Bilişim Dünyası 07 EKİM 2012 / 16:02

Türkiye’de sağlık alanında çok yeni fırsatlar sunacağız

PortalGrup Healthcare Genel Müdürü Elçin Tuncer Seyman ve iş ortağı Agnitio’nun Kurucu ve CEO’su Morten Hjelmsoe ile sundukları sayısal pazarlama çözümleri ve ‘pull marketing’ kavramı üzerine sohbet gerçekleştirdik.
İlaç ve sağlık alanında bilişsel pazarlama çözümleri sunan strateji ve teknoloji odaklı bir şirket olan PortalGrup Healthcare; uluslararası ortakları Agnitio ve Publicis Healthware birlikte sadece sağlığa odaklanmış olarak çalışmalarını sürdürüyor.
Bilişim Zirvesi’12 etkinliğinde ‘Dijital pazarlama sağlık sektörüne neler getirecek?’ sunumunu da gerçekleştiren PortalGrup Healthcare Genel Müdürü Elçin Tuncer Seyman, uluslararası şirketlerle geliştirdikleri çözüm ortaklığının aslında Türkiye’de sağlık alanında çok yeni fırsatları sunma olanakları sağlayacağını vurguladı.
Agnitio’nun Kurucu ve CEO’su Morten Hjelmsoe de, özellikle doktor tanıtımında iPad kullanımı ve sayısallaşmanın çok arttığını dile getirdi. Fakat iPad kullanımının sadece görsel amaçlı değil aynı zamanda doktorun ihtiyacına cevap verebilecek bir veritabanıyla arkada veriyi barındırdığını aktardı. Daha sonraki tanıtımlarda sadece o doktora özelleştirilmiş, o doktorun ihtiyacına cevap verebilecek tanıtım yapmanın mümkün olduğunu vurgulayan Hjelmsoe, Agnitio’nun ‘pull marketing’te lider bir şirket olduğunu söyledi. “Burada önemli olan içerik yönetimi çünkü yazılımı her şekilde bulabilirsiniz ama stratejik olarak verinin analiz edilmesi en önemli konu” dedi. Türkiye’yi çok ilginç bir pazar olarak niteleyen Hjelmsoe, çok yaratıcı insanların olduğunu da vurguladı. Morten Hjelmsoe, “Sayısal baskının etkisinde kalmayın. Sayısal medya çok bağırıyor ama yardımcı olmuyor” açıklamasını yaptı.
Elçin Tuncer Seyman da “Biz kreatif ya da sayısal bir ajans değiliz. Kadromuzda 25 yazılımcımız bulunuyor; teknolojik gücümüz oradan geliyor. İlaç sektöründe pazarlama konusunda çok ciddi deneyimimiz var. Sayısal alandaki bilgi birikimimizi uluslararası ortaklarımızla yaptığımız işbirliklerimizle sağlıyoruz. Dolayısıyla duruşumuz; stratejik odaklı yaklaşım. Çünkü teknoloji tek başına sayısal pazarlama ya da güçlü içerik yönetimi, veri analizi olmadan uzun sürdürülebilir olmuyor.” Diğer ortakları; Sosyal Video İletişimi’nde uzman Publicis Healthware ile çevrimiçi platformlarda özel çözümler sunduklarını söyleyen Seyman, gelecekteki eğilimlerin cep telefonlarında ve videoda olduğunu kaydetti. Seyman, kendi yöntemleri olan; öncelikle internet, sonra güvendiği arkadaşlarına sorarak, sonra da sosyal medyayı kullanarak aldıklarını iletti. Dolayısıyla eskiden 30 bin doktor, eczacı hedeflenirken şimdi milyonları yönetebileceğiz. Mesajmızı milyonlara aktarmamız gerekiyor. Açıkçası bizim yaptığımız iş buradaki strateji nasıl yönetilecek?” dedi.

Türkiye’de kaynak olarak gösterilebilecek sağlık portalı bulunmuyor
Şu anda Türkiye’nin çok güçlü sağlık portallarına ihtiyacı olduğunu kaydeden Seyman, “Maalesef Türkiye’de marka olmuş, bilinir, herkesin kaynak olarak gösterebileceği bir sağlık portalı bulunmamakta. Bugün kanser, diabet hastasının danışabileceği ve birçok kronik hastalıklar için bilgi veren, güvenilir kaynaklar maalesef yok” açıklamasını yaptı. Şirketleri ortak platformlarda buluşmaya davet ettiklerini vurgulayan Elçin Tuncer Seyman, “Şirketler bireysel bu tarz yatırımlar yaptıkça; yatırımın geri dönüşünde ciddi hayal kırıklığı yaşıyorlar. Çünkü sürdürülebilirliğini  sağlayamıyorlar. Oysa ki farklı sektörlerden ortak platformlarda buluşup ve o platformları güçlendirip sonra da bu platformlarda bilgi sponsorlukları yapmak lazım. Aslında bir anlamda yatırımcıları da bu alanlara davet ediyoruz” açıklamasını yaptı.
‘Pull marketing’in çözümlerinde nasıl bir fark yarattığı konusunda ise Seyman, “Pull marketing kavramında; doktora gidip ürününüzü satmak anlatmak yerine, onun ihtiyacına cevap veren bilgiyi aktarıyorsunuz ve dolayısıyla aslında talep doktordan  ya da müşterinizden gelmiş oluyor. ‘Pull marketing’de temel amaç bu; siz satmaya çalışmıyorsunuz, karşı taraf bilgi almaya çalışıyor. Siz bilgiyi anlatmış oluyorsunuz. Arkadaki strateji ve medikal geçmişin olması  önemli. Kreatif ajanslardan bunu elde etmeniz mümkün değil” yorumunu yaptı.
ETİKETLER : Sayı:891