Bilişim Dünyası 10 KASIM 2014 / 09:45

Türkiye kendi enerjisini nasıl üretir?

EIF – 7. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı öncesi ‘İstişare Toplantısı’ 28 Ekim’de Ankara’da gerçekleştirildi. 24-25 Kasım tarihlerinde düzenlenecek olan ve dünyanın önde gelen enerji sektörü karar alıcılarını, uzmanlarını, özel sektör temsilcilerini bir araya getirecek, Türkiye'de uluslararası anlamda hem kongre hem fuar hem de B2B etkinliklerinin bir arada gerçekleştirildiği tek platform olan  Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı öncesi İstişare Toplantısı’nda kamu kurum kuruluşlarının yetkilileri basın mensuplarıyla bir araya geldi. İstişare Toplantısı’na Global Enerji Derneği Başkanı Çiğdem Dilek, ETİ Maden İşletmeleri Genel Müdürü Dr. Orhan Yılmaz, OSTİM Başkanı Orhan Aydın, ATO Enerji Komitesi Başkanı Kutay Kaleli, EÜAŞ Genel Müdürü Halil Alış, TETAŞ Genel Müdürü Münip Karakılıç, PİGM Genel Müdürü Selami İncedalcı, TPAO Başkan Yardımcısı Mehmet Sait Kirazlıoğlu, BOREN yetkilisi Beyhan Sayın ve STK yetkilileri katıldı.

Enerji ve savunma başkalarının insafına bırakılamaz

Çiğdem Dilek, enerji sektörünün en önemli ayağı olan kamu kurumlarının katkısının çok büyük olduğunu dile getirerek “2014 yılı EIF’in sadece kongre değil etkinlikler bütünü haline dönüştüğü yıl oldu. 250 metrekareden bu yıl 10 bin metrekarelik fuar alanına ulaştık. Seminer, fuar ve kursların yanı sıra Türkiye’de ilk kez yapılan Enerji Yarışması’nı da düzenliyoruz. Bor seminerimiz ETİ Maden İşletmeleri koordinatörlüğünde yapılacak. Bor madeninin geri planda kaldığına ve ön plana çıkmaya ihtiyacı olduğuna inanıyoruz. OSTİM, ATO ve ASO yine bizimle birlikte emek sarf eden kuruluşlar. Çin’den, Güney Kore’den ve Polonya’dan alım heyetleri gelecek” dedi.

Orhan Aydın da, “Gıda, enerji ve savunma; başkalarının insafına ya da gücüne terkedilemeyecek sektörler. Biz enerjide dışarıya bağımlıyız. Kendi ihtiyaçlarımızı tamamen karşılayamıyoruz. Bakanlık yerli rüzgâr yürütücü üretiyor ve üreticilerinden biri de biziz. Hep birlikte çaba sarf etmemiz gerekiyor. ‘Türkiye kendi enerjisini nasıl üretir?’ sorusunun cevabını arayıp çözmemiz lazım. Enerji konusunda Türkiye’ye katkı verebilecek ‘yerli üretim’i bu kongrenin en başına yazmalıyız” şeklinde konuştu.

Enerji Kongresi ve Fuarı’nın bu yılki programında konu başlıklarının bazıları şu şekilde: 2014 Dünya ve Türkiye Enerji Görünümü, Enerji Güvenliği ve Türkiye’nin Bölgedeki Rolü, Yenilenebilir Enerji Yatırımlarının Finansmanı, Hidroelektrik Santral Yatırımları ve HES Teknolojileri, Güneş Enerjisi Üretim Yatırımlarında Son Durum Lisans Süreci, Rüzgâr Enerjisi Yatırımları, Uluslararası Projeler ve Türkiye’nin Bölgedeki Rolü, Türkiye ve Civar Bölgeler Petrol ve Doğalgaz Arama ve Üretim Yatırımları, Petrol Kanunu Kapsamında İntibak Sürecinin Değerlendirilmesi, Kömürden Elektrik Üretimi.
ETİKETLER : 995

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics