Bilişim Dünyası 18 AĞUSTOS 2014 / 11:01

Türkiye’ye yönelik saldırılar arttı

Siber güvenlik kuruluşu Arbor Networks'ün Ocak - Haziran 2014 dönemini kapsayan 10. Küresel Altyapı Güvenliği Raporu'na göre, 2014'ün ikinci çeyreğinde dünya genelinde siber saldırılar yüzde 68 oranında azaldı. Ancak aynı dönemde Türkiye'ye yönelik saldırılarda yüzde 6 artış oldu. Dünyanın dört bir yanından servis sağlayıcılar, şirketler, bulut ve barındırma hizmet sağlayıcıları ile diğer ağ operatörlerinden 220'sinin katılımıyla gerçekleştirilen anket sonucu ortaya çıkan veriler, bilgi güvenliği alanında artan tehditleri ortaya koyuyor.

Rapora göre, 2014'ün ilk çeyreğinde Türkiye'nin en çok saldırı aldığı ülkeler Malezya, İsviçre ve Rusya olarak sıralanırken, ikinci çeyrekte başı çeken Rusya'yı ABD ve İsviçre izledi. Türkiye'yi vuran en büyük saldırılar ise bilgisayarların takvim ve saatlerini dünyayla uyumlandırmada kullanılan NTP (Network Time Protocol-Ağ Zaman Protokolü) üzerinden gerçekleştirildi. NTP saldırılarının ortalama büyüklükleri ilk çeyrekte saniyede 5,85 Gb, ikinci çeyrekte saniyede 5,71 Gb oldu.

Birinci çeyrekte Türkiye'ye yönelik saldırıların yüzde 43,6'sı WWW hizmetlerini hedefledi. Küresel arenada bu oran yüzde 14 ile sınırlı kaldı. İkinci çeyrekte ise Türkiye'ye yönelik saldırıların yüzde 32'si WWW hizmetlerini hedeflerken, küresel oran da yüzde 22'yi aştı. Rapora göre, 2014 yılının birinci çeyreğinde büyük hacimli DDoS saldırıları önemli artış gösterirken, ikinci çeyrekte bu durum yavaşladı.

 
ETİKETLER : arbor cyber attack

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics