Bilişim Dünyası 28 OCAK 2013 / 08:07

Türkiye’den ABD’ye uzanan başarı hikâyesi

Yaklaşık on bir yıldır hizmet veren, altmıştan fazla Dynamics AX (Microsoft ERP) danışmanını bünyesinde barındıran ETG Danışmanlık Genel Müdürü Selami Kul ile 2013 hedeflerini ve ABD-Atlanta yatırımlarını konuştuk.

» Bize kısaca ETG’yi tanıtır mısınız?
ETG olarak kurulduğumuzdan bugüne kadar sadece kurumsal iş uygulamaları (ERP ve CRM) alanında hizmet vermekteyiz. 8 kişi ile yola çıkan şirketimiz, Microsoft Dynamics uzmanlığına odaklanmış bir büyüme ile 2012 yılında 60’tan fazla danışman sayısına ulaştı. İş zekâsı, İnsan Kaynakları Yönetimi ve Dynamics eğitimleri konularında ayrı yapılanmamız, farklı şirketlerimiz var. Türkiye’de İstanbul’da, ABD’de de Atlanta’da ofislerimiz bulunuyor. Bitirilen proje sayısı ki bence bu bir danışmanlık şirketi için çok önemli bir göstergedir, sunduğu hizmetler, danışman sayısı, dikey ve yatay çözümlerindeki uzmanlığı ile Microsoft Dynamics’in Türkiye’deki en büyük çözüm ortaklarından birisi konumuna geldik.

» ABD yatırımınız hakkında bilgi verir misiniz?
ABD’de ERP ve CRM danışmanlığı işini geliştirme ve yaygınlaştırma meselesi, ETG ilk kurulduğundan itibaren aklımda, hayalimde olan bir düşünce idi. Türkiye’de Microsoft ERP ve CRM ile gayet başarılı projelerin altına imza atmaya başlamamız ile beraber, ABD süreci kendiliğinden gelişmeye başladı. Zaman içinde Türkiye’deki müşterilerimiz bizi ABD’ye taşıdı. 2006 yılında bir müşterimiz için Washington DC’de Microsoft ERP projesi tamamladık. Aynı yıl hem şirketleşme hem de farklı müşteri potansiyellerini oluşturmak amacı ile ekibimizden bir arkadaşımızı ABD’ye gönderdik. Bu bizim proje yapmaktan sonra ilk organizasyon girişimimiz oldu. Bunun çok başarılı olduğunu söyleyemem. Doğru kişinin gönderilmesi gerektiğini bu aşamada anladık ve süreci yeniden başlatıp, doğru organizasyonu kurmak ve ilk müşteri referansını oluşturmak amacı ile ben ABD’ye taşındım. Tabii bu kararı alabilmek Türkiye’deki organizasyonun sağlam olması ile de bağlantılı idi. Aksi halde buna cesaret edebilmek pek mümkün olamazdı.
Atlanta, Türkiye’ye göre gizli kalmış, ama ABD’nin önemli iş merkezlerinden biri. Atlanta, Georgia eyaletinin başkenti olmakla birlikte güney bölgesinin ekonomik merkezi. 5 milyon nüfusu ve 120 binin üzerinde şirket sayısı ile uluslararası şirketlerin de ilk duraklarından biri. Oldukça fazla ve servis şirketi merkezi Atlanta’da bulunmakta ve bunların çoğu orta ölçekli BT şirketleri.

» ABD’deki müşterileriniz ve yaptığınız projeler hakkında bilgi verebilir misiniz?
İlk projemiz dağıtım şirketiydi. Projemizde Dynamics AX envanter yönetimi, satış dağıtım ve finans modülleri kullanıldı. İkinci projemiz tıbbi ekipman üretimi yapan bir şirket idi. Üretimi içeren ve ticaret lojistik operasyonlarını da kapsayan bir Dynamics AX (Microsoft ERP) projesi idi. Bu projelerden sonra helikopter üreticisi bir şirketin insan kaynakları uygulamalarını gene AX içinde gerçekleştirdik. Aynı şekilde yoğun işlem içeren bir dağıtım organizasyonu müşterimiz için bir proje tamamladık. Hatta bu proje için farklı “market place-pazar yeri” bütünleştirmelerini (Amazon, e-bay gibi) Dynamics AX içinden gerçekleştirdik. Türkiye’de henüz yaygın olmayan bir üretim alanı olan “high tech” işinde başarılı bir proje tamamladık. Bu projede özellikle çok yerleşkeli ve çok uluslu bir ileri teknoloji üretim şirketinin süreçlerini AX içinde uyarladık. Kendi müşterilerimizin projelerin yanı sıra, birçok yerel iş ortağımızın projelerinde alt yüklenici olarak destek de verdik ama ABD’deki genel müşteri profilimize baktığımızda bugüne kadar, merkezi ABD’de olan çok uluslu üretim şirketleri ile çalıştığımızı söyleyebilirim.

» Bu yatırımın ETG’ye ne gibi faydaları oldu? Bu faydaların Türkiye BT sektörüne açılımları olabilir mi?
ABD’deki şirketimizin yüzde 100 sahibi ETG Türkiye’dir. Bu önemli, çünkü ABD’de hiçbir iş ortağı ve ortak almadan bu işe giriştik ve bunu başardık. Bugüne kadar Avrupa’da, Rusya’da, Çin’de, Güney Afrika’da projelerin içinde bulunmuştuk ama bu projeler o ülkelerde organizasyon gerektirmeyen projelerdi. Türkiye’de oldukça başarılı projeler yapmamıza rağmen, bu projelerin uluslararası arenada çok anlamlı olmadığını fark ettik. ABD’de ofis açtıktan sonra. Bu yatırımımız ile Türkiye bağlantısı olmayan tamamen ABD merkezli müşteri referansları oluşturmaya başladık. Bu da ETG’yi Türkiye’deki rakiplerinden farklılaştırdı.

» Bu yatırımın faydaları neler, yatırımın Türkiye’ye ve Türkiye BT sektörüne açılımları olabilir mi?
Burada çok başarılı işler çıkardık, bu da ister istemez Türkiye’nin imajına mütevazi de olsa katkı yaptı.
Buna ilaveten bu yatırımımız ile birlikte Türkiye’den birkaç yazılım şirketi -alanlarında gayet başarılı şirketler- kendi ürünlerini ABD’de desteklemek ve pazara açılmasını sağlamak için bizim ile irtibata geçtiler. Tabii ki bu şirketler gözleri kapalı olarak bize bu teklifi yapmadılar, gerekli araştırmaları ve referans sorgulamaları ile bunu bize teklif ettiler. Şu anda bu şekilde işbirliği fırsatları üzerinde çalışıyoruz ve umuyoruz güzel sonuçlar alırız.
Türkiye’de geçtiğimiz ay düzenlenen Microsoft Dynamics Zirvesi’ne ana sponsor olduk. Oldukça başarılı, içeriği ve katılımcıları zengin bir zirve oldu. Bu etkinlikte Türkiye’deki müşterilerimizden Dünya Göz Hastanesi, Albayrak Holding, Eroğlu Holding gibi bazı müşterilerimiz, birlikte gerçekleştirdiğimiz projeleri birer başarı hikâyesi olarak zirve katılımcılarına sundular. Şimdi ETG Consulting olarak benzer bir organizasyonu ABD’de yapmayı hayal ediyoruz. Bu etkinlikte sadece ABD’deki  müşterilerimizin değil, Türkiye’deki müşterilerimizin de başarılı projelerini sunarsak, böylelikle hem ülkemizin tanıtımına, hem de birlikte iş yaptığımız müşterilerimizin ABD    pazarındaki tanıtımlarına katkı sağlayabiliriz.

» Türkiye’deki müşterilerin ABD yatırımları ile ilgili de fırsatlar var mı?
Bu tarz müşterilerimiz için ETG onlar için öncelikli oluyor. Çünkü her durumda iki tarafta da hizmet vermemiz ve onlarla aynı dili konuşmamız müşterilerimiz için büyük kolaylık. Şu anda 3-4 müşterimiz ile ABD’deki mevcut yatırımlarında veya gelecekteki yatırımlarında Dynamic AX ve Microsoft CRM uyarlamasını konuşmaktayız. Bizim Türkiye’de müşterimiz olmayan ancak Microsoft ERP/CRM kullanan Türkiye merkezli şirketler ABD’de yatırım yapacakları zaman bizi bir şekilde buluyorlar.
ETİKETLER : Sayı:906
YORUMLAR
Umut ALTINAY 31 OCAK 2013 / 23:56 0 0
www.etg-it.com

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics