Bilişim Dünyası 09 OCAK 2011 / 18:00

Türkiye Vodafone Vakfı’ndan beyaz baston

Türkiye Vodafone Vakfı’nın desteğiyle görme engelli vatandaşların kullanımına sunulan beyaz bastonlar sahiplerini buldu.

Beyaz bastonlar sahiplerini buldu.
Dışarıda bırakılanlara ulaşma ilkesiyle 2007 yılından bu yana engelli vatandaşlara yönelik kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetleri yürüten Türkiye Vodafone Vakfı’nın desteğiyle görme engelli vatandaşların kullanımına sunulan beyaz bastonlar sahiplerini buldu. Beyaz Baston Projesi törenine Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, Sincan Belediye Başkanı Doç.Dr. Mustafa Tuna ve TÜMÖZDER Başkanı Mehmet Ali Bakıcı katıldı.
Türkiye Vodafone Vakfı ve TÜMÖZDER (Tüm Özürlüler ve Aileleri Sosyal Yardımlaşma Derneği) işbirliği ile Türkiye çapında görme engelli ihtiyaç sahiplerine ulaşmak amaçlı Beyaz Baston Projesi töreni gerçekleştirildi. Konuyla ilgili olarak Sincan Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel, Sincan Belediye Başkanı Doç.Dr. Mustafa Tuna, TÜMÖZDER Başkanı Mehmet Ali Bakıcı katıldı.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, etkinlikte yaptığı konuşmada engellilerin sıkıntılarının, gündemlerinin en ön sırasında yer aldığını söyleyerek kısa süre önce yayımlanan Başbakanlık Genelgesi ile ağır engelli grubunda bulunan vatandaşların yanlarındaki refakatçilerinden seyahatlerinde ücret alınmayacağını aktardı. Yıldırım, Önceki yıllarda altyapı hizmetlerinin engelliler düşünülmeden hayata geçirildiğini dile getiren Yıldırım, yollar, hastaneler ve toplu ulaşım araçlarındaki bu tür engellerin ortadan kaldırılması için çalışmalarına hız verdiklerini ifade etti.
Yıldırım sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Hepimiz engelsiz bir Türkiye istiyoruz. Bunun için de merkezi yönetim, yerel yönetim, sivil toplum kuruluşlarının işbirliğini fevkalade önemsiyorum. Sosyal sorumluluk projelerinin toplumda farkındalık yaratma adına çok önemli görevler üstlendiğini düşünüyorum. Onların daha özgür ve daha eşit ortamlarda yaşayabilmeleri için kafalarımızda var olan ön yargıları farklı çözüm arayışlarıyla yıkmalı, engellileri yaşamımızın bir parçası olarak görmeliyiz” dedi.
Yıldırım, etkinliğin açılışında görme engelliler için bir de müjde verdi. Yıldırım, “Gören Göz Projesi” ile teknolojinin en ileri seviyede kullanıldığı bir cihaz oluşturduklarını, cihazı kullanan görme engelli vatandaşa rehberlik edeceğini ve başka bir yardıma ihtiyacı kalmayacağını belirterek, “1,5 ay sonra 1,5 milyon görme engelliye ücret almadan bu cihazları dağıtacağız” dedi.
Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray ise konuşmasında Vodafone Türkiye olarak ticari sorumluluklarıyla sosyal sorumluluklara eş önem verdiklerini vurguladı ve Türkiye Vodafone Vakfı’nın bu değerin en somut göstergesi olduğunu ifade etti.
Timuray, “Vakfımızın sosyal yatırım politikasını temel alan “dışarıda bırakılanlara ulaşma” ilkesi doğrultusunda dezavantajlı bireylerin topluma kazandırılmasına ve de zihinlerdeki engellerin kaldırılmasına katkı sağlamayı hedefliyoruz. Türkiye Vodafone Vakfı olarak engellerin zihinde olduğuna inanıyor ve dezavantajlı gençlerimize, “Bizim, bu toplumun, bu ülkenin sizlere ihtiyacı var” diyoruz. Beyaz Baston Projesi vesilesiyle görme engelli vatandaşlarımızın yollarını bir nebze aydınlatabildiysek ne mutlu bize” dedi.
ETİKETLER : Sayı:803

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics