Bilişim Dünyası 09 NİSAN 2016 / 15:30

Ülke ekonomisine yıllık 4,7 milyar TL’lik katkı hedefleniyor

Mobiliz CEO’su Özlem Yeşildere, araç takip sistemleri sektörünün para kazandırmaya devam edeceğinin altını çizerek teknolojinin daha bütünleşik bir hale geldiğini kaydetti. 
Mobiliz’in yeni yatırımları ve iş birlikleriyle sektöre yenilikleri getirmeyi sürdüreceğini vurgulayarak sözlerine başlayan Özlem Yeşildere, “Türkiye’de hızla gelişen pazarla beraber pazar payımızı da artırarak çift haneli büyümeye, yurt dışındaki projelerimizi de büyütmeye devam edeceğiz” dedi. Özel sektörün, araç takip sistemlerini kullanmayı artırarak sürdürdüğünü söyleyen Yeşildere, “İyi bir filo yönetimi, yüzde 10-15 civarında tasarruf ve verimlilik artışını beraberinde getiriyor. Araç takip sistemleri sektörü, para kazandırmaya devam ediyor. Teknolojideki yenilikçi yaklaşımımız, işletmelere saha operasyonlarının yönetiminde kritik fayda ve kolaylıklar sağlayan yeni ürün ve hizmetler olarak geri dönüyor olacak” değerlendirmesini yaptı.
 
Kamuda çok fırsat bulunuyor                                                                                             
“Mobiliz olarak M2M/IoT çözümlerinde TÜBİTAK tarafından da onaylanan projelerimiz var, teknolojideki eğilimleri yakından takip ederek Ar-Ge yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz” ifadesini kullanan Yeşildere, teknolojinin daha bütünleşik bir hale geldiğine, bunun içinde ‘Nesnelerin İnterneti-IoT’ teknolojisinin de bulunduğuna dikkat çekti. Yeşildere, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Aviva ve Vodafone ile birlikte lansmanını yaptığımız ‘Kullanıma Dayalı Araç Sigortası’ ile ilgili çalışmalarımızı da sürdürüyor olacağız. Türkiye’de bir ilk olan uygulamayla; kasko yapılmış her araca sürücü risk analizine yönelik özel geliştirilmiş bir takip sistemi takılacak ve sürücülerin kullanım riskine bağlı sigorta prim sistemi getirilecek. Sigorta şirketleri tarafından verilen bilgilere göre Türkiye’de ilk kez hayata geçirilen sistemle, kasko primleri düşecek. Sistemin Türkiye’de trafiğe kayıtlı 18 milyon araca entegre edilmesi durumunda, ülke ekonomisine yıllık 4,7 milyar TL’lik katkı sağlayabilecek.” Yeşildere, kamuda çok fırsat olduğunu kaydederek çözümler için kamuyla daha çok birlikte zaman geçirip çalışacaklarına değindi ve iyi hizmetle, iyi servisin ön plana çıkacağını belirtti.
 
Kadının iş hayatına katılımının artırılması için çalışıyorum 
Özlem Yeşildere, içinde yer aldığı sosyal sorumluluk projelerini de paylaşarak “Çeşitli sosyal sorumluluk çalışmalarını destekliyorum, ancak son yıllarda odaklandığım konu; kadının iş hayatına katılımının artırılması. Kadının iş hayatında eşit temsilini çok önemsiyorum. Bu, Türkiye’nin büyüme hedeflerine ulaşmasında; anahtar konulardan biri. TÜİK ekim 2015 verilerine göre; kadın istihdam oranı yüzde 27,6, yani erkeklerinkinin yarısından az. Bu da maalesef ülke olarak tam kapasitemizi kullanamadığımızı gösteriyor. İş hayatında kadının temsilinin her seviyede artması önemli, ancak bunu sistematik sağlayabilecek şekilde karar verici pozisyonlarda kadının temsilinin artması özellikle kritik. Özel projelere rağmen BIST-100 şirketlerindeki kadın yönetim kurulu üyesi yüzdesi, yüzde 13-14’leri geçemedi. Bunların da yarısı oldukça donanımlı da olan kadın aile üyelerinden oluşuyor. Daha alınacak çok yol var. Burada aday havuzunun geliştirilmesine yönelik projelerin içinde aktif olarak yer alıyorum” açıklamasını yaptı. “Sosyal sorumluluk projelerim içinde en yoğun zamanımı YenidenBiz alıyor” diyen Yeşildere, detayları da şu şekilde aktardı: “YenidenBiz’de kurucu Yönetim Kurulu üyesiyim. YenidenBiz; temelde Türkiye'de kadın istihdamına katkıda bulunmak üzere başlatılan bir sosyal girişim. 2014 yılında derneğe dönüştü. Amacı yaklaşık 10 yıl kadar iş hayatında kalmış sonra değişik sebeplerle kariyerine ara vermiş, iş hayatına geri dönmek isteyen üniversite mezunu kadınları iş hayatına tekrar geri kazandırmak. Burada çok ciddi bir birikimin ekonomiye geri kazandırılması söz konusu. Biz bu gruba, gerek eğitim gerek deneyim açısından hazine gözü ile bakıyoruz. Bu hazinenin iş hayatına geri kazandırılması, büyük çokuluslulardan KOBİ’lere, STK’lara ve yeni girişimlere kadar değişik yelpazede kurum ve kuruluşa çok kıymetli bir deneyim transferi sağlayabiliyor. Böylece ülkemizin rekabet gücüne ve ekonomik gelişimine ivme kazandırmayı hedefliyoruz. Orta vadede bir işe geri dönüş metodolojisi oluşturmak üzere çalışıyoruz. Web sitemiz http://www.yenidenbiz.com/
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics