Bilişim Dünyası 14 HAZİRAN 2013 / 18:30

Uçan bisiklet gerçek oldu

Uçan Bisiklet Prag'da 12 Haziran Çarşamba günü uçuşa geçti. Dassault Systèmes’in 3D yazılım araçları ve Çek tasarımcıların hayal gücü, uçabilen bisikletin üretilmesini sağladı. Yaklaşık 12 ay önce kamuoyuna tanıtılan motosikletin sanal prototipi projesinde, uçabilen bir motor yaratma fikri bir buçuk yıl önce ortaya çıktı. Technodat'tan Ales Kobylik yönetiminde Technodat, Duratec ve Evektor adlı üç şirket tarafından oluşturulan ekibin hedefi; cazip ve kullanışlı bir ürün tasarlamak ve Dassault Systèmes'in 3DEXPERIENCE Platformunu kullanarak bu ürünün prototipini oluşturmak oldu. Dassault Systèmes’in teknolojisi sanal bisikletin tasarlanmasını, üretilmesini, test edilmesini ve özelliklerinin sanal olarak simüle edilmesini sağladı.

Uçan bisikletin yaratıcı ekibi çeşitli alternatifleri kapsamlı bir şekilde değerlendirdikten sonra multicopter ilkesinde karar kıldılar. Kalkış için klasik bir uçakta olduğu gibi kanatların üzerine yukarıdan kaldırma gücü uygulamak gerekmiyor. Bunun yerine, Uçan Bisiklet, altı fütüristik yatay pervanenin statik itici gücüyle havalandı.

“Bisikletli hovercraft” olarak düşünülen Uçan Bisiklet, üç yenilikçi Çek şirketinin eseri. 3DEXPERIENCE yazılım çözümlerinin tedarikçisi olan Technodat, ağırlıklı olarak projenin yönetiminden, koordinasyonundan, takviminden ve bütçesinden sorumlu. Bisiklet üreticisi olan Duratec kasayı, kanatların güvenlik kapaklarını ve motosikletin yerel üretim bileşenlerini sağlıyor. Bir mühendislik şirketi olan ve konsept tasarımı ile bazı işlevsel grupların üretim çözümünü sağlaması için ortaklık kurulan Evektor ise uygun tahrik ünitelerinin, akülerin ve kanatların seçilmesini sağladı.
ETİKETLER : Dassault Systemes
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN