Bilişim Dünyası 23 ŞUBAT 2015 / 07:08

Türksat ve Bilkent buluştu

Türksat ve Bilkent Üniversitesi, Türksat tarafından üniversite bünyesinde kurulacak olan ‘Türksat-Lab’ laboratuvarında Türksat’ın faaliyet alanlarında Ar-Ge projeleri yapmak üzere işbirliği anlaşması imzaladı.

13 Şubat tarihinde Bilkent Üniversitesi’nde imzalanan işbirliği protokolü, Türksat Genel Müdürü Prof. Dr. Ensar Gül ve Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Bilkent Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi’nin koordinasyonunda hazırlanan protokol ile uydu haberleşme, sinyal işleme, televizyon yayıncılığı, anten, konumlama, şifreleme teknolojileri gibi alanlar ve Türksat’ın ihtiyaç duyduğu pek çok konuda Ar-Ge projeleri hayata geçirilecek.

Rektör Atalar törende yaptığı konuşmada işbirliğini şu şekilde değerlendirdi:

“İlk, orta, lise eğitim sistemimiz bilgi yükleme üzerine kurulu. İnovasyon yapabilecek yaratıcı gençlere ihtiyacımız var. Yaratıcılık bizim genlerimizde mevcut; bunu harekete geçirmemiz, gençlerimizin önünü açmamız gerek. Bilkent; yaratıcılığa, Ar-Ge ve inovasyona büyük değer veriyor. Bilkent’in yükselişinde, üniversiteler arasındaki rekabet de önem taşıyor. Bu protokol ile de dünyaya sesimizi ulaştıracak çalışmalar ortaya çıkaracağımıza inanıyorum.”

Türksat Genel Müdürü Prof. Dr. Ensar Gül ise, sanayileşmiş ülkelerin güçlerini, güçlü üniversitelerinden aldığının altını çizerek üretilen bilgilerin sanayiye aktarıldığına dikkat çekti. Gül, “ Güçlü ülke, kendi bilgisini ve teknolojisini üreten ülkedir. Zengin olabilirsiniz ama güçlü olamazsınız. Bizim de dünyada tanınmış üniversitelerimizin, araştırma yapacak şirketlerimizin olması gerek. Diğer üniversite ve şirketlerle de bu tür iş birlikleri geliştirmek istiyoruz” açıklamasında bulundu.

 
ETİKETLER : 1010

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics