Bilişim Dünyası 22 NİSAN 2013 / 08:10

Türkiye’deki şirketlere inovasyon desteği

Türkiye’de Ar-Ge danışmanlığı hizmeti veren Etkin Proje ile birlikte çalışacak olan IXL Center, şirketlere verdiği eğitimler ve danışmanlık hizmetleriyle inovasyon yönetimini bir kurum kültürü olarak kazandırıyor.

1964 yılından beri inovasyon danışmanlığı yapan ve 2013 itibariyle 12. merkezini İstanbul’da açan IXL Center, Türkiye’de Ar-Ge hizmeti veren Etkin Proje ile birlikte çalışacak. IXL Center Kıdemli Yöneticisi Samuel Freeman ile şirketler için inovasyonun anlamını ve Türkiye’nin IXL Center için önemini konuştuk.
İş hayatında inovasyonu yaratıcılık ve pazar değerlerine hakim olarak tanımlayan IXL Center Kıdemli Yöneticisi Samuel Freeman, ürün ya da hizmete dönüştürülen inovatif fikrin pazarlamasının başarıyla yapılması gerektiğine dikkat çekti: “Yaratıcı pek çok şirket var ancak pazarlama anlamında başarılı değiller. Bu yaratıcılığı, inovasyonu pazarda hayata geçiremiyorlar. Milyarlarca insanın twitter hesabı var ancak bunun pazarlamasını nasıl yapacağınız önemli.”

“Yaratıcı bir fikri ürüne dönüştürmek ve pazarlamak önemli”
İnovatif yönetim danışmanlığı ile yola çıkan IXL Center’ın danışmanlık hizmetinin yanı sıra eğitim ve yazılım hizmetleri de bulunuyor. Freeman, verdikleri hizmetleri şöyle detaylandırdı: “Danışmanlık hizmetinde şirketlere iyi ve yaratıcı fikir geliştirme ve bu inovatif iş çözümleriyle pazara girme konusunda destek oluyoruz. Eğitim ayağında ise ‘inovasyon nedir, inovasyon yönetimle nasıl bütünleştirilir’ gibi sorulara yanıt veren eğitimler veriyoruz. Şirketlere inovasyonu bir disiplin ve kurum kültürü olarak yerleştirmeyi hedefliyoruz. Hangi sektörde olduğunu önemsemeden tüm sektörlere inovasyon hizmeti sunuyoruz.Tıpkı finansal yönetim, pazarlama yönetimi gibi bir birim olarak inovasyon yönetiminin yerleştirilmesi için çalışıyoruz. Eğitimle birlikte inovasyon yönetimini de şirketlerinde hayata geçirebilmeleri için kurum içinde ekipler kuruyoruz. Böylelikle inovatif bir fikrin geliştirilerek pazara nasıl uygun hale getirildiği konusunda şirketler pratik kazanma imkanı buluyorlar.”
İnovasyon neden şirketler için bu kadar önemli sorusuna Freeman, “Her şirket yeni fikirler üreten çalışanlara ihtiyaç duyar çünkü inovatif bir fikir şirketin yeni bir ürünün çıkış noktasını oluşturur. Örneğin birlikte çalıştığımız Cisco’da çok fazla BT uzmanı, farklı alanlarda yönetim uzmanları çalışıyor ve Cisco’nun TelePresence, WebEx gibi pek çok yaratıcı ürün ve hizmeti bulunuyor. Tüm bu yaratıcı fikirlerin ürüne dönüşme sürecinin çok iyi yapılanmış olması gerekiyor; şirketin en alt kademesinden üst düzey yöneticilerine kadar her çalışanın bu sürece bir katkısı oluyor” cevabını verdi.
IXL Center’ın şirketlere inovasyon yönetimi desteği verirken kullandığı bir başka araç ise inovasyon yazılımı. İnovasyon yazılımında yaratıcı fikirler yazılıma yükleniyor ve iş kavramına sokularak ürüne ya da hizmete dönüştürülüyor. Türkiye’deki şirketlerin inovasyon noktasında nerede olduklarını ve neler yapmaları gerektiği konusunda destek vermeyi hedeflediklerini belirten Freeman, inovasyon yazılımının şirket içindeki yaratıcı fikirlerin ürüne veya hizmete dönüşmesi sürecine destek olduğunu söyledi.
Freeman’ın belirttiğine göre, IXL Center’ın sunduğu bir başka yazılım ise çalışanların eğitim ve danışmanlık alanında birlikte hareket etmelerini sağlayan servis yazılımı. Bu yazılım sayesinde çokuluslu şirketlerin farklı ofislerinde bulunan çalışanlar bilgi birikimlerini paylaşıp, birlikte daha kolay çalışabiliyorlar.

“Türkiye Avrupa ve Doğu Asya arasında köprü olacak”
Boston, Bolzano, Kahire, Dubai, Londra, Seul, Sao Paula, San Francisco, Şangay, Singapur, Toronto ve son olarak da İstanbul’da ofis açtıklarını belirten Freeman, IXL Center’ın farklı ülkelerdeki durumu ile ilgili şunları söyledi: “Ortadoğu gerçekten çok dinamik. Türkiye konumuyla hem Avrupa pazarını hem de Ortadoğu ve Doğu Asya pazarını destekleyecek, köprü görevi görecek. Asya’da da Samsung, LG gibi büyük teknoloji üreticileriyle çalışıyoruz. Türkiye inovasyon konusunda ABD’ye yakın olduğundan Türkiye’de benzer bir yaklaşımla ilerleyeceğiz.”
Freeman farklı ülkelerin inovasyona yaklaşımını ise “ABD’de eski şirketlerin bünyesinde inovasyonla ilgili birim genellikle yok. Boston’daki yüksek teknolojiye sahip şirketler ise çok inovatif. ABD’de inovasyon sistemini bir şirkete en başından bütünleştiriyoruz. Çin ve Kuzey Kore’de ise şirketlerin bünyesinde inovasyondan sorumlu kişiler zaten olduğundan onlara sadece yardım ediyoruz” sözleriyle değerlendirdi.
ETİKETLER : Sayı:918

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics