Bilişim Dünyası 24 ARALIK 2012 / 01:01

Türkiye operasyonu için geri sayım

1983 yılında kurulan ve küresel bazda 35 ülkede anlaşması olduğu dağıtıcılardan topladığı satış verilerini dönüştürdüğü raporlarla tüm pazara ışık tutan İngiltere merkezli Context,  Türkiye pazarına da girmeye hazırlanıyor. Bulunduğu pazarlarda elde ettiği verileri dönüştürdüğü haftalık güncel raporlarla, pazar ve rakiplerin durumunu marka ve dağıtıcı bazında gözlemlemeye olanak tanıyan Context’in Srilanka ve Polonya’da bulunan veri işlem merkezleri ve İngiltere’de bulunan veri analizleri merkezinde her hafta en az 3 milyar dolarlık veri işleniyor.
EMEA Bölgesi’nde on sekiz ülkedeki dağıtıcıların satışlarını izleyen, dağıtıcı ve tedarikçilere anlamdırılmış bilgi sunan ve son olarak EMEA bölgesinin iki büyük pazarından biri olan Rusya pazarında 13 dağıtıcı ile anlaşma imzalayarak faaliyetlerini başlatan şirket, 2013 yılında Türkiye pazarında aktif olmak üzere hazırlıklarını sürdürüyor.
Context Türkiye Ülke Müdürü Erol Serhat Kuseyri, bilgiye akıl yükleme gerekliliğinin bir zorunluluk olduğu günümüzde Context’in ortaya koyduğu raporların farklı dağıtıcılardan toplanan verilere bu aklı eklemek çok önemli bir araç olduğuna dikkat çekti. Context olarak raporlarla yapılandırılmış bir veri sunduklarını ifade eden Kuseyri, “Dağıtıcı ve perakendecilerden  verilerini  toplayıp o veriyi işleyip o veriyi onlara hizmet olarak sunuyoruz ve arka planda o verinin satışını gerçekleştiriyoruz. Bulut üzerinden bir raporlama sistemimiz var. Dağıtıcılar o verileri verme karşılığıında bu raporlama sisteminden ücretsiz olarak yararlanıyor” dedi.

“Haftalık güncellenen verilerle kendilerinin ve rakiplerinin konumlarını görebiliyorlar”
Sektörde dağıtıcıların mevcut durumda  kendi verilerini takip edebildiğini tüm sektörü ise sadece  tahminleyebildiğini belirten Kuseyri,  “Biz ise dağıtıcılardan topladığımız verilerle tüm markaların bilgilerini net olarak sunuyoruz. Raporlarımızın en büyük özelliklerinden biri ve farkı ise; haftalık hatta aylık olarak da sunulabilmesi. Haftalık satış verisi toplamak ve sunmak gerçekten çok  iddialı bir durum. Bu kadar hızlı karar alınıp verilebilen bir ortamda bu veriyi haftalık işleyen bir rapor haline getirmek, dağıtıcıların da kararlarını kolaylaştıran bir yapı sağlıyor. Haftalık güncellenen verilerle dağıtıcı ve tedarikçiler, kendilerinin ve rakiplerinin konumlarını görebiliyorlar. Hızlı bir şekilde  karar süreçlerini değiştirebiliyorlar” diye konuştu.

EMEA Bölgesi’nin iki önemli pazarından biri Türkiye
EMEA Bölgesi içinde Türkiye’nin bölgenin iki büyük pazarından biri olarak Context için eksik olan kısım olduğunu belirten Kuseyri, bu nedenle de Türkiye pazarında faaliyet göstermek istediklerini dile getirdi. Türkiye’deki operasyonlarında ilk etapta yürüyecekleri noktanın dağıtıcılar olacağını da belirten Kuseyri, dağıtıcılarla da görüşmelere başladıklarını ve ilgi gördüklerini belirtti. Burada öncelikli amaçlarının pazarı kapsayan pek çok markayı barındıran dağıtıcılarla çalışmak olduğunu ifade eden Kuseyri, “Bunun anlamlı olmasının en büyük yanı sahadaki büyük oyuncuların aynı anda anlaşmasını sağlamak. Dağıtıcılar böyle bir yapıya girip veri paylaşmayı sıcak karşılıyorlar. Markaları ve dağıtıcıları dolaştık. Hepsi sıcak ve talepkar. 2013’te hızla çlaışmalarımıza başlamayı planlıyoruz” dedi.
Türkiye pazarında bir sonraki aşamada atacakları adımın ise teknoloji perakendecilerine uzanmak olduğunu da dile getiren Kuseyri, şöyle konuştu: “Bir sürü sonra da onlarla da anlaşıp verilerini alıp, oradan gelecek sonuçları da gene dağıtıcı mantığı ile onları ücretsiz yararlandırıp, gelecek  bilgiye de gerek dağıtıcılara gerek tedarikçilere sunmayı hedefliyoruz. Monako’da 2013 Şubat ayında dağıtıcı, tedarikçi ve bayileri biraraya getiren bir etkinlik var. Orada birebir çalıştaylar, yeni eğilimler konuşuluyor ve tüm EMEA bölgesindeki dağıtıcı, perakendeci ve tedarikçileri ile biraraya geliyor. Biz de Context’in katkılarıyla Türkiye’deki teknoloji perakendecilerini oraya davet edeceğiz. Tüm marsafları karşılanacak. Bu etkinlik, Context’in kendini Türkiye’deki perakendecilere anlatmak için kullanacağı bir ortam olacak.”

2013 pazara giriş yılımız olacak

2013’ün Türkiye açısından kendileri için bir giriş yılı olacağını ifade eden Kuseyri, hedeflerini ve stratejilerini de şöyle özetledi:
“Hızlı bir şekilde Context’i Türkiye’ye  bütünleştirmek hedefimiz. Dağıtıcılarla hızlı bir şekilde anlaşmalarımızı imzalamak istiyoruz. Sektörde de güncel ve detay bilgi eksiği var. Kendi hizmetlerimiz arasında  devletin ve kurumsal son kullanıcıların işine yarayabilecek birtakım raporlarımız da var. İleri ki dönemlerde bu verileri de toplanan verilerle beraber o hizmetleri de operasyona sunmuş olacağız. Elimizdeki  verileri paylaşmaya hazırız.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics