Bilişim Dünyası 03 ŞUBAT 2014 / 08:10

Türkiye’yi merkeze alan stratejik işbirliği

Bilişimcim’i bünyesine katan Exclusive Networks Group, EMEA bölgesinin bütününü kapsama alanına almak için merkezi Türkiye olarak seçti.

Küresel teknoloji satıcılarının ‘Super VAD’ – süper katma değerli dağıtım modeli’ ile EMEA ile bağlantı kurmalarını sağlayan Exclusive Networks Group; Bilişimcim’i bünyesine kattı. Grup, bu satın alma ile Türkiye üzerinden Asya’ya köprü oluşturmayı amaçlıyor. Merkezi Fransa’da olan, Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika genelinde 20 ülkede faaliyet gösteren Exclusive Networks Group’un uzmanlık alanları güvenlik, ağ, altyapı ve depolama. Şirket, 5 bin 500’den fazla iş ortağı üzerinden “Akıllı Sosyal Kurumlar” ve bayilerle çalışıyor. Ülkeye göre bir çalışma stratejisi tasarlanıp, buna göre bir strateji izleniyor. Exclusive Networks Group’un portföyünde hem büyük ölçekli şirketlere hem de KOBİ’lere uygun çözümler var. Ama ülke bazında değişen ihtiyaçlar temel alındığı için Bilişimcim’in ilk etapta büyük ölçekli şirketlerdeki yetkinliğini devam ettirmek hedef. Yani KOBİ pazarına girmek için acele edilmeyecek. Bunun yerine, finans ve telekom gibi sektörlerde büyük ölçekli şirketlerle çalışılmaya devam edilecek.

Yeni üreticiler de gelecek
Bilişimcim’in alınması 2013 yılında belirlenen bir karar ve coğrafi erişimin genişlemesi anlamını taşıyor. Exclusive Networks Group, Türkiye pazarında yer alma hedefiyle, 6 ay önce Bilişimcim ile bağlantı kurmuş. Satış yetkililerinin yorumları alınmış ve taraflar imzayı Aralık 2013’te atmış. Ocak 2014’ün ilk haftası itibariye de tüm süreçler tamamlanmış.
Exclusive Networks Group’un CEO’su Olivier Breittmayer, ‘super VAD’ yapısında daha fazla teknik destek, daha fazla kanal gelişimi ve satıcılar için daha fazla rehberlik olduğunu söyledi. Bu satın alma ile hedeflerini “Tüm EMEA bölgesini kapsama altına almak” sözleriyle açıklayan, potansiyeli ile büyük bir pazar olan Türkiye’de olmanın stratejik önemine dikkat çeken Breittmayer, bölgeye ulaşmada Türkiye’nin kendileri için merkez olacağının altını çizdi.
İki taraf da bu operasyonu bir satın alma değil, ‘işbirliği’ olarak tanımlıyor. Operasyonların merkezinde ise güvenliğin olması hedefleniyor. Türkiye pazarında güvenlik odaklılık ve depolama bazında da bazı satıcılara dikkat çeken Breittmayer, “Güvenlik portföyümüz uçtan uca yapıları içeriyor, tüm parçalar birbirini tamamlıyor” tanımlamasını yaptı. Üreticilerle bağlantı için onların yerel ekipleri ile de bağlantılar kuruluyor. Türkiye’deki bağlantılarda ise yetkili taraf Bilişimcim. “Yerel bağlantı her zaman önemlidir” detayını paylaşan Breittmayer, eklemeden geçmedi: “İşimize her zaman olduğu gibi devam etmek önceliğimiz. Bir anda tepeden tırnağa değişim yapma niyetinde değiliz. Pazarı ve ihtiyaçları anlamaya önem veriyoruz. Tüm coğrafyalarda üretici ve dağıtıcılar arasında uzman bir köprü gibiyiz. Böylece yeni üreticiler de bu bölgeye gelecek. Örneğin iki ABD şirketi ile görüşmelerimiz sürüyor. Onlar da Türkiye pazarında operasyonlarına başlamak için istekliler.”

2014 hedefleri net

Gelişen çözüm yelpazesi ile 2014 yılında istihdamı dikkatli biçimde artırmak, İK’ya daha çok yatırım yapmak gündemde. Bu öncelikleri sıralayan Bilişimcim Genel Müdürü Halil İbrahim Arslan, “Bu birleşme, güçlü güvenlik ve ağ çözümleri sunmanın yanında, her iki şirketin bu coğrafyadaki potansiyele yönelik işbirliğinin yansıması” dedi. Hedef bir tarafta var olan çalışmaları aynı şekilde devam ettirirken, bir taraftan yeni üreticileri bu yapıya katmak. Öncelik ise Bilişimcim’in etkin olduğu ağ, sanallaştırma ve güvenlik başlıklarında. Bu başlıkta çözüm portföyünü zenginleştirmeyi hedeflediklerini söyleyen Arslan, şirketin isminin değişip değişmeyeceği sorusunu şöyle yanıtladı:
“Bu kararı yerel ekibe bıraktılar. Ama diğer satın almalarda izlenen yönteme baktığımızda, oralarda isimler hep değişmiş. Biz de ismimizi ‘Exclusive Networks Group Türkiye’ olarak değiştirebiliriz. Ama aslında bir isim değişiminden daha fazlası söz konusu. O yüzden tüm açılardan durumu ele alacağız.”
ETİKETLER : Sayı:957

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics