Bilişim Dünyası 16 ARALIK 2017 / 18:46

Türkiye, inovasyonla kazanacak

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda düzenlediği Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası’nın açılışına Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, TİM İnovasyon Komitesi Başkanı Tahsin Öztiryaki ile ihracatçılar, firmalar ve öğrenciler katıldı. Etkinlikte TİM, Uluslararası İnovasyon Profesyonelleri Derneği’nin (IAOIP) Türkiye Temsilcisi oldu. ABD merkezli olan ve 72 ülkeden inovasyon profesyonelleri arasında iletişim ağı sağlayan IAOIP’nin Türkiye Temsilciliği’nde ihracatçılara inovasyon yetkinliğini geliştirmek amacıyla sertifika programları sunulacak.
Etkinlik açılışında konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, inovasyonun sadece bilim insanlarının ya da devasa bütçelere sahip firmaların tekelinde olmadığına, mikro alanlarda mütevazi bütçelerle de geliştirebileceğine dikkat çekti. Dünyada bu tür çalışmaları destekleyen gönüllülerin olduğunu işaret eden Büyükekşi “Bu gönüllüler sizi fonluyor, projenize katkı sağlıyor. ABD merkezli KickStarter, İndieGoGo gibi kuruluşlar, ülkemizde ise ArıKovanı bu amaca hizmet ediyor. Son dönemde bunlar, ABD’de ‘Kamu yararı gözeten kuruluşlar’ statüsüne geçti. Bizlerle birlikte olan Başbakan Yardımcımıza bu konuda bir talepte bulunmak istiyorum: Bu gibi projeleri destekleyelim. Hukuki temellerini güçlendirelim. Gençlerimiz, girişimcilerimiz buralardan daha fazla yararlansın” dedi.
Açılışa katılan Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de “DNA’mızda girişimcilik var. Türkiye’nin şoklara karşı direncini artırma yolunda inovasyon kapasitesini artırmak, işsizlik, cari açık ve enflasyon sorununu çözmek için reform yapacağız. Ar-Ge’nin ticarileşmesi için kitle fonlamasını hayata geçirdik. Bütün ekosistemi tamamlıyor, TÜBİTAK’ı yeniden yapılandırıyoruz. Kalkınma Bankası’nı da yeniden yapılandıracağız” dedi. Bu yıl yeni bir açılıma gidilerek, bünyesine yeni girişimlere fırsat sunma amacı taşıyan Born Global’ı dahil eden etkinlikte, iki farklı kategoride yerli ve yabancı girişimciler için Pitching yarışmaları düzenlendi.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics