Bilişim Dünyası 04 NİSAN 2010 / 18:00

Türkiye mobil pazarı yeni keşiflere açık

“Fransa Büyükelçiliği Ekonomik Misyonu” olarak 1 Nisan günü ActivNetworks, Atchik-Realtime, Creova, Quescom şirketinin katılımı ile “Mobil İletişim İçin Yeni Çözümler” konulu bir konferans düzenlendi. Konferansın açılış konuşmasını yapan Fransız Büyükelçiliği Ekonomik Misyon Direktörü Axel Baroux, konferansın amacının Fransız profesyonelleri ile Türk iş adamlarını bir araya getirmek olduğunun altını çizdi. Baroux ekonomik krize rağmen, Türk iş dünyasının oldukça dinamik olduğunu ve bu dört yenilikçi şirketin Türkiye piyasası ile tanışması gerektiğini belirtti.
Konferansın en ilgi çekici kısmı ise Kron Telekomünikasyon Servisleri Başkanı Lütfi Yenel’in Türk telekomünikasyon sektörü üzerine açıklamalar yaptığı sunumu oldu. Yenel konuşmasına Türkiye’nin genç nüfusu ve bu nüfusun teknoloji konusunda tüketim gücünden bahsederek başladı. Bu genç nüfusun Avrupa ile bütünleştiğini ve yeni teknolojilere kolaylıkla uyum sağladığını belirten Yenel sözlerine şunları ekledi: “Türkiye Avrupa Birliği’ne aday ülke olduğu için iş alanlarında potansiyelinizi kullanabileceğiniz oldukça serbest bir ülke. Her şeyden önce İstanbul gibi bir merkeze sahip. Bu merkezden Ortadoğu’ya, Avrupa’ya, Afrika’ya kolaylıkla servislerinizi ve ürünlerinizi sunabilirsiniz. Pek çok bölgenin destek merkezi olabilecek bir gelişen bir ülke. Benim Türkiye’de iş yapmak isteyen yöneticilere tavsiyem, burada başarılı olmak istiyorsanız, güçlü bir ortak seçerek uluslararası olduğu kadar yerel gücünüzü de ortaya koymalısınız. Piyasadaki güçlü sağlayıcılarla işbirliği yapıp yeniliklerin peşinden koşmalısınız.”
Türkiye pazarını dört büyük operatörün hakim olduğunu söyleyen Yenel, Türkiye’de iş fırsatı yakalamak isteyenlere mobil pazarda yaşanan gelişmeleri kısaca anlattı. Bu operatörlerden bazısının dünyanın neredeyse her yerine yatırım yaptığını ve bu anlamda yeni gelirler ve yeni çözümlere kolaylıkla ulaşabildiğini dile getirdi. Pazarda yer edinmek isteyen yatırımcı şirketlere bu büyük operatörlerle iş yapılabileceğini ve Türkiye’de potansiyellerini geliştirebileceğini önerdi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics