Bilişim Dünyası 22 NİSAN 2013 / 08:11

Türkiye potansiyeli ile göz dolduruyor

AMD için Türkiye pazarı, bölgenin parlayan gücü. Üreticiler ve dağıtıcılarla kesintisiz iletişim bu pazarda verimliliğin de sırrı.

Bilgisayar üreticileri ve dağıtıcılarla güçlü bir iletişim içinde olan AMD, bu iletişim yapısı ile tüketici beklentilerindeki değişimi bütünsel yanıt vermeyi hedefliyor. AMD Başkan Yardımcısı ve Doğu Avrupa, Rusya, CIS ve Türkiye Bölgesi Genel Müdürü Alexander Belenkiy, 10 yılı aşan AMD geçmişinde küresel üreticilerle işbirliği geliştirmenin önemini hep gördüğünü vurguladı. Görev yaptığı bölgeyi, ‘Avrupa’nın talepte düşüş sergilemeyen noktası’ olarak tanımlayan Belenkiy, “Bölge çok hızlı büyüyor” eklemesini de yaptı. Türkiye’yi de kapsayan yeni yapılanmada perakende, tüketici ve kurumsal odaklı faaliyetlere daha da güçlü biçimde odaklanılırken, AMD de ‘koru ve saldır’ felsefesini şiar edinmiş gözüküyor. Bu strateji kapsamında, örneğin Rusya’da ‘korumak’ önceliği ile hareket edilirken, güneyde ‘saldır’ listesindeki ülkeler var ve Belenkiy burada Türkiye’nin ilk sırada geldiğinin altını çizdi. Çünkü Türkiye’nin gelişmekte olan Avrupalı yapısı ve Doğu Avrupa’ya kıyasla doldurulabilecek çok daha güçlü bir potansiyeli var. İşin strateji tarafını ise Belenkiy şöyle anlattı:
“Türkiye’deki ürün odağımızı değiştirmek istiyoruz. Çünkü Avrupa’nın doğusu ve batısı arasında net farklılıklar var. Türkiye’de bireysel ve kurumsal kullanıcılar fiyata karşı duyarlı, ama en iyi, en güçlü performansa da sahip olmak istiyorlar. Bu nedenle performans projelerine odaklanacağınız ve fiyatlandırma hassasiyetine de yanıt vereceğiz. HP, Asus, Acer, Lenovo gibi üreticilerin Türkiye’ye ulaştırdıkları ürünler de bu kapsamda olacak. Bu açıdan sadece AMD için çalışmıyoruz aslında. Üreticiler için de bölgesel bazda güçlü bir konumlanmanın stratejisini onlarla paylaşıyoruz. Onlar bu yönde hareket etmek, odaklı büyümek istedikleri için bizimle çalışıyorlar.”

Öncelik performans olursa…
AMD bir bilgisayarı değil, ama Belenkiy’in tabiriyle onun en önemli parçasını üretiyor. Bu nedenle küresel üreticilerle işbirliği içinde stratejiler belirleyip birlikte yol almak, başarılı olmak adına önemli. Türkiye pazarına bakınca ise, ‘rekabetçi fiyata daha çok fonksiyonu sunan kazanır’ felsefesinden yola çıkılıyor. Belenkiy, bunu önemli bir strateji değişimi olarak tanımlarken, üreticilerle işbirliği yapmanın da başarı için şart olduğunun altını çizdi. Çünkü perakende noktalara rekabetçi fiyat ve parçalarla gelen fonksiyonlarla sağlanan katma değeri anlatacak olanlar bu üreticiler. Ama bu kadar da değil. Belenkiy, dağıtıcılara da bu ‘rekabet avantajı’ yaklaşımının anlatılması gerektiğine işaret ederek, sürecin tüm paydaşlarının bu mantıkla ilerlemesinin önemine vurgu yaptı. Çünkü insanların akıllarında bu yönde bir değişimi yaratmanın yolu bilgisayar üreticisi ile paylaşılan felsefeyi, yine birlikte distribütör ve perakende noktalara bunu tam olarak anlatmaktan geçiyor. Yani zincirin tüm halkalarını bağlayan bir çalışma söz konusu. Fiyat/performans odaklılık döngüsünde önceliği performans bazında güçlendirmek temel hedef. Belenkiy’e göre, küresel üreticiler de bu stratejiyi izlemeye çok sıcak bakıyor. Hatta Rusya gibi bazı pazarlarda bu strateji çok sağlıklı işliyor ve Türkiye pazarı ile üreticilerle önemli bir çalışmaya da imza atılmış olacak. Belenkiy, Türkiye pazarına bakışını şöyle özetledi:
“Meslek hayatımda hep Türkiye’de ne kadar genç insan olduğunu duydum, buna uygun planlar yaptım. Tüketici dizüstü bilgisayarları açısından Türkiye, halihazırda Avrupa’daki beş büyük pazardan biri. Nüfusa bakıldığında potansiyel çok daha büyük. Tüketici dizüstü bilgisayarları bu pazarda konsantre olacağımız temel ürünler. Türkiye’de önceliğimiz kurumsal değil, bireysel pazar ve KOBİ segmenti. Türkiye ofisini Mayıs 2011’de açtık ve pazar payımız sürekli artıyor. Bunda dizüstü bilgisayarların payı büyük.”

Pazarı sürekli dinlemek esneklik kazandırır

Alexander Belenkiy hızlı büyüyen üç segmente dikkat çekti: Akıllı telefonlar, tabletler ve performans tabletleri. Akıllı telefon pazarındaki hızlı büyümeye rağmen, Belenkiy’e göre, önemli teknolojik değişiklikler olana kadar AMD’nin bu pazarda yer alma önceliği yok. Tabletler kanadı ise AMD’nin değerlendirme yaptığı alanlardan biri. Performans tabletlerinde, yani içeriği tüketmek kadar içeriği yaratmayı da sağlayan tabletlerde ise güçlü bir biçimde konumlandıklarını vurgulayan Belenkiy, “Büyümenin önemli bir bölümünün hiper cihazlardan, melez yapılardan geleceğine, bunların bugünkü tablet segmentini geliştireceğine inanıyoruz. Bu nedenle üreticilerle yoğun biçimde çalışıyor, belli ürünleri belli bir seviyeye yükseltmeleri konusunda rehber oluyoruz. Zaten arka planda çok yoğun çalışmalar var ve herkes bu değişimi yakalamak istiyor. Herkes melez yapıların bir sonraki büyüme noktası olacağının bilincinde. Tüketicinin ne istediğine ve istemediğini iyi anlamanız, bunu sürekli ölçümlüyor olmanız gerek. Burada cihaz üreticilerine büyük görev düşüyor. Pazarı bu şekilde dinlemek bize de üreticiye de esneklik kazandırır.”
ETİKETLER : Sayı:918

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics