Bilişim Dünyası 02 HAZİRAN 2014 / 08:28

Türkiye’den WhatsApp’a rakip geliyor!

Dünya çapında 2.3 milyon üyeye sahip Connected2.me’nin yaratıcısı Ozan Yerli’nin hedefi; 2015 yılında 10 milyon üyeye ulaşmak.

“Connected2.me, insanların sizinle anonim olarak anlık iletişim kurmasını sağlayan bir sosyal ağ sitesidir” diye açıklamada bulunan genç girişimci Ozan Yerli, siteyi ilk defa 2011 yılının Ağustos ayında açtığını belirtti. Sitenin işleyişi hakkında bilgi veren Yerli, şu detayları aktardı:
“Sitede hesap açtıktan sonra size bir profil adresi verilir. Bu adresi arkadaşlarınızla paylaşırsınız. Adrese gelen arkadaşlarınız sizinle kimlikleri gizli olarak iletişim kurarlar. Bu sayede hakkınızdaki düşüncelerini, eleştirilerini rahat bir şekilde iletebilirler. Sitede yeni insanlarla tanışmak için kullanabilen, o sırada çevrimiçi olup kimseyle konuşmayan üyeleri gösteren ‘Shuffle’ isimli bir kısım da mevcut. Kullanıcılar siteye kayıt olan uzmanlara konuları hakkında merak ettiklerini sorarak onlardan hızlı bir şekilde bilgi de alabiliyor. Connected2.me dünya çapında 2.3 milyon üyeye ulaştı ve her gün 250 bin ziyaretçi alıyor.”

Kullanıcılar Türk yapımı diye çok şaşırmış!
Bilkent Üniversitesi Fizik bölümünden mezun olan Yerli, doktorasına devam ediyor. Fizik bölümünde okumasına rağmen bilgisayardan ders aldığını, Bilkent Üniversitesi’nin bu konuda özgür bir yaklaşımı olduğunun altını çizen Yerli, Connected2.me’nin ilginç öyküsünü şu şekilde anlattı:
“Siteyi ilk açtığımda Türk olduğumu söylemedim; İngilizce olarak kendim üye olmuşum gibi açtım. Bunu bilerek yaptım; Türkçe olduğunda önyargı oluyor, yabancı olunca gençlere daha ‘cool’ geliyor! Yayıla yayıla bir anda 50 bin kişi girdi ve ilk gün site çöktü. Her ay 100 bin yeni üye geliyor. Ben de bunu beklemiyordum. İlk kez Start-Up Zirvesi’nde bu projeyi anlatmıştım. Türk yapımı olduğunu ilk orada açıkladım. Kullanıcılar Türk diye çok şaşırmış. Diğer sosyal ağlardan farklı olarak insanlar kimliklerini gizleyerek birbirleriyle konuşabiliyor. Bu da sitenin en önemli özelliği. İnternetin ilk zamanlarında gizlilik vardı. Sonra Facebook çıkınca herkes kendi ismini kullanır oldu. Eskisi gibi bir ortama ihtiyaç doğdu. O ihtiyaçtan yola çıkınca ilgi hayli yüksek oldu. Gizlilik, lise ve üniversite gençlerinin çok hoşuna gidiyor. Normalde konuşamadıklarını ifade edebiliyorlar. Bir taraf bir tarafı biliyor, diğer taraf bilmiyor; başka bir sitede olmayan bir özellik. Bazı kurumlar Connected2.me’yi müşterilerinden ürünleri hakkında geribildirim almak için tercih ediyor. İnternet siteleri kullanıcılarından yorum almak için, internetten yayın yapan radyolar da iletişim sağlamak için kullanıyor.”

Sosyal ağ uygulamaları arasında ilk 20’ye girdi
Ozan Yerli, sitenin Türkiye’den sonra Güney Amerika’da yoğun olarak kullanıldığının altını çizerek iPhone için mobil uygulamasının çıkartıldığını da duyurdu. Yerli, “Avrupa, İngiltere, İrlanda, Litvanya’da çok kullanılıyor. iPhone’da mobil uygulaması çıkınca sosyal ağ uygulamaları arasında ilk 20’ye kolay bir şekilde girdi. Reklam yapmıyoruz; sistem kendi kendine yayılıyor. 1 milyona yakın sayfa gösterimi var, bu hayli yüksek. Reklamdan gelir kazanıyoruz. Kullanıcılar, daha çok kişi gelsin diye 2 dolar ödeyip profillerini ana sayfadan gösterebiliyor. Liseliler tercih ettiği için mobil uygulamayı yoğun olarak kullanıyorlar. Türkiye’de hatta yurtdışında dahi bu kadar kullanıcısı yok” dedi.
Şu anda tek başına olduğunu ama ekibi büyütmeyi planladığını dile getiren Yerli sözlerini şöyle sürdürdü: “Ekibi büyütebilirsem Bilkent Cyberpark’a taşınabilirim. Uzun süredir internet girişimciliğiyle uğraşıyorum; daha önce farklı projelerim de vardı. Connected2.me’nin eğlenceli olabileceğini düşünmüştüm; hızlı bir şekilde yayıldı. e-tohum’dan yatırım da aldım. Site yayıldıktan sonra Türkçe dil desteği ekledim. Böylece iyice büyüdü. İspanyolca’ya da çevirdik. En çok gelen istek mobil uygulamanın olmasıydı. Sitenin trafiği gündüzleri azalıyordu, gençler okulda da kullanmak istiyorlardı. iPhone uygulamasından sonra Android’i de çıkarıyoruz. Android’i bir yandan öğrenip bir yandan kendim geliştiriyorum. iPhone’u da kendim öğrendim, yaptım.”

Mentorluk yapacak kurum önemli
Yerli, ilk hedefinin Connected2.me’nin tüm dünyaya yayılması olduğunu vurgulayarak 2015’te 10 milyon üyeye yayılmasını planladıklarını söyledi. Ozan Yerli, “Mobilde yoğun kullanılmasını istiyoruz. WhatsApp’a rakip olabilecek seviyeye gelmesini amaçlıyoruz. Gelirimiz sunucuların masrafını karşılıyor. Bir noktadan sonra hızlandırmak için reklam yapmaya ihtiyaç olabilir. Yayıldıkça büyüme hızı da artıyor. Müdahale etsek daha da artabilir. Mentorluk yapacak kurum önemli, e-tohum bunları sağlıyor. Güvenilir destek çok önemli. Silikon Vadisi’nden bazı yatırımcılar var ama şimdilik onu istemiyorum. Son gelişmeler olarak mobil uygulamamız iyi gidiyor. Haftada küresel olarak 20 bin civarında yükleme alıyor. Türkiye’de App Store’da en çok kullanılan sosyal ağlar listesine girdi. Site de aylık 100 bin yeni üye kazanarak büyümeye devam ediyor” şeklinde sözlerini tamamladı.
ETİKETLER : Sayı:974
YORUMLAR
TurkerCanbazoglu 09 HAZİRAN 2014 / 09:59 0 0
Ozan Yerli'Nin çalışmaları tek kişi ile yaptığını belirtmesi konuyu daha ilginç hale getiriyor. Tebrikler, başarılar.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics