Bilişim Dünyası 08 HAZİRAN 2015 / 07:13

Türkiye’de veri tıkanması yaşanabilir

BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer, görevinden ayrılmadan önce frekans tahsisi konusunda sektöre önemli uyarılarda bulundu. Acarer’in görev süresinin sona ermesi nedeniyle BTK Başkanlığı’na Kurul 2. Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan vekalet edecek.

Tüm Telekomünikasyon İş Adamları Derneği (TÜTED) tarafından her yıl düzenlenen Dünya Bilgi Toplumu ve Telekomünikasyon Günü’nde bu sene “Telekomünikasyon ve Bilgi & İletişim Teknolojileri: İnovasyonun Sürücüleri” konusu masaya yatırıldı. Etkinlik, görev süresi dolan BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer için de veda etkinliğine dönüştü. TÜTED Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Dilek Ataman Bağdatlıoğlu, açılış konuşmasında bu yıl ki etkinliğin Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU)’nin 150. yılına denk geldiğine dikkat çekerek birliğin dünya iletişiminde standartları sağlamasındaki önemine vurgu yaptı. Bağdatlıoğlu, “Bu yılki etkinliği farklı kılan bir diğer konu ise sektöre yön veren çalışmalara yıllardır liderlik eden ve sektörün gelişimi için her türlü çalışmaya destek veren BTK Başkanı Sayın Dr. Tayfun Acarer’in görev süresinin bu yıl sona eriyor olması.  Sektöre hizmetlerinden ve desteklerinden dolayı kendisine şükranlarımı sunuyor ve başarılarının devamını diliyorum.”

Etkinliğe katılan ICANN Politikalardan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve İstanbul Bölge Ofisi Genel Müdürü David Olive ise konuşmasında şu konulara değindi: “Bu yıl ICANN İstanbul bölgesel ofisinin kuruluşunun da ikinci yılı. Bölge ofisinin İstanbul’da kurulması ile ilgili Tayfun Acarer’in de destekleri oldu. Birbirimize kardeşim diye hitap ettiğimiz Tayfun Acarer’e Türkiye’deki telekomünikasyon sektörünün gelişimine yaptığı katkılardan dolayı teşekkür ediyoruz.” dedi.

Türkiye’de bilişim sektörünün genel ekonomik büyümenin üzerinde bir büyüme kaydettiğini ve Türkiye’de dünyaya örnek teşkil edecek çalışmaların hayata geçirildiğini belirten Tayfun Acarer, “Bunlardan ilki telefon kayıt sistemi. Telefonların çalınma riskinden dolayı 8-9 sene öncesine kadar insanlar ellerinde cep telefonu ile dolaşamazlardı. Telefon kayıt sistemi ile bu sorunları çözdük. Numara taşıma sistemi de dünyada bir örnek. Dünyada abone sayısından fazla numara taşıması yapan tek ülkeyiz” dedi.

Türkiye’deki genişbant gelişimine de dikkat çeken Acarer şunları söyledi: “Şu an Avrupa’daki bant genişliği 720 MHz bunu 1200 ‘ye çıkarmayı hedefliyorlar. Artış trendi geniş bantta çok fazla. Her yıl yüzde 100’ün üzerinde bir artış yaşanıyor. Geçen yıl yüzde 108’lik bir artış yaşandı. Avrupa Birliği gerekli bant genişliğini şimdiden tedarik etmeye çalışıyor. Türkiye’de şu an karasal yayıncılıkta kullanılan 470-790 MHz arası bant ile ilgili çok ciddi endişelerim var. Özellikle 694-790 bandının mutlaka yakın bir süreçte geniş banda tahsis edilmesi gerekiyor. Önümüzdeki süreçte biz regülasyon kurumlarının en önemli konularından biri bu bant genişliğini temin etmek olacak. Veri artışı bu hızda devam ederse Türkiye’de 1-2 yıl içerisinde altyapı yetersizliği yaşanabilir. 2013 sonunda dünyada 2 milyar TB olan dijital içerik büyüklüğü bu yıl sonunda 8 milyar TB’ye, 2020’de ise 50 milyar TB’ye ulaşacak. Dijital içerik her yıl iki kat artıyor. Bulut çözümünün de artık bir ihtiyaç olarak öne çıktığını söyleyebilirim. Diğer yandan bu verilerin güvenliği de ayrı bir konu olarak ortaya çıkıyor.”

Acarer’in görev süresi sona erdi

BTK’nın 1 Haziran tarihi açıklamasına göre; Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer’in görev süresinin sona ermesi nedeniyle BTK’da veda töreni düzenlendi. Acarer’in görev süresinin sona ermesi nedeniyle BTK Başkanlığı’na Kurul 2. Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan vekalet edecek.

BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer için düzenlenen veda törenine BTK Kurul 2. Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan ile Kurul üyeleri İhsan Kulalı, Celalettin Dinçer ve Hidayet Yıldız da katıldı. Acarer için düzenlenen veda törenine Kurum Başkan Yardımcıları,  Daire Başkanları, Müdürler ve BTK personeli de katıldı. Acarer, BTK Başkanlığı döneminde çok önemli icraatlar gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, “3G ihalesini yaparak Türkiye’yi 3G teknolojisi ile tanıştırdık. Cep telefonu kayıt sistemini getirerek özellikle kayıt dışı cep telefonlarını engelledik, cep telefonu gasp ve hırsızlığını azalttık. Numara taşıma sistemini getirerek abonelerin numaralarını değiştirmeden operatör değiştirmelerine imkân sağladık. Güvenli internet uygulamasını başlatarak özellikle çocuklarımızın internetin zararlı ortamlarından korunmasını sağladık” dedi.

Acarer’in konuşmasının ardından BTK 2. Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan söz alarak yaptığı hizmetlerden dolayı  Acarer’e teşekkür etti ve plaket takdim etti. Kurul üyesi İhsan Kulalı da yaptığı konuşmada Acarer’e teşekkür etti. BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer’in görev süresinin sona ermesi nedeniyle BTK Başkanlığı’na Kurul 2. Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan vekalet edecek. Geçen hafta Kurul’da yapılan seçimde Sayan, oybirliği ile Kurul 2. Başkanlığı görevine seçildi.

 
ETİKETLER : 1025

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics