Bilişim Dünyası 28 EKİM 2013 / 08:06

Ülkeye özel bulut hizmetine hazır olun

Avrupa’nın bulut alanında en önemli etkinliklerinden biri olan VMworld 2013 Europe Barselona’da gerçekleştirildi.

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl Avrupa ayağının 6.’sı gerçekleştirilen VMworld, 8500’ün üzerinde katılımcıyı ağırladı. Cisco, Dell, EMC, HP ve NetAPP’nin ana sponsor olduğu etkinlikte 200’ün üzerinde paralel oturum düzenlendi. VMware’in yüzü aşkın iş ortağı ise fuar alanında ürün ve çözümlerini katılımcılara tanıtma fırsatı buldu.
Etkinliğin açılışında bir konuşma yapan VMware CEO’su Pat Gelsinger, mobil buluta dikkat çekti. Anabilgisayarlarla başlayıp istemci sunucu mimarileriyle gelişimin devam ettiğini belirten Gelsinger, bilişim dünyasında son on yılın en önemli dönüm noktalarından birisine gelindiğini ve mobil bulutun önümüzdeki yıllara damgasını vuracağını ifade etti. Gelsinger, “Günümüzün bilişim dünyasını biçimlendiren güçler açıkça ortada; bulut bilişim, büyük veri, sosyal ağlar ve mobil. Bunların tamamı mobil bulutta buluşuyor. Buradaki en önemli nokta kaynakları istemci - sunucu dünyasından kurtarıp mobil bulutu oluşturmak” dedi.

Melez bulut hizmetleri Avrupa’da da verilmeye başlanıyor
Çeşitli yeni hizmetlerin ve ürünlerin de duyurulduğu etkinliğin en önemli açıklamalarından birisi geçtiğimiz aylarda VMware’in ABD’de vermeye başladığı melez bulut hizmeti vCloud’u Avrupa’da vermeye başlayacağı oldu. Hizmet ilk olarak İngiltere’de VMware’in Avrupa’daki ilk bulut tesisi olma özelliği taşıyan, yeni kurulan veri merkezi üzerinden verilmeye başlanacak. Kasım ayında özel beta olarak verilmesi planlanan hizmet 2014 yılının başından itibaren tüm şirketlere açık olarak verilecek. VCloud’un daha sonrasında tüm Avrupa’ya yayılması hedefleniyor. VMware önümüzdeki dönemlerde Avrupa’da çeşitli ülkelerde yerel veri merkezleri kuracak, böylece bu ülkelerin düzenlemelerine uygunluk sağlanacak. Ayrıca son dönemdeki çok önemli endişelerden olan güvenlik ve gizlilik ihtiyaçlarına da cevap verilmiş olacak.
Konuşmasında veri üzerindeki sahipliğin önemini vurgulayan VMware CEO’su Pat Gelsinger, “Veri üzerindeki sahipliğin Avrupa ülkelerindeki önemi kesinlikle görmezden gelinemez. Biz kurulduğumuz günden beri buna önem veriyoruz” dedi. Hibrid Bulut Hizmetleri Genel Müdürü ve Kıdemli Başkan Yardımcısı Bill Father ise konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “VMware olarak müşterilerimize kendi ülkeleri içerisinde bulunan tesisler üzerinden bulut hizmeti vererek mevcut veri merkezlerini geliştirebilmelerini ve yeni buluta özel uygulamalar geliştirebilmelerini sağlıyoruz. Bunu yaparken özellikle Avrupa ülkelerinin veri yerelliği, gizliliği, güvenlik ve veri üzerindeki sahipliğe olan ihtiyaçlarını da karşılıyoruz”. VMware ayrıca yeni melez bulut yönetim özellikleri ve vCloud Hybrid Service Application Marketplace’i de duyurdu.

Windows masaüstleri ve uygulamalar da bulut hizmeti olarak verilecek
VMworld 2013 Europe’un en önemli sürprizi masaüstü sanallaştırma alanında önde gelen şirketlerden birisi olan Desktone’un VMware tarafından satın alındığının duyurulması oldu. Dell, Fujitsu, NEC ve Dimension Data gibi şirketlere hizmet veren Desktone’un Windows masaüstleri ve uygulamalarının bulut hizmeti olarak verilebilmesini sağlayan bir masaüstü sanallaştırma platformu bulunuyor. VMware bu satın alma ile birlikte Desktone’un bu gelişmiş platformunu 11 bini aşkın servis sağlayıcı iş ortağına sunacak ve DaaS alanında elini rakiplerine karşı kuvvetlendirmiş olacak.

Yönetim kolaylaşıyor ve otomatikleşiyor
VMware yönetim setini de yeni ürünlerle yeniledi. Yeni ürünler Yazılım Tanımlı Veri Merkezlerinin (Software Defined Data Center) yönetimini otomatikleştirerek kolaylaştırırken BT altyapılarının servis olarak (IaaS) olarak sunulabilmesini sağlıyor.

Türkiye’de sanallaştırma yüzde 60’a ulaştı

Geçtiğimiz günlerde VMware Forum’un İstanbul ayağı için İstanbul’da bulunan VMware SEMEA Bölgesi Başkan Yardımcısı Jean Pierre Brulard ile VMworld 2013 Europe’da tekrar görüşme fırsatı bulduk. Brulard’ın Türkiye pazarı ve VMworld ile ilgili görüşlerini aldık.
Anabilgisayarlar ve istemci/sunucu çağının geride kaldığını ve artık bulut bilişim, sosyal medya, büyük veri ve mobili bir araya getiren mobil bulut çağına girildiğini belirten Brulard, VMworld 2013 Europe’ta 8500’ün üzerinde katılımcıya çok önemli açıklamalarda bulunduklarını ifade etti. vCloud’un Avrupa’da da hizmete girmesinin çok önemli olduğunu ifade eden Brulard güvenlik, gizlilik ve verilerin sahipliği konusundaki endişelerin bu hizmetle ortadan kalkacağına inandıklarını söyledi.
Brulard, “Bulut altyapısı hizmet verilen ülkede olacağından dolayı o ülkedeki düzenlemeler geçerli olacak. Bu güvenlik ve gizlilik açısından çok önemli” dedi.
VMware Yazılım Tanımlı Veri Merkezleriyle (Software Defined Data Centers) sanallaştırma oranını artırarak şirketlerin maliyet verimliliğini artırmayı hedefliyor. Sanallaştırma, sağladığı maliyetleri düşürme, verimliliği artırma gibi avantajlardan dolayı tüm dünyada büyük bir ilgi görüyor. Brulard’a göre Türkiye’de 2005 yılında yüzde 9 olan sanallaştırma oranı 2013 yılında yüzde 60’a çıkmış ve bu oranın 2015 yılında yüzde 80’e çıkması hedefleniyor.
ETİKETLER : Sayı:943

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics