Bilişim Dünyası 28 MART 2010 / 18:00

Türkiye’de birinci, Avrupa’da dördüncü

Compro, ürün yelpazesine, “Dinamik Altyapılar” başlığını da ekledi.

Kurumsal bilgi teknolojileri alanında çeşitli çözümler sunan Compro, ürün yelpazesine, “Dinamik Altyapılar” başlığını da ekledi. Compro, bu yeni uzmanlığı ile IBM’in Türkiye’de ilk, Avrupa’da ise dördüncü Dinamik Altyapı iş ortağı oldu.
Compro’nun; sistem bütünleştirme, sanallaştırma, konsolidasyon, bulut bilişim, iş sürekliliği, felaket kurtarma, kümeleme, depolama, yedekleme, sistem yönetimi ve izleme, veri doküman arşivleme gibi birçok alanda çözüm ve hizmet sunduğunu belirten Compro Genel Müdürü Abdurrahman Keklik, önemsedikleri yeni konulardan bir tanesinin de dinamik ve verimli altyapılar olduğunu kaydetti.
Dinamik altyapı kısaca; BT altyapı bileşenleri ve süreçlerinin, değişen iş gereksinimlerine uygunluk ve verimlilik açısından yeni bir bakış açısıyla incelenmesini içeriyor. Bu inceleme, sunuculardan, ağ altyapısına, depolama/yedekleme sistemlerinden, hizmet sağlama süreçlerinin yönetimine kadar pek çok unsurun yeniden değerlendirilmesiyle gerçekleşiyor. Böylece toplam BT altyapı ve süreçlerinin daha verimli, değişen taleplere daha hızlı cevap verebilen ve daha az maliyetli bir yapıya dönüşebilmesine yönelik neler yapılması gerektiği ortaya konuyor. Keklik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Günümüzde şirketler, mevcut maliyetlerini sürekli gözden geçirerek, israfa dönüşen unsurlardan arındıracak adımları atmak zorundalar. Rekabet edebilirlik açısından bu oldukça önemli ve gerekli. Biz de bu doğrultuda kurumların BT altyapı ve süreçlerini birlikte yeniden ele alıyor, verimsiz ve yüksek maliyetli unsurların ortadan kaldırılmasına yardımcı oluyoruz.”
Bir bakıma şirketin teknoloji altyapısı tam bir check-up’tan geçiyor. Bu çalışma ile birlikte şirketlere ciddi bir katma değer sağladıklarının altını çizen Abdurrahman Keklik, şunları kaydetti: “Tüm bu çalışmaları yeni bir vizyon çerçevesinde gerçekleştiriyoruz. Bu yeni bir kavram ve IBM’in de çok fazla desteklediği konulardan bir tanesi. Örneğin, IBM’in çıkardığı son Power7 işlemcili sistemlerde de görüyoruz ki bir önceki kuşağa göre çok daha düşük enerji sarfiyatı ile benzer maliyette, çok daha yüksek performans üretebiliyorlar. Bunlar belki yatırım bütçelerinin içine yansımıyor, ama operasyonel maliyetlerin içinde hem de israf derecesinde ciddi olarak varlar. Bu çalışma sırasında topladığımız verilerle, altyapısal verimliliği artıracak unsurları bir rapor haline getirerek müşteriye sunuyoruz.”

TurkiyedeYerel pazar sıkışıyor, çevre ülkelerdeki fırsatları da değerlendirmek gerek

Compro, 20 yıllık deneyimini yurtdışı pazarlara aktarmaya hazırlanıyor. İran, Irak, Suriye ve Balkan ülkelerine açılma stratejilerini oluşturduklarını kaydeden Abdurrahman Keklik, şunları kaydetti:
“Yerel pazarın yanında son derece bakir olan çevre ülkelere de yoğun ilgi gösteriyoruz. Biz büyük ihtimalle iki bölgede çok hızlı bir şekilde ekiplerimizi oluşturup çeşitli işbirlikleri sağlayıp harekete geçeceğiz. Ve çok yakın zamanda şirketleşme adımlarını atmış olacağız. Şu anda işbirliği içinde olduğumuz müşterilerimiz kanalıyla bu pazarı büyütmek istiyoruz. Hem de oralarda oluşacak önemli sistem bütünleştirme projelerinde çeşitli yerel işbirliklerine adım atmak için çok yoğun çabamız var.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics