Bilişim Dünyası 04 ŞUBAT 2014 / 10:08

Twitter tutuklatıyor

Twitter paylaşımları yüzünden bir hapis cezası da İspanya'dan geldi. Sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan atılan mesajlar, İspanya'da ilk defa hapis cezasına sebep oldu. 21 yaşındaki   A.G.C., GRAPO (1 Ekim Anti Faşist Direniş Grubu) adlı örgütü yücelten mesajlar attığı gerekçesiyle 7 ay süresince kamu işlerinden uzaklaştırıldı. Sosyal medya üzerinden muhalefet yapan kadın, İspanya Başbakanı  Mariano Rajoy ile Ekonomi Bakanı Luis de Guindos'u hedef alan mesajlar paylaşıyor. 3 bin 183 takipçisi olan  A.G.C.“GRAPO'lular dönsün. Acil bir şekilde faşist temizliğine ihtiyaç var”, “Rajoy ve ya Guindos'un ensesine bir tokat atanın yüzünü vücuduma dövme yapacağıma söz veririm”, “Nazi damarları çıkan Gallardon'a (Adalet Bakanı) karşı dönmeleri için birileri GRAPO'yu arasın” mesajlarını twitterdan paylaştı. 

Geçtiğimiz yıl içinde ülkemizde piyanist Fazıl Say da,  Ömer Hayyam’a ait bir rubaiyi Twitter'da paylaşması nedeniyle "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağıladığı" gerekçesiyle 10 ay hapis cezası alarak hakim karşısına çıkmıştı. Suçun tekrarlanmaması kaydıyla cezası ertelenen Say19. Sulh Ceza Mahkemesi’nde 2 yıl denetim süresinde tutulmasına karar verilmişti.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN