Bilişim Dünyası 03 ŞUBAT 2014 / 08:06

Türkiye önemli bir internet merkezi haline geliyor

Büyüyen sayısal ekonomisi, hızla artan internet trafiği ve benzersiz coğrafi konumuyla Türkiye’nin değeri artıyor.

Geçtiğimiz günlerde ülkemizi ziyaret eden Telecitygroup’un Gelişen Pazarlar Başkan Yardımcısı ve İrlanda Ülke Müdürü Maurice Mortell ile veri merkezleri, bulut bilişim ve Sadecehosting’in satın alınması ile ilgili kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

. Kendinizi kısaca tanıtabilir misiniz?
Telecitygroup’ta Gelişen Pazarlar Başkan Yardımcısı ve İrlanda Ülke Müdürü olarak çalışıyorum. Daha önce Telecitygroup tarafından 2011 yılında satın alınmasına kadar 10 yıl boyunca Data Electronics Group’ta CEO olarak çalıştım.

.  Sorularımıza dilerseniz SadeceHosting’in satın alınmasıyla başlayalım. SadeceHosting’in satın alınmasına nasıl karar verildi, nasıl bir süreç izlendi?
Türkiye hızla gelişen bir pazar, ayrıca büyüyen sayısal ekonomisi ve Avrupa ile Asya arasındaki benzersiz konumu sayesinde önemli bir internet merkezi haline geliyor. Gelişmiş veri merkezi kapasitesi açısından şu an için TelecityGroup’un hizmet verdiği diğer pazarlardan küçük olsa da Avrupa’daki internet trafiğinin en hızlı artış gösterdiği ülke Türkiye ve çok büyük bir potansiyele sahip. Bu etkenler ve sahip olduğu mevcut güçlü müşteri tabanı SadeceHosting’in satın alınmasında büyük rol oynadı.

.  Türkiye sizce yakın bir gelecekte veri merkezi pazarı açısından Avrupa ve Asya arasında, hatta Ortadoğu, Doğu Avrupa ve Kuzey Afrika’nın da bulunduğu bölgelerde bir merkez haline gelebilir mi?
Trafik açısından baktığımızda İstanbul, Avrupa’da 6. büyük internet merkezi. Trafik çok büyük bir hızla artıyor. Ayrıca İstanbul, uluslararası fiber yolların kesiştiği coğrafik olarak çok stratejik bir nokta.

.  Türkiye’de veri merkezi pazarının gelişimini nasıl görüyorsunuz? Diğer ülkelerle karşılaştırıldığında ne durumda?
Türkiye’deki veri merkezi sektörü çok genç. Hizmet veren yerel ya da uluslararası şirket sayısı çok fazla değil. Türkiye’nin bölgedeki veri merkezi aktivitesi açısından destek noktası haline gelmesi ile birlikte işimizi büyütmemiz açısından büyük fırsatlar sağlayacağına inanıyoruz. Veri merkezlerinin işletilmesi açısından ideal bir elektrik altyapısına sahip. Bol miktarda ek kapasite bulunuyor. Ekonomiye daha fazla yatırım gelirken, daha fazla taşıyıcı ve işletmenin ülkeye gelmesinin önünü açacak telekom piyasasındaki deregülasyonları görmek güzel olacaktır.

.  Telecity’nin geçtiğimiz günlerde duyurduğu Cloud-IX platformu hakkında bilgi verebilir misiniz? Türkiye’deki şirketler bu platformu kullanabilecekler mi?
Cloud-IX, şirketlerin tercih ettikleri bulut platformu ya da platformları arasında uygun fiyatlı, hızlı, güvenli ve özel bağlantı kurabilmelerini sağlıyor. TelecityGroup ağının bulunduğu her yerden erişilebilecek. TelecityGroup belirli bir bulut servis sağlayıcı ya da kurumu, grup içerisindeki bir ağda barındırdığı sürece, isteyen Türk şirketler platforma erişip kullanabilecekler. Hizmeti tüm grup içerisinde yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Elbette bu biraz zaman alacak. Web sitemizde hizmet almak ya da ayrıntılı bilgi almak isteyen şirketler için bir formumuz bulunuyor. Bu formu doldurmak yeterli.

. Facebook, Google ya da Amazon gibi şirketlerin kendi veri merkezlerini kendilerinin kurmaya çalışması sizce bir risk oluşturuyor mu?
Aslında bu pozitif bir gelişme. Google ya da Amazon gibi şirketler kendi tesislerini kurmak için ister kendileri çalışsınlar isterse TelecityGroup gibi bir sağlayıcı ile birlikte çalışsınlar bu yatırım çekmek isteyen ülkeler için pozitif bir hikaye. Bu yüzden bunu bir risk olarak değil de Türkiye açısından ulusal sayısal ekosistemin büyümesi için tamamlayıcı olarak görüyorum.
ETİKETLER : Sayı:957
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN