Bilişim Dünyası 25 MART 2013 / 08:09

Türkiye Organ ve Doku Bağışı Bilgi Sistemi başlatıldı

19 Mart’ta Ankara’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Osman Tural, bir insanın bir insana yapacağı en önemli bağışın organ bağışı olduğunu vurgulayarak şimdiye kadar imza attıkları en anlamlı, en insani projenin de bu olduğunu kaydetti. Prof.Dr. İrfan Şencan da, organ naklinde temel hedefin; vefat eden kişilerin organlarının, hayattaki kişilerin ölümünü engelleyecek şekilde değerlendirmek olduğunu açıkladı. Şencan, “Organ bağış sisteminde yenilikler yaptık, artık elektronik ortama işlenecek” dedi. PTT olarak, organ bağışı kampanyası içerisinde, Türkiye’de yaygınlaştırılması için çorbada tuzlarının olmasını istediklerini söyleyen Osman Tural, “En büyük gücümüz ağımız. Sistemin 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde web yazılımlı şekilde altyapısını oluşturduk. Tüm merkezlerimizi Sağlık Bakanlığı’nın emrine sunuyoruz. Bu kampanyayla birlikte bağışçılar artacak” dedi.
Toplantı sonrasında; Türkiye Organ ve Doku Bağışı Bilgi Sistemi yoluyla organlarını bağışlayan Osman Tural ve Prof.Dr. İrfan Şencan adlarına çıkartılan organ bağışı kartlarını da aldılar. Bundan sonra, protokol gereği her ayın ilk cuma günü Sağlık Bakanlığı’nca görevlendirilen Organ ve Doku Nakli Koordinatörlerince, PTT başbayiliklerinde organ bağış standı açılarak PTT şubelerine başvuran vatandaşlara organ bağışı ve nakli hakkında bilgi verilecek ve isteyen vatandaşlardan organ bağışı alınacak.
ETİKETLER : Sayı:914

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN