Bilişim Dünyası 22 MAYIS 2013 / 17:18

Uçak trafiği uzaydan izlenecek

SES Techcom, dünya çapında hava trafiğini izlemek için kullanılan uzay tabanlı Otomatik Bağımlı İzleme - Yayın sistemini başlatacağını açıkladı.

ADS-B sistemi, Avrupa Uzay Ajansı’nın Proba V uydusu üzerinden çalışacak. Proba V 6 Mayıs 2013’te Avrupa’nın küçük uydu fırlatma aracı Vega üzerinden, ikinci başarılı fırlatma işlemi sırasında başarıyla yörüngeye yerleştirilmişti. SES Techcom ve DLR Alman Hava-uzay Merkezi, uzaydaki araçtan gönderilen ADS-B sinyallerini algılayan bir cihaz ve veri işleme ile sistem performans yönetimini gerçekleştiren yer çözümünü sağladılar. SES Techcom proje çerçevesinde, Proba V uydusu üzerinden alınan tüm ADS-B verilerini toplayan, işleyen, analiz eden ve depolayan yer veri işleme merkezini geliştirdi ve uyguladı.

Dünya çapında kapsama alanı potansiyeline sahip, yörünge üzeri ADS-B cihazı, özellikle okyanuslar veya kutup bölgeleri gibi yer tabanlı radarların kapsama alanı dışında kalan bölgelerde uçakları algılayıp takip edebiliyor. ADS-B donanımlı uçaklar, konum, yükseklik, hız ve diğer bilgilerini her bir saniyede veya benzer bir zaman aralığında otomatik olarak yayınlıyor. ADS-B yayınları sayesinde, uçak sadece yer kontrolörleri değil, uygun ekipmana sahip diğer uçaklar tarafından da sürekli görülebilir olmaya devam ediyor. Proba V, dünya çapında hangi tipte kaç uçağın takip edilebildiğini gösterecek; farklı boyutlardaki uçaklar ADB-S sistemlerinde farklı sinyal güçleriyle tanımlanacak. ADS-B sistemi dünya bazında aşama aşama uygulanıyor; Avrupa hava sahasına giren tüm uçakların donanımı 2015’e kadar tamamlanmış olacak.

SES Techcom S.A.Genel Müdürü Gerhard Bethscheider ise konuyla ilgili şunları söyledi:

“Bu heyecan verici proje küresel ölçekte hava trafiğini geliştirmeyi amaçlıyor. SES Techcom ile DLR arasındaki uzun vadeli ortaklığın sonucunda gelişen bu proje, uydu tabanlı ADS-B hizmetleri yol haritasında önemli bir kilometre taşı. Proba V demonstrasyon görevi, ADS-B sinyallerinin 820 km yüksekteki yörüngeden ilk olarak saptanmasına olanak tanıyor ve gelecekteki ticari hizmetler için bu yükseklikten gelen sinyallerin elverişliliğini değerlendirmemize olanak tanıyor.”

ADS-B uydu yükünün operasyonu DLR Alman Hava-uzay Merkezi’nin sorumluluğu altında, SES Techcom ise alınan ADS-B verilerinin validasyonundan sorumlu.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics