Bilişim Dünyası 02 OCAK 2017 / 10:20

Ülkelerin geleceği, veriye bağlı olacak

Microsoft Türkiye; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde hayata geçirdiği Nesnelerin İnterneti (IoT) stratejik işbirliğini duyurdu. Türkiye’nin dijital dönüşümü gerçek anlamda sanayii alanında hayata geçirebilmesi adına Microsoft Türkiye, yakın dönemde istihdamda yaşanacak geçişi yönetmek ve kalifiye iş gücünü inşa etmek adına IoT alanında bir eğitim hareketi başlattı. Microsoft Türkiye liderliğinde hazırlanan yeni müfredat ile öğretmen ve öğrenciler IoT alanında yetişecek, Microsoft’un ücretsiz online yazılım okulu Açık Akademi üzerinden verilen özel eğitimlerle de kendilerini geliştirme fırsatı yakalayacak. Microsoft Türkiye ayrıca İstanbul ve Ankara’da düzenleyeceği 4 günlük eğitim kurslarıyla bu alanda uzman öğretmenler yetiştirerek, eğitim ekosisteminin gelişmesine katkı sağlayacak. Meslek lisesi, meslek yüksekokulu öğrencileri ve öğretmelerine açık olan Nesnelerin İnterneti yarışmasına başvurular ise Şubat ayında başlayacak. Haziran ayında jüri değerlendirmesinin yapılacağı yarışmada sonuçlar Ağustos ayında açıklanacak. Bireysel ya da ekip olarak katılım sağlanabilecek yarışmada geliştirilen projelerin teknik yeterliliği, potansiyel ticari başarısı, nihai ürüne yakınlığı ve donanımsal tasarımı değerlendirilecek.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda gerçekleşen imza töreninde konuşan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu, “Dijital dönüşümün temelinde nesnelerin interneti var. Dünya genelindeki “Nesnelerin İnterneti” pazarının 2020’ye kadar yüzde 16,9’luk büyümeyle 1,7 trilyon dolara ulaşacağı ve her bireyin ortalama 5 adet internete bağlı cihazı olacağı tahmin ediliyor. Dolayısıyla veri tüketimi ve üretimi inanılmaz boyutlara ulaşacak. Önümüzdeki dönemde ülkelerin geleceğini ve kaderini veri belirleyecek. Veriye yatırım yapan ve onu akıllı kullanan ekonomiler lider olacak” yorumunu yaptı. Kansu, sözlerine şöyle devam etti:
 
Yazılım ihracatımız artmalı
“IoT, küresel istihdam dengesini doğrudan etkileyecek. Değişimin getireceği sorunlara karşı hazırlıklı olmak bizim elimizde. Bu geçişi yönetmek için planlı hamleler yapmalı ve kalifiye iş gücü inşa etmeliyiz. Aksi takdirde, devletler sürekli büyüyen işsizlik, eşitsizlik ve müşteri tabanı eriyen firmalar ile uğraşmak zorunda kalacak. Bu eforlar yalnızca sert değişimlerin risklerini azaltmak için değil, 4. Endüstri Devrimi’nin getirdiği fırsatları değerlendirebilmek için de gerekli.  TÜBİSAD raporuna göre 2015 yılında Türkiye’deki tüm bilişim teknolojileri endüstrisinin büyüklüğü 83.1 milyar TL’ye ulaştı. Bunun sadece 9.7 milyar TL’si yazılıma ayrılmış durumda. Yazılım endüstrisi içerisinde ise Türkiye’de geliştirilmiş yazılım çözümleri sadece üçte 1’lik bir paya sahip. Toplam yazılım ihracatımız ise 1.3 milyar TL. Toplam ihracat içinde yazılım ihracatının oranı yaklaşık yüzde 0.3. Bu oranın yükseltilmesi bizim için kritik bir öneme sahip. Ülke olarak çok yüksek bir potansiyele sahibiz, bunu gerçeğe dönüştürmek bizim elimizde. Yazılım alanında söz sahibi olmak için mesleki eğitim veren okullara odaklanılmalı. Bu çerçevede, Türkiye çapında meslek liselerine ve meslek yüksek okullarına yatırım yapacağız. Bu amaçla, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile tüm Türkiye çapında ücretsiz eğitimler vermeyi ve meslek liseleri ve meslek yüksekokulları seviyesinde yarışmalar düzenlemeyi arzu etmekteyiz. Bu yaklaşımımız Türkiye’nin lider endüstrileri otomotiv, enerji, beyaz eşya, sağlık gibi alanlarda şirketlerle işbirliklerini de kapsıyor.”
Bu çalışmanın Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yürüttüğü ‘Sanayide Dijital Dönüşüm’ inisiyatifinin temel çıktıları açısından önemli katkılar sağlayacağına inandıklarını belirten Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü de, “Bu çalışmaların sürdürülebilir bir model ile ilgili diğer kamu ve özel sektör paydaşlarının da desteğini alması yönünde Bakanlığımızın rol üstlenmesini önemsiyorum. Sanayide Dijital Dönüşüm Platformu çalışmaları ile hem yetişmiş insan gücüne katkısı hem yenilikçi fikirlerin ve girişimlerin desteklenmesi açısından gerçekleştireceğiniz çalışmalarınızın, hayırlı olmasını temenni ederim” dedi.
 
 
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics