Bilişim Dünyası 28 ŞUBAT 2010 / 18:00

Turkkule’de ‘global’ dönüşüm

İsmi Global Tower olarak değişen Turkkule, yurtdışında kuracağı yeni şirketlerle yaygınlaşmayı hedefliyor.

Turkcell Grup bünyesinde üç yıl önce faaliyetlerine başlayan Turkkule, 1 Şubat 2010 tarihi itibariyle ismini Global Tower olarak değiştirdi. Bu, basit bir isim değişikliğinin ötesinde, şirket için bir dönüşüm sürecini temsil ediyor.
Yurtdışı yatırımlarına ağırlık veren ve bu kapsamda Ukrayna’da UkrTower’ı kuran şirket, yeni pazarlarda büyümeyi hedefliyor. Şirketin özellikle yakın coğrafyada yatırımlarını sürdüreceği mesajını veren Global Tower Genel Müdürü Ekrem Özorbeyi, hedefledikleri pazarları Bağımsız Devletler Topluluğu, Ortadoğu, Afrika ve Doğu Avrupa bölgeleri olarak sıraladı. Türkiye’de büyümenin yanı sıra yurtdışı açılımlarıyla ilerleme stratejisiyle çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Özorbeyi, bu nedenle isim değişikliğine gittiklerini ifade etti. Özorbeyi, “Daha geniş bir çevreye yaygınlaşarak küreselleşeceğimiz için markamızın da bunu ifade etmesi gerektiğini düşündük. Gerçekleştirdiğimiz bu dönüşümü markamızla da bütünleştirdik. Ukrayna pazarında attığımız adımın hemen ardından, bu yıl da yeni yerlerde yapılanma gerçekleştireceğiz” diyerek yeni hedeflerine dikkat çekti. Öncelikle yakın bölgelerde çalışmalarını yoğunlaştıracaklarını belirten Özorbeyi, “Bu alanda sürekli olarak çalışmalarımız devam ediyor. 2010’da yeni şirketler kurmak için çalışmayı hedefliyoruz” dedi.
Ortak altyapıda uçtan uca hizmet
Güncel konular arasında yer alan kule paylaşımına değinen Özorbeyi, kuruldukları dönemden bu yana bu konuda çeşitli çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirtti. “Müşterilerimize Turkcell’in yanında Vodafone’u ekledik. 2010 yılında ise işimizi biraz daha geliştireceğiz. Bu kapsamda sadece kule kiralamak değil, bütün operatörlere ortak altyapıda uçtan uca hizmeti verecek bir yapıya doğru gitmek istiyoruz” diyen Özorbeyi, operatörlerin maliyetlerini azaltacak çözümler üzerinde çalıştıklarını kaydetti.
Global Tower, GSM operatörlerinin yanı sıra analog ve sayısal TV yayıncıları, sivil ve askeri haberleşme sistemleri işletmecileri için de çözüm sunuyor. Türkiye çapında 81 ilde 5 bin noktada müşterilerine hizmet verdiklerini ifade eden Özorbeyi, “Kuleli yapılar daha kırsal alanlara hitap ediyor. Dolayısıyla yatırımlarımızın yüzde 55’i doğu bölgelerine hitap ediyor” dedi.
Global Tower, çok sayıda çözüm ortağıyla çalışıyor. Yurtiçinde çalışılan 20 şirketle 2 bin 500’ü aşkın kişiye istihdam sağlanıyor. Yurtdışı çalışmaları ise istihdamın yanı sıra çözüm ortağı olan Türk şirketlerinin yeni ülkelere açılmalarına olanak tanıyor.

Turkkule’deHedef Ukrayna’da 400 kule

UkrTower, ülkede şimdiye kadar 25 adet kule inşa etmiş durumda. Bu ülkedeki yapılanmalarının henüz çok genç olduğunu ifade eden Özorbeyi, “Önümüzdeki yıl bu ülkede büyümeyi hedefliyoruz. Yıllık planlarımızı yaptık. Ülkede 400 kuleyi daha ayağa kaldırmayı planlıyoruz” dedi.
Global Tower Ukrayna’da Life’a hizmet veriyor. Ancak şirket ülkede sadece Turkcell iştirakleri için değil, aynı zamanda diğer operatörler için de çözüm sunmayı planlıyor. Konu hakkında yorum yapan Özorbeyi, “Ukrayna ile Türkiye pazarlarını karşılaştırdığımızda oradaki operatör sayısının daha fazla olduğunu görüyoruz. Bizim sağladığımız iş modeli ülke için de çok uygun. Dolayısıyla şu anki müşterimiz Life, ama hedefimiz yeni müşterileri de kazanmak yönünde” şeklinde konuştu. Özorbeyi, yurtdışı çalışmalarında Turkcell’le paralel hareket edip etmedikleri sorusuna da şu yanıtı verdi: “Bizim temelde büyüme anlamında düşündüğümüz şey, iş modelimizin oluşabileceği her ülkede adım atmak. Burada Turkcell Grup olabilir ya da olmayabilir. Bütün mesele iş planımızın oturabileceği bir ülkenin olması ve orada büyüyebilmek.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics