Bilişim Dünyası 27 HAZİRAN 2016 / 16:14

Türkiye’de müşteri deneyimi artıyor

Forrester Research araştırma sonuçlarını yorumlayan Positive A Digital Approach, dünyada hızla yaygınlaşan Click & Collect kurgularının Türkiye’de de perakendeciler tarafından hızla uygulanacağını belirtiyor. Tüketicilerin almak istedikleri ürünleri internet üzerinden sipariş verip, ürünler hazır olduğunda, sipariş verirken seçtikleri mağazadan teslim almalarını sağlayan Click & Collect sistemi, tüm dünyada e-ticaretin ve perakendenin gündem konuları arasında yer alıyor. Kullanıcıların ürünlerini hafta sonu da dahil istedikleri zaman istedikleri mağazadan, kasada sıra beklemek zorunda kalmadan teslim alabilmeleri, mağazada anında iade edebilmeleri gibi olanaklar kesintisiz müşteri deneyimini artırıyor. Metrekare verimliliğini de artıran Click & Collect ile markalar, ürünlerini teslim almaya gelen tüketicilere mağazada bulunan diğer ürünlerin satışını gerçekleştirebiliyorlar. Markalar, bu sistemden elde edilen veriler sayesinde, mağazalarında hangi ürünlerden, ne sıklıkta stok bulundurulacağına da karar verebilir hale gelecekler.
 
Forrester Research tarafından Almanya, İngiltere, Hollanda, Fransa, İtalya ve İspanya olmak üzere altı Avrupa ülkesinde yapılan araştırma sonuçlarına göre, Avrupalı tüketicilerin yüzde 54’ü alışverişlerinde teslimat yöntemi olarak Click & Collect’i seçiyor. 15 bin yetişkin tüketicinin katıldığı araştırmada, İngiliz, Hollandalı ve Fransızlar zamandan tasarruf etmek ve ürünün stokta kalmama riskine karşı Click & Collect’i tercih ederken, Alman, İtalyan ve İspanyollar ise kasada ödeme yaparken sıra beklemek istemedikleri için siparişlerini online verip, ürünü mağazadan almayı tercih ettiklerini söylüyor.
 
Positive A Digital Approach Kurucu Ortağı Caner Istı, “AVM kira maliyetlerinin artması ile markalar mağaza açarken artık daha seçici davranıyorlar ve Click & Collect sayesinde mağazalarının büyüklüğü ne olursa olsun tüm ürün gamını satabilir hale gelmeyi istiyorlar. Click & Collect önümüzdeki yıl perakende markalarının en sık kullanacağı omni-channel çözümü olacak” dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN