Bilişim Dünyası 07 MAYIS 2011 / 02:30

Türkiye’ye yoğun ilgi

Geçtiğimiz hafta Bodrum Rixos Otel’de altıncısı gerçekleştirilen Oracle Partner Network Days’e yaklaşık yirmi ülkeden 300’ün üzerinde Oracle iş ortağı katıldı.

Oracle Partner Network Days geçtiğimiz hafta Bodrum’da gerçekleştirildi.
Geçtiğimiz hafta Bodrum Rixos Otel’de altıncısı gerçekleştirilen Oracle Partner Network Days’e (OPN) yaklaşık yirmi ülkeden 300’ün üzerinde Oracle iş ortağı katıldı. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Oracle Orta Asya ve Türkiye Bölgesi Satıştan Sorumlu Başkan Yardımcısı Gürhan Kalelioğlu, “Fas’tan Moritanya’ya, Azerbaycan’dan Güney Afrika’ya, Özbekistan’dan Lübnan’a kadar birçok ülkeden dostumuz bugün bizim yanımızda. Geçen yıl Dalaman’da gerçekleştirdiğimiz toplantıda açıkladığımız gelirlerimiz 20 milyar dolar civarındayken bu yıl rakam 34 milyar dolar seviyesine kadar yükseldi. Yine pazar değerimiz geçen yıl 120 milyar dolar civarındayken bu yıl 180 milyar dolara yükseldi. Bu da piyasanın Oracle’ın kararlarını olumlu olarak algıladığının en büyük göstergesi” şeklinde konuştu.
Oracle olarak Ar-Ge yatırımlarını birçok ülkenin Ar-Ge bütçesinden fazla olduğunun altını çizen Kalelioğlu, “Oracle’ın Ar-Ge harcamaları dört milyar doları aşmış durumda. Bu da birçok ülkenin Ar-Ge bütçesinden fazla diyebilirim. Oracle olarak donanım-yazılım ikilisinin uyumlu birlikteliğinin bir çıktısı olarak depolamadan başlayarak asıl uzmanlığımız veritabanına
kadar tüm iş süreçlerine yönelik bütünleşik çözümler sunuyoruz. Bizim için dört ana başlığı da veritabanı, fusion middleware, iş uygulamaları ve donanım olarak sayabilirim” dedi.

Bölgede yeni açılımlar

Bütün bunların yanında pazar dinamiklerini belirleyen açılımlar yaptıklarına da değinen Gürhan Kalelioğlu, bu konuda şunları söyledi: “Özellikle Exadata inisiyatifiyle birlikte son dönemdeki başarımız Türkiye’de de artarak devam etti. Türkiye’de son bir yıl içinde toplamda 24 makineye ulaştık ki bu rakamla Avrupa’nın sayılı ülkeleri arasına girmeyi başardık. Son dönemde özellikle hızlı büyüdüğümüz alanlardan biri olan fusion middleware’de önemli değişiklikler oldu. Bizim tarafımızda Exalogic Elastic Cloud olarak adlandırılan yeni bir alanımız oldu ve bu alanda da Türkiye dâhil birçok ülkede projeler yapıyoruz. Bugün size tüm oyunun stratejilerini değiştirecek çözüm ve projelerimizi de anlatacağız.”
Gürhan Kalelioğlu’ndan sonra sahneye Oracle ECEMEA Bölgesi İş Ortaklıkları ve Kanaldan Sorumlu Başkan Yardımcısı Janusz Naklicki, Hızlı Büyümek-Birlikte Büyümek başlıklı bir sunum yaptı. Daha sonra sahneye gelen Oracle EMEA Bölgesi İş Ortakları ve Kanaldan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Stein Surlein, Oracle ile Uzmanlaşma: Evrim ve Fırsat konulu sunumunda Oracle iş ortaklarıyla mevcut fırsatları nasıl değerlendirecekleri hakkında bilgi verdi. Günün son konuşmacısı ise Oracle EMEA Bölgesi Fusion Middleware Kıdemli Başkan Yardımcısı Andrew Sutherland oldu. Sutherland, Oracle’ın bulut bilişim stratejisini eğlenceli bir dille katılımcılarla paylaştı.
ETİKETLER : Sayı:820