Bilişim Dünyası 08 HAZİRAN 2015 / 07:09

Uçtan uca dönüşüm şart

Tüm iş süreçlerinin sayısallaşmasının, bilgi neslinin değişen beklentilerine yanıt verme çabasının örnekleri EMC World 2015’te katılımcılarla paylaşıldı.

Las Vegas’ta The Venetian’da düzenlenen etkinlik, ‘Redefine.Next’ mottosunu şiar edindi. ‘Sonrakini yeniden tanımlama’ vakti, çünkü tüm konuşmalara damga vuran unsur sayısallaşma, büyük veriyi ihtiyaca uygun biçimde depolama ve analiz etme gerekliliği, bulut bilişim yolunda sadelik ve bazı süreçleri otomatikleştirme, bu eksende gelişen güvenlik çözümleri ve asıl önemlisi, tüm bu farklı katmanlar ışığında BT şirketlerinin işbirliğinin, aradaki rekabet kadar bir gereklilik haline geldiği oldu. Bir taraftan da farklı veri, farklı altyapı istiyor. Bu nedenle tasarım önemli. Sonuçta uygulamalar, iş hayatı gibi altyapıyı da değiştiriyor. İşte bu nedenle uygulama mimarisi önemini artırıyor.

Etkinliğin açılış konuşmasında EMC Bilgi Altyapıları CEO'su David Goulden, yeni bir dijital dünyaya dikkat çekti. M2M ve bu sayede üretilecek veri, internet bağlantılı insan sayısı ortada. Dünya dijitale doğru değişiyor ve Goulden’a göre, bu daha başlangıç. Bu bağlantılı dünyada herşey parmaklarımızın ucunda ve bir taraftan iş dünyası, yeni neslin beklentilerini karşılayabilmek istiyor. “1955 yılı Fortune 500 şirketlerinin yüzde 89'u bugün yok ve bu değişim artık daha da hızlı” hatırlatmasını yapan Goulden, yeni dönemi şöyle anlattı:

“Üçüncü platform dönemindeyiz. Mobil, bulut, büyük veri teknolojileri bu konuda adımları mümkün kılarken, iş dünyası da burada uygulamaları ile var. Ancak bu geçişi yapmak, CIO ve CTO için kolay değil. Maliyetleri azaltma çabası ön planda ve çok bağlantılı bir yapıda risk yönetimi ayrı bir uzmanlık. Büyüme, risk yönetimi ve maliyet kontrolü için Pivotal, VMware, RSA ve EMC’yi buluşturan ‘Federasyon’ var. Altyapı dönüşümü teknolojiden fazlası ve iş yapış şekillerinin de değişmesi demek. Melez yapı kurmak ve bütünleşik bir çözüm için Federasyon yapısını kurguladık. Bütünleşik yapı hız, çeviklik sağlıyor. Stratejimiz; alanında en iyi depolama platformları ve yazılım bağları ile bütünleşik yapı kurmak ve her tür veri yükünü üstlenmek. Federasyon yapısı ile önemli çözümler belli başlı sorunları aşmayı sağlıyor. Zaten Info Generation (Bilgi Nesli) da bunu gerektiriyor.”

Dönüşümün adı Platform 2.5

Etkinliğin ilk günü düzenlenen medya brifinginde de söz alan David Goulden, direkt satış ekibine ek olarak, özellikle KOBİ ölçeğine erişimde iş ortakları ile çalıştıklarını belirterek, yeni nesil altyapılarda uygulama ve iş yükünün etkisine dikkat çekti. Bu nedenle Platform 2.5’e odaklandıklarını, Fortune 500 şirketlerinin büyük bölümünün Platform 2'den 3'e geçmek istediğini, ama bunun için seçenekler olmasını da beklediklerine işaret etti.

İş dünyası, zorunlulukları bilmeli

Etkinliğin ikinci günü açılış programında EMC CEO'su Joe Tucci, sektördeki köklü değişimleri ele aldığı, Mr. Spock’lı finali ile Leonard Nimoy’a veda ettiği bir konuşma yaptı. BT adına beklenmedik zamanlarda olunduğunu, yıkıcı (disruptive) bir dönemin iş hayatını değiştirdiğini belirten Tucci’ye göre, her işin yeniden tanımlanması, girişimcilere ve köklü şirketlere uygulama geliştirip müşterilere ulaşma fırsatı veriyor. CIO'ların ikilemi ise riski yönetmek, maliyeti azaltmak ve büyümeyi sağlamak. Tucci, iş hayatını bekleyen temel zorunlulukları şöyle sıraladı:

1- Yeni dijital dünya, uygulama odaklı. Yasal veri merkezleri ve varolan milyarlarca uygulama var.

2- BT'yi dönüştürün. İnovasyonu artırın. Bunun da yolu bulut. Melez bulut yapısı türlü depolama imkanları sunuyor.

3-Siber güvenlik, büyük veriye uygun çözüm istiyor. Zeka odaklı güvenlik önemli.

Söz, Federasyon üyelerinde

Pivotal CEO’su Paul Maritz: İş dünyası bu yeni yapıya ayak uydurmalı. Burada beş öncelik var: Yeni fırsatları gör, kişisel deneyim sun, çevik inovasyon yap, gerçek zamanlı operasyon, şeffaflık ve güven sağla. İşte tüm bunlar fark yaratıyor. Bunun için teknik çalışmalar yapmalısınız. Pivotal'i dijital dönüşüm için kurduk ve ne, nasıl gibi sorulara yanıt aradık. Burada 3 yapımız var: Pivotal Labs,  IBM, HP, SAP, Intel gibi 40'ın üstünde şirketi barındıran ve açık kaynak işletim sistemi Cloud Foundry Foundation tarafından yönetilen Pivotal Cloud Foundry ve son olarak, fazlasıyla bölünmüş bir dünyayı tek bir açık veri süitinde toplayıp ‘iş veri gölü’ oluşturan Pivotal Big Data Suite. Bunlar yeni dönemin BT yapıları.

VMware CEO'su Pat Gelsinger: Yeni BT modeli anlık, akıcı ve güvenli olmalı. Buna 'Brave New IT' diyoruz. Bu yapı, işi sayısallaştırma adına önemli fırsatlar sunuyor. VMware BT mimarisi; bir bulut, herhangi uygulama ve herhangi bir cihaz demek. Sektörün getirdiği bazı zorunluluklar var. Bunlardan ilki melez bulut gelecek ve biz bu dünyayı, bu köprüyü inşa ediyoruz. İkinci zorunluluk BT ekiplerinin bakış açılarını değiştirmesi ve iş uygulamalarına odaklanması. Çünkü, hala parçalara odaklanan ekipler başarısız olmaya mahkum. Burada yazılım tabanlı veri merkezleri öne çıkıyor. Üçüncü zorunluluk ise siber güvenlik ve açıklık arasında doğru dengeyi sağlamayı bilmek. VMware NSX bu yolda önemli bir ağ ve güvenlik hizmetleri platformu. AirWatch ile mobil güvenlik öne çıkıyor. VMware Cloud-Native Security Solution lansmanını da geçen haftalarda yaptık.

EMC Bilgi Altyapıları CEO'su David Goulden: Müşteri artık sonuç istiyor ve bu da artık teknolojiye bağlı. Çok farklı ihtiyaçlar var. Tüm karmaşayı bütünleşik altyapı alıyor. Buna ek olarak, Federasyon yapısı ile bulut yapısında yetkinliğimizi geliştiriyor, yatırımın geri dönüşünün hızlı olmasını sağlıyoruz. Kanal bizim için önemli ve kanal sistemimizin Federasyon yapısının tüm uygulamaları ile çalışabilmesi önemli. Bu yapı uçtan uca kanal dostu sonuçta. Bütünleşik yapı, aslında büyük bir bakış açısı evrimi. Açık kaynak, ekosistem kurgulamak için çok uygun. Kapalı kaynak çözümler hep olacak. Ama bu değeri herkese göstermek için ekosistem ile birlikte açık kaynak çözümler de sunacağız. Açık kaynak; ekosistem yapısı ile tercih imkanı ve güvene dayalı işbirliği sağlıyor.

BT’de sadelik ve karma buluta geçişin yeni araçları

Etkinlikte ‘Beast’ olarak tanıtılan XtremIO’nun yanında, VMAX3, VCE, VNX, Data Domain ve Data Protection Suite portföyünde önemli güncelleştirmeler yapıldı. EMC Data Domain DD9500, güçlü performans ve ölçeklenebilirlik sunarken, EMC ProtectPoint yazılımı da VMAX ve Data Domain’in güçlerini birleştiriyor. Bu da geleneksel yedeklemenin performansını 20 kat artırıyor. EMC CloudBoost bulutun sağladığı faydaları Data Protection Suite kullanıcılarına sunuyor

 
ETİKETLER : 1025

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics