Bilişim Dünyası 22 MAYIS 2013 / 17:18

Uçak trafiği uzaydan izlenecek

SES Techcom, dünya çapında hava trafiğini izlemek için kullanılan uzay tabanlı Otomatik Bağımlı İzleme - Yayın sistemini başlatacağını açıkladı.

ADS-B sistemi, Avrupa Uzay Ajansı’nın Proba V uydusu üzerinden çalışacak. Proba V 6 Mayıs 2013’te Avrupa’nın küçük uydu fırlatma aracı Vega üzerinden, ikinci başarılı fırlatma işlemi sırasında başarıyla yörüngeye yerleştirilmişti. SES Techcom ve DLR Alman Hava-uzay Merkezi, uzaydaki araçtan gönderilen ADS-B sinyallerini algılayan bir cihaz ve veri işleme ile sistem performans yönetimini gerçekleştiren yer çözümünü sağladılar. SES Techcom proje çerçevesinde, Proba V uydusu üzerinden alınan tüm ADS-B verilerini toplayan, işleyen, analiz eden ve depolayan yer veri işleme merkezini geliştirdi ve uyguladı.

Dünya çapında kapsama alanı potansiyeline sahip, yörünge üzeri ADS-B cihazı, özellikle okyanuslar veya kutup bölgeleri gibi yer tabanlı radarların kapsama alanı dışında kalan bölgelerde uçakları algılayıp takip edebiliyor. ADS-B donanımlı uçaklar, konum, yükseklik, hız ve diğer bilgilerini her bir saniyede veya benzer bir zaman aralığında otomatik olarak yayınlıyor. ADS-B yayınları sayesinde, uçak sadece yer kontrolörleri değil, uygun ekipmana sahip diğer uçaklar tarafından da sürekli görülebilir olmaya devam ediyor. Proba V, dünya çapında hangi tipte kaç uçağın takip edilebildiğini gösterecek; farklı boyutlardaki uçaklar ADB-S sistemlerinde farklı sinyal güçleriyle tanımlanacak. ADS-B sistemi dünya bazında aşama aşama uygulanıyor; Avrupa hava sahasına giren tüm uçakların donanımı 2015’e kadar tamamlanmış olacak.

SES Techcom S.A.Genel Müdürü Gerhard Bethscheider ise konuyla ilgili şunları söyledi:

“Bu heyecan verici proje küresel ölçekte hava trafiğini geliştirmeyi amaçlıyor. SES Techcom ile DLR arasındaki uzun vadeli ortaklığın sonucunda gelişen bu proje, uydu tabanlı ADS-B hizmetleri yol haritasında önemli bir kilometre taşı. Proba V demonstrasyon görevi, ADS-B sinyallerinin 820 km yüksekteki yörüngeden ilk olarak saptanmasına olanak tanıyor ve gelecekteki ticari hizmetler için bu yükseklikten gelen sinyallerin elverişliliğini değerlendirmemize olanak tanıyor.”

ADS-B uydu yükünün operasyonu DLR Alman Hava-uzay Merkezi’nin sorumluluğu altında, SES Techcom ise alınan ADS-B verilerinin validasyonundan sorumlu.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN