Bilişim Dünyası 13 HAZİRAN 2016 / 13:48

Türkiye’deki uzmanlık dünyaya aktarılacak

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER), Mesleki Yeterlilik Kurumu ile imzaladığı protokol ve hayata geçirdiği Elektriği Dağıtan Mesleklerin Belgelendirilmesi Projesi ile elektrik dağıtım faaliyetlerine ilişkin standartları ve yeterlilikleri belirleyen kuruluş olacak. Projenin tanıtım toplantısının açılış konuşmasını yapan Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem Ceylan, mesleki standartlara göre iş hayatına atılacak diplomalı elemanların bulunmasının hem iş sağlığı ve güvenliği hem verimlilik açısından önemini vurguladı.
Bugüne kadar, 633’ü Resmi Gazete’de yayımlanmış olmak üzere, 650 meslek için meslek standardının hazırlandığı bilgisini veren Ceylan, yaklaşık 236 meslek için de yeterlilik hazırlandığını belirtti. “Şu ana kadar 46 kuruluşu bizim adımıza sınav ve belgelendirme için yetkilendirilmiş durumdayız” diyen, 48 mesleğin de ‘tehlikeli meslek’ olarak belirlendiğini hatırlatan Ceylan, enerji sektörünün de bunlardan biri olduğunu vurguladı. Mesleki yeterlilik belgesinin önemine dikkat çeken Ceylan, işin ustası olunduğuna dair belgenin sahibine değer kazandıracağını dile getirerek, “Bu, Avrupa’ya gittiğinizde geçerliliği olan bir mesleki yeterlilik belgesi” tanımını yaptı. ELDER Genel Sekreteri Uğur Yüksel de, “Tüm çalışanların elektrik dağıtım hizmetini yerine getirirken sahip olması gereken bilgi ve yeterlilikleri MYK önderliğinde AB’den sağlanmış bir fon çerçevesinde belirlemeye çalışacağız” dedi.
 
10 Ulusal Meslek Standardı hazırlandı
ELDER İcra Kurul Başkanı İsmail Ergüneş ise elektrik piyasası reformunun Türkiye’nin yaptığı en önemli yapısal dönüşüm olduğunu belirtti. Türkiye’nin 7 yıllık özel sektör dağıtım tecrübesini kurumsal hale getirmek gerektiğini vurgulayan Ergüneş, “Bu tecrübeyi ülkeye mal etmemizin yolu; yeteneği eğitmek ve bu eğitimi belli sertifikasyona tabii tutmak. Bunları sağlayacağımız standardizasyon ve belgelendirme ile kalıcı hale getiriyoruz” dedi. Bu birikimin yurtdışına da taşınacağını ifade eden Ergüneş, dünyanın her yerinde elektrik dağıtımının etkin ve verimli hale gelmesine ihtiyaç duyulduğunu hatırlattı.
ELDER’in MYK ile yaptığı çalışmalar sonucunda elektrik dağıtım sektöründe bugüne kadar 10 Ulusal Meslek Standardı hazırlanarak Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu standartların 4’ünün yeterliliği onaylanarak MYK’da yayınlandı. ELDER, diğer 6 mesleğin yeterliliklerinin hazırlanması ve toplamda 10 meslek için Personel Belgelendirme Merkezi kurulması için de Elektriği Dağıtan Mesleklerin Belgelendirilmesi Projesi’ni hayata geçirdi. Proje, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Program Otoritesi tarafından kabul edildi. ELDER’in mesleki standart ve yeterliliklerle ilgili yaptığı çalışmalara www.eldermym.com adresinden ulaşılabilir.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics