Bilişim Dünyası 27 HAZİRAN 2014 / 10:35

Türkiye e-ticaret pazarı 2013 raporu duyuruldu

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından bu yıl ilk kez, Elektronik Ticaret Derneği (ETİD) proje ortaklığı ve Deloitte Türkiye proje yönetimi ile hazırlanan “Türkiye e-Ticaret Pazarı-2013” raporu kamuoyu ile paylaşıldı.

Açılış konuşmasını TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı M. Kemal Cılız’ın gerçekleştirdiği toplantıya, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel, Bankalar Arası Kart Merkezi (BKM) CEO’su Soner Canko, TÜBİSAD Yönetim Kurulu üyesi ve Yeni Medya ve e-Ticaret Komisyonu Başkanı Burak Ertaş, ETİD Başkanı Hakan Orhun ve Deloitte Türkiye ortağı Tolga Yaveroğlu konuşmacı olarak katıldı.

Raporun, Türkiye’de e-ticaret pazarını tanımlayan ve uluslararası standartlara göre ölçümleyerek kategorize eden ilk rapor olması bakımından önemli bir değer taşıdığını vurgulayan TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. Kemal Cılız, "Türkiye halen elektronik ticarette arzu edilen seviyede değil, ancak inanılmaz bir büyüme potansiyeline sahip. E-ticaretin gelişimi için sağlıklı bir hukuki zemine ihtiyaç var. 'Kişisel verilerin korunması' ve 'Elektronik ticaret' kanunlarının bir an evvel yasalaşması ve tüketicinin korunması kanununun ikincil düzenlemelerinin sektörün gelişimine yönelik yapılanması çok önemli olacaktır" dedi.

Proje danışmanı olan Deloitte Türkiye’nin Ortağı Tolga Yaveroğlu; "2013 yılı için yaklaşık 14.0 milyar TL’lik bir e-ticaret hacmi hesapladığımız çalışmamıza, hem ziyaret sayıları, ortalama sepet büyüklükleri ve dönüşüm oranları gibi girdiler, hem de sektör temsilcileri ve dernekleri ile yaptığımız görüşmeler yön verdi. TÜBİSAD, ETİD ve ComScore ile birlikte, başladığımız bu çalışmayı önümüzdeki yıllarda da tekrarlayarak, hem perakende tarafında hem de genel e-ticaret sektöründeki gelişmeleri ilgili bütün kurum ve kuruluşlarla paylaşmayı planlıyoruz” dedi.

TÜBİSAD Yönetim Kurulu Üyesi, Yeni Medya ve e-Ticaret Komisyonu Başkanı Burak Ertaş "Toplam perakende harcamalarının içerisinde %1,3 olan e-ticaret payı, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerle kıyaslandığında, bu alanda önemli bir büyüme potansiyelimiz olduğunu gösteriyor. e-Ticaret farklı ve zengin çeşitlilikteki ürün ve hizmetlere herkesin eşit şartlarda erişmesini sağlayan önemli bir araç. E-ticarette yapılan tüm işlemlerin kayıt altında olması, ekonomide kayıt dışılığın azalmasına, haksız rekabetin giderilmesine, vergisel anlamda devlet gelirlerinin artmasına önemli katkılar sağlamaktadır" dedi.

e-Ticaret Pazar Büyüklükleri-2013

e-Ticaret Pazarı Toplam Büyüklüğü: 14.0 Milyar TL

Tatil-Seyahat: 5,1 Milyar TL

Sadece Online Perakende: 5,0 Milyar TL

Çok Kanallı Perakende: 2,3 Milyar TL

Online – Pazaryeri : 1,7 Milyar TL

Online – Bahis : 1,6 Milyar TL

Online- Çok Kategorili: 1,4 Milyar TL

Online – Özel Alışveriş: 1,3 Milyar TL

Online – Ulaşım & Konaklama : 0,7 Milyar TL

Online – Dikey: 0,6 Milyar TL

Çok Kanallı – Ulaşım & Konaklama: 4,3 Milyar TL

Çok Kanallı – Elektronik: 1,0 Milyar TL

Çok Kanallı – Giyim & Ayakkabı : 0,5 Milyar TL

Çok Kanallı – Ev & Dekorasyon : 0,3 Milyar TL

Çok Kanallı – Eğlence & Kültür : 0,1 Milyar TL

Çok Kanallı – Diğer : 0,5 Milyar TL

 e-Ticaretin Toplam Perakende İçindeki Payı:

(Toplam Perakende pazarında online yapılan işlemlerin oranı)

e-Ticaretin Türkiye Perakende Pazarı içinde payı: %1,3

Gelişmiş Ülkeler Ortalaması: %5,5

Gelişmekte Olan Ülkeler Ortalaması: %3,5

 
ETİKETLER : TÜBİSAD

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics