağlamak. Bu bizim kısa vadeli planımız. Orta vadede Türkiye’de bir Devoteam akademisinin kurulmasını planlıyoruz. Bu sayede yeni nesli son teknolojilerle eğiterek aralarından iyilerine iş teklifi götürebileceğiz. Bu sistemi birkaç ülkede denedik ve yapmak istediğimiz yatırımlar doğrultusunda çok kârlı olduğunu fark ettik.

Türkiye’de nasıl bir büyüme stratejisi izleyeceksiniz?

Osama Ghoul: Türkiye'ye baktığımızda özellikle ağ, sunucu ve depolama gibi altyapı yatırımlarının giderek arttığını gözlemledik. Aşama aşama gerçekleşen bu yatırım zincirinde, altyapı yatırımlarından sonra yazılım alanına yapılan yatırımları geliyor. Uygulama ve uzman kadro üzerine yoğunlaşan bu yatırımların devamında ise şirketlerin servis tarafına ağırlık vererek süreci tamamladığını görüyoruz. Bizim de bu aşamadaki amacımız, şirketlere bu yatırım süreçlerinde yol göstererek, içerisinde bulundukları dönüşüm sürecini sorunsuz bir şekilde anlatmalarını sağlamak.

Bir sonraki adımda işin dijital dönüşümüne ağırlık veriyor olacağız. IT’nin düzgün bir şekilde işlediğinden emin olduğumuzda ise inovasyona ağırlık vereceğiz.

Erdinç Güney: Türkiye’de Devoteam sistem entegrasyonuyla özdeşleşmiş durumda. Bizim için bu kimliği korumak çok önemli. Diğer taraftan Devoteam, IT hizmetleri çözümlerinde ciddi bir bilgi birikimine sahip. Türkiye’de Devoteam’in bilgi birimini daha da güçlendirmeyi amaçlıyoruz.

Osama Ghoul: Küresel olarak IT servis yönetimi konusunda en önemli oyunculardan biriyiz. Bugün büyük yazılım firmalarını, entegrasyon hizmetlerimizin bir parçası olarak kullanıyoruz. Yeteneklerimiz ve bu yazılım paketlerimiz sayesinde müşterilerimizin daha iyi bir sisteme sahip olmalarını sağlıyoruz.

Eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Osama Ghoul: Çok basit bir şey eklemek istiyorum: Türkiye pazarında bulunmak bizi heyecanlandırıyor. Türkiye’de büyük bir potansiyel olduğuna inanıyoruz. Bu potansiyel, ekonomik büyüme ve genç nüfus sayesinde büyüyor. Çünkü IT ve işte bu iki faktör çok önemli. Bizim işleyişimiz diğer uluslararası şirketlerden biraz daha farklı. Biz ülkelere gittiğimizde dışarıdan çalışan getirip götürmek yerine o ülkenin vatandaşlarını eğiterek bizim için çalışmalarını sağlamayı amaçlıyoruz. Bizim şu zamana kadar yapmakta olduğumuz ve yapmaya devam edeceğimiz şey de bu: Kuzey Afrika’da, Orta Doğu’da, Avrupa dışındaki her yerde yerel çalışanların hizmetlerimizi sunabilmesi.
ETİKETLER : 1027

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics