Bilişim Dünyası 29 AĞUSTOS 2016 / 09:17

Ulaşımda bugünü değil, geleceği tasarlıyoruz

TEMSA, Smart Mobility vizyonu ile teknoloji programlarını yeniden oluşturdu. TEMSA Genel Müdürü Dinçer Çelik, 19 Ağustos’ta Sabancı Holding’de düzenlenen basın toplantısında Smart Mobility programı ile TEMSA’nın geleceğe yönelik vizyonunu ve bu vizyon doğrultusunda oluşturduğu teknoloji programlarını paylaştı. Ulaşımda dijitalleşme döneminin başladığını vurgulayan Dinçer Çelik, şöyle devam etti:
“TEMSA ‘Smart Mobility’ vizyonu ile geliştirdiği teknoloji programlarıyla emisyon salınımı ‘0’ olan elektrikli araçlar, yakıt tüketimini ve emisyon salınımı yüzde 10 oranında azaltan akıllı araçlar, trafik sıkışıklığını yüzde 20, trafik kazalarını yüzde 25 azaltan akıllı trafik uygulamaları ve çevreye dost akıllı fabrikalar ile Akıllı Ulaşım Sistemleri’nin (AUS) ihtiyaçlarına yönelik çözümler geliştiriyor. TEMSA Smart Mobility vizyonu ile geliştirdiği teknoloji programlarını Akıllı Araçlar, Elektrikli Araçlar ve SMART 2020 olarak belirledi. Akıllı Araç programının ilk ürünü olan Avenue iBUS ihtiyacı hızlı bir şekilde öngörerek hayata geçirildi ve Türkiye’nin ilk akıllı otobüsü unvanını aldı. Akıllı Araç programının araştırma konu başlıkları; eco drive, araç veri işleme, yolcu güvenlik ve yolcu ve şoför konforu olarak belirlendi. TEMSA elektrikli araçlar programı ile hayata geçen Avenue EV ve MD9 ElectriCITY araçları yenilikçi çözümler üretti. Elektrikli Araçlar programının araştırma konu başlıkları; pil yönetim sistemleri, pil modülleri, şarj sistemleri, elektrik tahrikli sistemler ve araç yazılımları olarak belirlendi.” 
 
Geleceğin ulaşımını şekillendirme fırsatı
Akıllı ürünlerin akıllı fabrikalarda üretilmesini sağlamak amacıyla Smart 2020 programını başlattıklarını ifade eden Dinçer Çelik, “Smart 2020 programının araştırma konu başlıkları; büyük veri, 3D yazıcılar, robotla montaj, akıllı depolama sistemleri, görsel fabrika, akıllı stok ve akıllı cihazlar” derken, TEMSA’nın vizyonunun; akıllı ulaşım çözümleri üreten, yenilikçi ve girişimci, fark ve değer yaratan teknoloji şirketi olma olarak şekillendiğini iletti.
Öte yandan, geleceğin akıllı ve elektrikli araçlarla dolu dünyasında sanal gerçeklik uygulamaları önemli bir yer edineceğini düşünen TEMSA “Geleceğin Ulaşımını Sen Şekillendir” isimli Açık İnovasyon Yarışması ile bu önemli teknolojinin en iyi uygulamasını üretimini ve ürünlerine entegre etmeyi hedefliyor. Yarışmada sanal gerçeklik fikirleri uzmanlar tarafından değerlendirilecek ve en iyileri TEMSA mühendisleri ile birlikte hayata geçirilecek, fikir sahipleri ödüllendirilecek. TEMSA geliştirdiği Yenilikçi ve Girişimci Dijital Platform üzerinden düzenlenen açık inovasyon yarışması ile dünyanın çeşitli ülkelerinden girişimciler, yazılımcılar, buluşçular, start-up’lar, üniversiteler, tedarikçiler, müşteriler ve teknoloji şirketleri ile buluşacak. Detaylar ise http://smartmobility.temsa.com/ adresinde. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics