Bilişim Dünyası 30 NİSAN 2011 / 02:33

Türkiye çevre için rol model

Türkiye son yıllarda çevre ve komşu ülkelerle başlattığı açılıma paralel olarak artık bilişim sektörü de dışa açılımı hızla konuşmaya başladı. Oracle Türkiye Ankara Bölge Müdürü Cem Şatana ile çevre ülkelerin Türkiye’ye bakışı ve potansiyeli üzerine sohbet ettik. Şatana hem Oracle Türkiye’ye bağlı olan 7 ülkedeki deneyimlerini aktardı hem de diğer ülkelerle ilgili öngörülerini paylaştı.

Ekosistemi taşıma hedefi
Türk Cumhuriyetleri’nin de bu noktada öneminin arttığını ifade eden Şatana, “Yapılarımızın yakınlığı bu ülkelerin gerek e-Devlet gerekse bilişim projelerinde Türkiye’yi örnek almasını sağlıyor. Türkiye’yi ziyaret eden temsilcilerin ifadelerinde de bunu görüyoruz” dedi.
Oracle Türkiye’ye bağlı ülkelerden Türkiye’ye ziyarete gelen kamu ve özel sektör temsilcilerinin e-devlet projelerine yoğun ilgi gösterdiğini söyleyen Şatana bölgeyle ilgili şu bilgileri verdi: “Oracle Türkiye olarak biz de Türkiye ve dünya örneklerini onlara aktarmaya çalışıyoruz. İhtiyaçlarına ne tür örnek çözümler sağlanabileceğini gösteriyoruz ve Türkiye’deki projelere hayranlıkla bakıyorlar.”

Sağlık sektörü hızlı
Özellikle sağlık sektöründen iş ortaklarını da Oracle Türkiye’ye bağlı ülkelere götürdüklerini ifade eden Şatana, Türkiye’den birçok sağlık bilişimi şirketinin de o ülkelerde ofis açtığını belirtti. Şatana, “Amacımız Türkiye’deki ekosistemi de mümkün olduğunca oraya taşıyıp, bilgi birikimini de taşıyıp ihracatımızı da desteklemek. Diğer taraftan onların yerli şirketlerinin de bu bilgi birikiminden faydalanıp gelişmelerini sağlamak” dedi.

Kamu ve finansta
Batı da örnek alıyor
Türkiye’nin kamu ve finans sektörlerinde oldukça ileri bir noktada olduğunun altını çizen Şatana, Türkiye’nin dinamizminin, coğrafi büyüklüğünün, nüfus potansiyelinin birçok ülkede var olmadığını söyledi. Şatana sözlerini şu şekilde devam ettirdi: “Bu parametreler dikkate alındığında web tabanlı merkezi sisteme dayalı projelerimizin kullanıcı sayıları çok büyüyor. Bugün bir UYAP, MERNİS projesinden bahsetmiş olduğumuz zaman onların ölçeklerine erişemeyen birçok ülke var. En yeni teknolojiyi kullanmaya başlamamızla beraber birçok örnek projeye imza atmaktayız.”
Oracle Türkiye’ye bağlı bulunan ülkeler ve gelişen pazarlardan bahseden Şatana bu ülkelerde Oracle’ın şu ürünlerinin ilgi gördüğünden bahsediyor: “Core Technolgy ürünlerimiz Database ürun ailesi, RAC, Patitioning ve security opsiyonları ile başı çekiyor. Özellikle Azerbaycan ve Gürcistan da Weblogic, Business Inteligence ve Identity Management gibi Fussion Middleware çözümlerine ilgi büyük. Türkmenistan’da son iki sene içerisinde bankacılık ve sağlık sektöründeki yeniden yapılandırmalar çerçevesinde “Data Integrator” “BI” ve Hyperion’a talep görüyoruz. Hardware tarafında özellikle telekomünikasyonda Sun dominant. Ayrıca hemen her ülkede Applications ve e-Business Suite referansımız var.”
ETİKETLER : Sayı:819

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics