Bilişim Dünyası 15 EYLÜL 2014 / 10:28

Türkiye, büyüyen pazarlar arasında

Küresel bazda 75 yaşını dolduran, Türkiye’de ise 25’inci yılını tamamlayan HP, Türkiye pazarında önemli bir etkinliğe geri sayımda: İstanbul’da 19 Eylül’de Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan HP World 2014.

Bu etkinlikle HP’nin Türkiye’de varlığını daha da güçlenerek sürdüreceği mesajı verilirken, iş ortakları ile birlikte büyüme stratejisi çerçevesinde tüm ekosistem biraraya gelecek. Büyük veri, bulut bilişim, mobilite ve güvenlik başlıklarında çözümlerini, uygulama ve projelerini iş ortakları ile birlikte bu etkinlikte tüm müşterileri ile paylaşmayı hedefleyen HP Türkiye, böylece bugüne kadar HP’nin Türkiye’de düzenlediği en büyük etkinliğe imza atacak. Tüm ürün aileleriyle birlikte hem demo hem uygulama örnekleri sergileyeceklerini belirten HP Türkiye Genel Müdürü Güngör Kaymak, Avrupa’dan ve Türkiye’nin bağlı olduğu Ortadoğu, Akdeniz, Afrika bölgesinden üst düzey yöneticilerin de etkinlikte yer alacağını vurguladı. Etkinlik ile HP’nin Türkiye pazarına verdiği önemi göstermeyi hedeflediğini vurgulayan Kaymak, Türkiye’nin HP’nin ‘büyüyen pazarlar’ arasında değerlendirdiği bir ülke olduğuna dikkat çekti ve ekledi: “Bu ülkeler HP’nin yatırım önceliği olan ülkeler.”

Türkiye’de düzenlenen en büyük etkinlik

Mevcut ve önümüzdeki dönem çıkacak olan ürün ve çözümler müşteriler ve iş ortakları ile zirvede paylaşılırken, kurumların tepe seviyesindeki yöneticilerine yönelik bir panel de düzenlenecek. Bu panelin ardından DreamWorks’ün HP teknolojisini kullanarak geliştirdiği uygulamalar ve teknolojilerin DreamWorks Strateji ve İletişim Başkanı’nın sunumuyla paylaşılacağı bir bölüm olacak. “Beklentimiz, binden fazla müşterimizin bu toplantıya katılması” diyen Güngör Kaymak, şu detayları paylaştı:

“Türkiye’de düzenlediğimiz en büyük aktivite bu. Intel başta olmak üzere işbirliği yaptığımız tüm şirketler bize destek verecek. İş ortaklarımız, sponsorlarımız burada olacak ve gerçekleştirdikleri projelerle ilgili bilgiler verecekler. Etkinliğimiz buradaki müşterilerimizi hedefliyor. Ama odaklandığımız tüm bu alanlardaki çözüm ve ürünleri küresel bazda geliştiren ekiplerinin en başında olan insanları da davet ettik. Yurtdışından 30’un üstünde katılımcı olacak. Avrupa Başkanımız, tüm ana gruplar, yani PC, yazıcı, yazılım ve kurumsal hizmetler bölümlerindeki Avrupa Başkan Yardımcıları burada olacak. Ayrıca Türkiye’nin bağlı olduğu Ortadoğu, Akdeniz ve Afrika bölgesinin yöneticileri de zirveye katılacak. Buna ek olarak, tüm bu bölgenin dağıtım kanallarının bir toplantısı da 16-17 Ekim’de yine İstanbul’da olacak. Bunu yazılım odaklı bir etkinlik izleyecek. Bunlar da bölge ülkelerinden yetkililerin katılacağı toplantılar olacak.”

Dalgalı çeyreklere rağmen hedefler yakalandı

Küresel bazda 75 yıl, Türkiye’de 25 yılın ardından BT pazarının, gerek oyuncu sayısı gerekse sunulan teknolojiler itibariyle büyük bir değişim yaşadığı aşikâr. Faaliyet gösterilen tüm alanlarda uçtan uca çözümler sunma stratejisi ile yol aldıklarını vurgulayan Kaymak, “Veri merkezinden ve ağ ürünlerinden başlayan, bunların işletimine yönelik yazılım ve uygulamaları içeren, en uçta da son kullanıcılara yönelik ürün ve çözümlerin yer aldığı tüm portföyü içeren sunumlar yapıyoruz” dedi. Türkiye’de de iş ortakları ile birlikte KOBİ seviyesinden kurumsal müşterilere ve kamuya, tüm sektörleri içeren hizmet sunum yapısı söz konusu. Hem Türkiye’nin büyüyen ekonomisi hem de HP Türkiye’nin performansı nedeniyle bu pazarın ‘büyüyen ülkeler’ statüsünde yar aldığını yineleyen Kaymak, bunun iki açıdan önemli olduğuna dikkat çekti: Yurtdışından yatırım için kaynağa ve finansmana daha kolay erişim ve bu konumu devam ettirme, büyümeyi sürekli kılma sorumluluğu.

2014 yılını da değerlendiren Kaymak, yılın çok değişik karakteristik özellikler gösterdiğini vurguladı. Yılın başında kurdaki dalgalanmalar, yerel seçim bekleyişi gibi faktörler genel olarak pazarda zaman zaman yavaşlamaya yol açarken, bu durum tüketici pazarına da yansıdı. Seçim sonrasında Nisan ayı ile birlikte ertelenmiş yatırımların hayata geçirilmesiyle ilk çeyreğe kıyasla canlı bir ikinci çeyrek söz konusu oldu. Üçüncü çeyrekte ise geleneksel yaz dönemi etkisi ve üstüne Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile yine bir yavaşlamanın kendini gösterdiğini belirten Kaymak, şöyle devam etti:

“Ama Ağustos sonu itibariyle bakarsak, pazarda tekrar bir hızlanma var. Özellikle kamu sektöründe ötelenen yatırımlar yeni ihaleler halinde çıkmaya başladı. Eylül itibariyle daha hareketli bir döneme girdiğimizin sinyallerini alıyoruz. HP Türkiye olarak 2014 mali yılı için yaptığımız bütçemizde hedeflerimize paralel gidiyoruz. Bizim mali yılımız Ekim sonunda biter. Yani şu anda son iki ayımıza girdik. Bu iki aylık performansımıza bağlı olarak bu hedef biraz daha yukarı gidebilir. Bu son çeyrekte piyasadaki bu açılma başka bir nedenle tökezlemezse, daha da iyi bir yıl kapanışı yapacağımızı düşünüyoruz.”

Yeni ürünler hız kesmeyecek

Güngör Kaymak, 2015 yılına bakışta, Ağustos sonu itibariyle pazarda başlayan hareketliliğin aynı paralelde devamının öne çıktığını söyledi. 2015’in 2014’e kıyasla büyümenin daha güçlü olacağı bir yıl olması öngörülüyor. Ertelenmiş yatırımlar hayata geçecek. “Genel seçime kadar ekstra bir belirsizlik olmadığı takdirde bu artışın pozitif yönde gideceğini düşünüyoruz” diyen Kaymak, bu beklenti ışığında yeni çıkan ve çıkacak ürünlerle pazar payını büyütme gayreti içinde olacaklarını ifade etti. HP, pazar eğilimleri ile bağlantılı olarak aslında tüm bilişim sektörünün gündemi olan bulut bilişim, büyük veri, mobilite ve güvenlik alanlarında yeni ürünleri kullanıcılara sunuyor. Bulut tarafında tüm altyapı Helion ürün ailesi içinde toplanıyor. Özel, genel ve melez bulut yapıları arasında her türlü bilginin güvenli biçimde paylaşımı için açık kod yapısında sürekli ürün geliştirdiklerini söyleyen Kaymak, şu detayları paylaştı:

“Veri merkezi tarafında özellikle ağ yapılarında yazılım tabanlı ağ (Software Defined Network) dediğimiz yeni bir konsept var. Burada birçok yeni ürün duyurduk ve duyurmaya devam ediyoruz. Kendi laboratuvarlarımızda geliştirdiğimiz StoreOnce ise özellikle yedekleme alanında kapasite ihtiyacını düşüren, daha küçük bir fiziksel alanda büyük miktarda yedekleme yapabilme imkan veren bir teknoloji. Sunucu pazarında da Gen 9’u duyuruyoruz. Bu işlemci ile enerji tüketim ihtiyacını azaltırken, işlem hızını artırıyoruz. Bu ürünlerle beraber hem müşterilerimizin buluttaki uygulamalarını daha iyi destekleyeceğiz hem de ağ ve yedekleme verimliliklerini artıracağız.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics