Bilişim Dünyası 20 MAYIS 2013 / 08:08

Uçtan uca katma değer öncelik

Bütünleştirici şirket olarak yazılım, bulut, mobilite gibi başlıklarda gücünü pekiştirmeyi hedefleyen Oytek, Anadolu’da bu başlıklarda farkındalık yaratmayı planlıyor.

Kurulduğu 2002 yılından beri Oytek kurucu ekibinde yer alarak şirkette görev yapan Ahmet Ziyal, şirketin yeni Genel Müdürü olarak göreve başladı. Oytek’in çalışmalarında bir tarafta Ankara merkezli kamu odaklı çalışmalar bir tarafta da kamu dışı faaliyetler ön planda. Kamu söz konusu olduğunda, savunma ve eğitim ana başlıklar. Ziyal, bu başlıkta tüm bütünleştirme ve hizmet çalışmalarında var olmaya çalıştıklarını, tüm bu başlıklarda üstlenilen ve teslim edilen birçok proje olduğunu belirtti. İstanbul operasyonları başta olmak üzere kamu dışı faaliyetlere bakıldığında ise hizmet ve yazılım konusunda ağırlığın artırılması hedefleniyor. Ziyal şu detayları paylaştı:
“Yazılım konusunda elimizdeki birikimi daha yoğun kullanmak istiyoruz. Bu başlıkta Ankara Teknokent’teki ekibimize ek olarak, İstanbul’da da yazılım ekibimiz var. Bu iki ekiple çok daha değişik yazılım projelerinin içinde yer alabiliriz. Sistem bütünleştiriciliğin yanına, yazılım geliştirme ile ‘yazılım evi’ gibi çalışabileceğimiz birtakım alanlar gündemimizde. Ankara’da eğitim konusunda ciddi bir ekibimiz var ve kuruma özel çözümler üretiyor, kamu üniversitelerine yönelik yazılımlarını sürekli geliştiriyorlar. İstanbul’daki ekibimiz ise özellikle finans sektörüne ciddi işler yapıyor ve örneğin tüketici finansmanı konusunda Türkiye’deki sayılı yazılımlardan birine sahibiz.”

Kurumsal ihtiyaca özel mobil çözümler
Ziyal’e göre, hizmet başlığında talepte artış var. Eskiden kutu satışları, bütünleştirici şirket ve müşterisi için yeterli olurken, artık farklı çözümler bekleniyor ve bu da katma değerli hizmetler başlığında Oytek çalışmalarını ön plana çıkartıp, kurumsal farklılaşma noktasını oluşturuyor. Ziyal, “Gerek sattığımız sistemler gerekse her türlü hizmetle bunu katma değer olarak sağlamaya çalışıyoruz. Bizim gibi şirketler birtakım sertifikalarla güvenliklerini ve yetkinliklerini belgeleyebilir hale geldiler. Bunlar da müşteriye güven veriyor” diyor. Oytek, mobilite başlığında da kapsamlı çalışmalara imza atıyor. Farklı mobil cihazların kurum içinde yönetimi ve güvenliğin sağlanabilmesi adına yabancı bazı yazılımların Türkiye’ye uyumlu hale getirilmesi ve müşterilere bunların kurulumlarının yapılması odaklı çalışmalar sürerken, bir tarafta da mobil cihazlar üzerinde çalışabilen yazılımlar konusunda çalışmalar var. Ziyal, “Farklı uygulamaları geliştirebilmek için kuruma özel, ihtiyaca ve talebe göre mobil çözümler geliştirme çalışmaları yapacağız” derken, güvenlik başlığında çalışmalarını da, “Özellikle bilgi güvenliği başlığında hep önemli çalışmalarımız oldu ve bunları devam ettireceğiz. Çok değişik iş ortakları ile çalışıyor, bilgi güvenliğinin A’dan Z’ye her noktasında olmak için gerekli tüm yatırımları yapıyoruz. Bu konuda müşterilerimize hem danışmanlık hem gerekli donanım veya yazılımı sağlamak üzere çalışıyoruz” sözleri ile özetledi. Oytek’te faaliyet yapısında radikal dönüşlerden ziyade, sistemin kaliteli bir biçimde devam ettirilmesi öncelik. İnsan kaynağını en önemli varlıkları olarak gösteren Ziyal, bu kaynağa yatırımdan hiç vazgeçmediklerini belirtti. Oytek’te 150 kişilik yetkin bir kadro var. Üstlenilen projelere bağlı olarak, eleman sayısının artırılması gündemde olacak.

Anadolu’da daha da etkin olunacak

Ziyal’e göre, büyük veri konusunda sektörde bir karmaşa var ve temelde büyük veri analitiğinin oturması gerek. Ziyal, “Bulut konusunda çalışmalarımız var ve bazı özel müşterilerimize veri depolama imkanı sağlıyoruz. Grup şirketlerine yönelik verdiğimiz bazı hizmetler var. Bunları grup dışına açma konusunda da araştırma içindeyiz. 2013 bulut hizmetlerinin daha da yaygınlaştırılması yönünde çalışmalarımız olacak” dedi. Büyük markaların hepsiyle çalıştıklarına dikkat çeken Ziyal, “Bulut, güvenlik ve sanallaştırma konularında müşteriler çözüm arayışları ile bize geliyor. Önümüzdeki dönemde Anadolu’ya daha fazla önem vereceğiz. Anadolu’da zaten iş ortaklarımız var. Bir tarafta onlarla çalışırken, bir taraftan da Ankara ekibimizin yeni bir organizasyonla Anadolu’ya daha da açılmasını hedefliyoruz” dedi.
ETİKETLER : Sayı:922

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics