Bilişim Dünyası 03 ARALIK 2012 / 12:27

Türkiye, fiberiyle göz kamaştırıyor

Konferansta en yoğun ilgi gören katılımcılardan biri, fiberde büyüme hızı ve saniyede 1000 Mb hizmeti ile dünyanın radarına giren Turkcell Superonline oldu. Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, Avrupa’da 1 milyonun üzerinde hane erişimine sahip ülkeler arasında Türkiye’nin, Ukrayna ve Hollanda ile birlikte en hızlı büyüyen 3 ülke arasında yer aldığını söyledi.
Açılış konuşmasını Avrupa Komisyonu’nun Sayısal Ajandadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Neelie Kroes’un yaptığı konferansta, Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, “İş Modelleri ve Gelecek Fırsatları” başlıklı CEO Panel’de Türkiye’nin ve Turkcell Superonline’ın dünya fiber pazarında geldiği başarılı noktayı anlattı.
Konferanstan sonra basın mensuplarıyla sohbet toplantısında bir araya gelen Erkan, dünyada ve Türkiye’de fiberin durumu, Turkcell Superonline’ın yatırımları ve uluslararası arenadaki başarıları ile şirketin 2013’te hangi alanlara odaklanacağı hakkında bilgiler verdi.
Erkan: “Avrupa çapında, fiberde en hızlı büyüyen 3 ülkeden biriyiz”
Fiber internet konusunda Türkiye’nin dünyada en hızlı büyüme gösteren ülkelerden biri olduğunu hatırlatan Erkan, “Avrupa FTTH Konseyi’nin son raporuna göre Türkiye, penetrasyon açısından Güney Kore, Hong Kong ve Japonya’nın başı çektiği dünya sıralamasında Fransa, İspanya, Kanada, İtalya gibi gelişmiş ülkelerin üzerinde yer alıyor. 200 binin üstünde abonesi olan ülkeler arasında son 3 yıldır İspanya ile birlikte en yüksek büyüme gösteren ülke olarak Türkiye karşımıza çıkıyor” dedi.
Avrupa genelinde durumun daha da iyi olduğunu vurgulayan Erkan, “Avrupa’da yeni abone sayısı bakımından ilk 5 sıralamasında Türkiye; Fransa ve Hollanda’yı geride bırakarak, Ukrayna ve Rusya’nın ardından üçüncü sırada yer alıyor. Yine aynı raporda 1 milyonun üzerinde hane erişimine sahip ülkeler arasında Türkiye, Ukrayna ve Hollanda ile birlikte en hızlı büyüyen 3 ülke arasında.” diye konuştu.

“5 çeyrektir EBIT pozitifteyiz, ilk 9 ayda yüzde 54 büyüdük”
Murat Erkan: “Sadece 4 yıl gibi kısa bir sürede 1,6 milyar TL yatırım yaparak, 75 ile değen son teknoloji bir omurga inşa ettik ve şimdi yeni eklenen Trabzon ve Kayseri illerimizle birlikte 1 milyon 200 binden fazla haneye fiber internet hizmeti verebiliyoruz. Yıl sonuna kadar bu rakamı 1 milyon 300 bine taşımayı hedefliyoruz.  Son 5 çeyrektir EBIT pozitifteyiz. Yıl sonunda net karlılığın yakalanması için de çalışmalarımız devam ediyor. Yılın üçüncü çeyreğinde bireysel segmentte yüzde 96, kurumsal segmentte yüzde 61 büyürken, toptan işimizde de yüzde 38 büyüme gerçekleştirdik. Bu yılın ilk 9 ayında gelirde yüzde 54’lük büyüme yakaladık. Yılı yaklaşık 400 milyon TL’lik bir yatırımla kapatacağız” diyerek sözlerini bitirdi.

Türkiye’de ilk kez HD kalitesinde ses hizmeti

TurkiyeYeni ürün ve hizmetlerine de değinen Erkan, “Yenilikçi hareketimiz yeni ürün ve servislerle sürecek. Çok yakında Türkiye’de sabit telefonda ilk kez HD ses servisini başlatıyoruz. Turkcell Superonline sabit telefon hizmetini de kendi şebekesi üzerinde fiber kalitesiyle veriyor. Şimdi ses iletimini de daha kaliteli hale getiriyoruz” dedi. Sesin iletildiği frekans bandının genişlemesi yani tek bir kanala daha çok ses dalgasının sığdırılabilmesi anlamına gelen HD Ses ile kullanıcılar telefon görüşmelerinde karşı tarafın sesini daha “gerçeğe yakın” duyabiliyor.
ETİKETLER : Sayı: 898

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics