Bilişim Dünyası 13 KASIM 2016 / 16:09

Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji yıldızları

Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketlerine Avrupa ve dünyaya açılma fırsatı sunan Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye 2016 Programı’nın sonuçları, Deloitte Values House’da düzenlenen ödül töreniyle açıklandı.
Türkiye’de on birinci yılını tamamlayan programın bu yılki birincisi, 2009 yılında Ankara’da faaliyetlerine başlayan ve son dört yılda %16014’lük büyüme kaydeden Bilgikent Bilişim A.Ş oldu. SNI Teknoloji Hizmetleri A.Ş. yüzde 6354’lik büyüme ile ikinci olurken, Hype yüzde 4894’lük büyüme oranı ile üçüncülük ödülünün sahibi oldu.
Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketlerinin kıyasıya yarıştığı programda Cardtek Teknoloji Özel Ödülü’nün sahibi olurken, Büyükler Ligi olarak anılan ve 2015 mali yılı süresince gelirleri 50 milyon avro ve üzeri olan teknoloji şirketlerinin, son dört yıldaki büyüme hızlarına göre kendi aralarında değerlendirildiği ‘Big Stars’ kategorisinde ise Aselsan, BilgiKent, Bimsa, TurkNet ve Innova yer aldı. Innova Bilişim Çözümleri A.Ş. ayrıca programın başladığı 2006 yılından bu yana Fast 50 listesine girebilme başarısı gösteren tek şirket olma özelliği taşıyor.
Deloitte Türkiye Ortağı ve TMT Lideri Tolga Yaveroğlu, yaptığı açılış konuşmasında; “Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye Programı’nı bu yıl on birinci kez gerçekleştiriyoruz. O günden bu yana sektörde yaşanan büyüme ve gelişim sevindirici. Deloitte Türkiye olarak kurumların bu alana yaptığı yatırımlar ve hayata geçirdikleri çalışmalar bizi heyecanlandırıyor. Fast 50 programı 2006 yılında başladığında bugün sıralamamızda yer alan kurumların çoğunun o zaman henüz kurulmamıştı; bugün ise burada kendilerine ödüllerini veriyor olmaktan ötürü çok mutluyuz. Deloitte Türkiye olarak, 2006 yılından bu yana sürdürdüğümüz Fast 50 Programı ile amacımız kurumların sağlam bir finansal yapı oluşturulması, sermayeye erişim, nakit akışının yönetimi ve şirketlerin yatırımcılar nezdinde farkındalıklarının artırılmasına katkı sağlamak. Ancak programımız bunun yanında bilinirliğine ve çalışan motivasyonuna katkıda buluyor ve bu başarılı kurumların Türkiye’yi global olarak da başarıyla temsil etmelerine imkan tanıyor. Gelecek dönemde bu şirketleri geliştirdikleri yenilikçi teknolojiler ile yurt dışında kendilerinden söz ettirmelerini arzu ediyoruz” şeklinde konuştu.
Etkinlik kapsamında ayrıca, Deloitte Türkiye M&A Hizmetleri Ortağı Başak Vardar’ın moderasyonu, Arvento Genel Müdürü Özer Hıncal, DGSK Private Equity Genel Müdürü Kayrıl Karabeyoğlu ve Revo Capital Genel Müdürü Cenk Bayrakdar’ın katılımı ile gerçekleşen ‘Teknoloji Şirketlerinin Yatırım Yolculuğu’ konulu panelde bilişim sektörünün gelişimi ve geleceği değerlendirildi.
 
 
2016 Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye Programı’nda ilk 10
 
Şirket Adı            Büyüme Oranı (%)
1 - Bilgikent Bilişim A.Ş  16015
 
2 - SNI Teknoloji Hizmetleri A.Ş. 6355
 
3 – Hype              4894
 
4 - ARD Grup Bilişim Medikal Danışmanlık            3829
 
5 - ANT Yazılım ve Bilgisayar (Anttech)   1629
 
6 - Robotistan Elektronik Ticaret A.Ş.      1177 
 
7 - KARTNET Bilgisayar San. ve Tic. A.Ş. (Cardtek)             534
 
8 - P.I. Works TR Bilişim Hizmetleri A.Ş. 465
 
9 - BNTPRO Bilgi ve İletişim Hizmetleri   432
 
10 – Logsign       384
 
Fast 50 CEO Anketi Sonuçları:
 
- Geçtiğimiz yıl CEO’ların yüzde 37’si 12 ay içinde ekonominin büyüyeceğine inancını paylaşırken bu oran yeni araştırmada yüzde 42’ye yükseldi. Aynı şekilde bir önceki araştırmada ekonominin küçüleceğini ya da durağan kalacağını savunan CEO oranı yüzde 63 iken bu yıl gerçekleştirilen araştırmada yüzde 57’ye düştü.
 
- CEO'ların yüzde 61'i önümüzdeki 12 ay içinde işgücü büyümesinde maksimum yüzde 25 gelişim beklerken, sadece yüzde 9’u yüzde 50'den fazla büyüme beklediğini paylaştı. Geçtiğimiz yıl aynı oranlar sırasıyla yüzde 58 ve yüzde olarak raporda yer almıştı.
 
- CEO’ların çoğunun önümüzdeki 12 ayda organik büyümenin sağlanacağını belirtmesine ve büyümenin ana kaynağı olarak göstermesine rağmen 2015 yılında yüzde 74 olan bu oran yüzde 70’e düştü.
 
- Teknoloji şirketlerinin büyümesini sağlayan önemli faktörler yüzde 27’lik oranları ile ‘nitelikli çalışanlar’ ve ‘özel / niş ürünler’ oluştururken, ‘güçlü liderlik’ yüzde 15’le üçüncü sırada yerini aldı.
 
- CEO’lar şirketlerinin hızlı büyümesinin yönetilmesi karşısındaki en büyük operasyonel zorluğu geçtiğimiz yıl yüzde 55 ile kalifiye işgücünün bulunması, işe alınması ve elde tutulması olarak ifade ederken yüzde 64’e yükselen bu oran durumun daha da zorlaştığını ortaya çıkardı.
 
- ‘Büyüyen satışlar’ yüzde 45 ile geçtiğimiz yıl olduğu gibi yine CEO’ların karşılaştığı mali zorlukların ilk sırasında yerini aldı.
 
- ‘Liderlerin yetiştirilmesi ve sorumluluğun delege edilmesi’ CEO’lar için en büyük kişisel zorluk olarak ilk sıradaki yerini koruyor.
 
- Teknoloji sektörünün gelecek 12 aydaki gelişiminin önündeki en büyük engeller ise ‘bölgedeki jeopolitik istikrarsızlık’ ve 'yetenek kullanılabilirliği' olarak vurgulandı.
 
- CEO’lar tarafından gelecek 12 ayda büyümeyi teşvik edecek faktörler ise şu şekilde sıralandı; ‘Ar-Ge ve inovasyon yatırımları’, ‘düşük kurumsal ve bireysel vergi’ ve ‘eğitim – öğretim’.
 
- CEO’ların yorumlarına göre önümüzdeki üç yıl içinde teknoloji yatırımlarının en önemli etkenleri arasında ‘dijitalleşme ve mobilite', ’analitik verilerin daha iyi kullanılması’ ve ‘e-ticaretin büyümesi ve çok kanallı entegrasyon ihtiyacı’ olarak belirlendi.
 
- Araştırma kapsamında CEO’lara gelecek 12 ayda yatırım yapmayı planladıkları ülkeler de soruldu. CEO’ların gündeminde yüzde 27 ile Amerika ilk sırada yer alırken, yüzde 24 ile Türkiye ikinci, yüzde 21 ile İran ve İngiltere üçüncü oldu.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics