Bilişim Dünyası 23 EYLÜL 2017 / 16:15

Üniversite – sanayi işbirliğine güzel bir örnek

Netaş ve Bahçeşehir Üniversitesi tarafından üç yıl önce hayata geçirilen ‘BAU - Netaş Techno Academy’ ilk mezunlarını verdi. Program, yeni yılda tüm sektöre açık hale gelecek.  
Türkiye’de yaşanan kalifiye eleman sıkıntısı, gelişmenin önündeki en büyük engeller arasında yer alıyor. Özellikle yüksek katma değerli ürünlerin geliştirilmesi açısından bu konu her geçen gün biraz daha fazla önem kazanıyor. Bu doğrultuda üniversite – sanayi işbirliğine yönelik projeler önem kazanıyor. Bunun en yeni örneklerinden bir tanesi de Netaş ile Bahçeşehir Üniversitesi arasında gerçekleşti. Aslında bu proje pek yeni değil, temelleri 2014 yılında atıldı ama sonuçları daha yeni alındı ve ‘BAU - Netaş Techno Academy Bilgisayar Mühendisliği Tezli Yüksek Lisans ve Doktora Programı’ ilk mezunlarını verdi. 50. yılını geride bırakan Netaş’ın BAU işbirliğiyle geliştirdiği ve üniversite-sanayi işbirliklerine sürdürülebilir bir örnek teşkil eden bu program, 2018 itibariyle de tüm BT sektörüne açık olacak.
BAU - Netaş Techno Academy Bilgisayar Mühendisliği Tezli Yüksek Lisans ve Doktora Programı’nda üniversite akademisyenleri tarafından, Netaş mühendisleri iş birliğiyle hazırlanan bir müfredat uygulanıyor. Multimedya teknolojileri ve siber güvenlik alanlarında çalışmayı hedefleyen mühendisler için başlatılan program, bazı derslerin Netaş’ın Ar-Ge laboratuvarlarında verilmesiyle sektördeki benzerlerinden ayrılıyor. Bugüne kadar 39’u yüksek lisans, 7’si doktora programlarına olmak üzere toplam 46 mühendis programa kayıt yaptırdı.
Sanayinin bilgi ve birikimini üniversitelere açarak üniversite-sanayi iş birliğinin sürdürülebilir bir örneğini oluşturan BAU-Netaş Techno Academy, üniversitenin sanayiden uygulamalı bilgi edindiği, sanayinin de üniversiteden güncel teknolojileri öğrendiği bir iletişim platformu niteliği taşıyor. Programla, üniversite-sanayi iş birliğinin artırılarak birlikte projeler yapılması ve bir model oluşturularak diğer Ar-Ge merkezlerine örnek olunması hedefleniyor. Ayrıca, bilişim sektöründe hem yüksek lisans ve doktoralı öğrenci ve mezun çalışan sayısı, hem de yeni teknolojilerde tüm dünyaya satılabilir teknolojik katma değerli ürün çıkarma yeteneği artırılıyor. Uygulamayla, Türkiye’nin kalifiye insan kaynağının yükseltilmesine de katkı sağlanıyor. Bu uzun soluklu program, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen “Ar-Ge Merkezleri İyi Uygulama Örnekleri Zirvesi” kapsamında “Kamu - Üniversite - Sanayi İyi Uygulamaları” kategorisinde en iyi uygulamalar arasında da yer alıyor.
 
Netaş, Ar-Ge’sini açık bir platforma dönüştürüyor
Netaş CEO’su C. Müjdat Altay düzenlenen mezuniyet töreninde “Bahçeşehir Üniversitesi ile birlikte 2014’te yola çıkarken, sektörümüze daha fazla nitelikli insan kaynağı kazandırma vizyonunu paylaşıyorduk. Programın ilk mezunlarını kutladığımız bugün, sadece attığımız adımların bizi getirdiği bu noktada olmanın mutluluğunu değil, yarattığımız katma değeri büyütecek olmanın da heyecanını duyuyoruz” dedi.
Altay, “Bu program, ‘Netaş as a Platform’ olarak tanımladığımız, Ar-Ge altyapımızı ve 50 yıllık deneyimimizi tüm paydaşlarıyla sektörün gelişimi için açık bir platform haline getirme anlayışımızın göstergelerinden biri. Bu yapı tüm taraflara değer sunuyor, zira bu programın, eğitimi profesyonelin ayağına götüren yapısı ve dikkatle hazırlanmış müfredatının Ar-Ge mühendislerimize nasıl bir katma değer sağladığının birinci elden şahidiyiz. Öte yandan, sektörümüzdeki donanımlı meslektaşlarımızın sayısını artırmak hepimizin çıkarına. Bu nedenle 2018 itibarıyla akademi tüm sektör profesyonellerine açık olacak. Multimedya teknolojileri ve siber güvenlik alanlarındaki bilgilerini artırmak isteyen tüm Ar-Ge profesyonellerini yüksek lisans veya doktora çalışmalarını Ar-Ge laboratuvarlarımızda tamamlamaya davet ediyoruz,” şeklinde konuştu.
 
Gerçek bir üniversite – sanayi işbirliği
Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın ise “Günümüz dünyasındaki baş döndürücü gelişmeler ve değişimlerle eş zamanlı olarak akademi, bilim ve iş dünyasında sınırlar hızla ortadan kalkmakta ve adeta yeni bir dünya düzeni oluşmaktadır. Unutulmamalıdır ki; bu değişim ve gelişmeleri yakından takip eden ve ona sadece ayak uydurmak yerine, içinde bizzat yer almak ve bu değişime yön vermek iradesine sahip kuruluşlar ayakta kalabilecektir. Bu kapsamda bir tarafta ülkemizin ihtiyaç duyduğu ilgili alanlarda milli ve özgün iletişim teknolojilerini üreten ve hizmete sunmakta olan Netaş, diğer tarafta ise uluslararası arenada Türk yükseköğretimine öncülük eden Bahçeşehir Üniversitesi yer almaktadır. Bu iki kuruluş bir araya gelerek gerçek bir üniversite - sanayi ortaklığına imza attılar. Bu anlaşma kapsamında, Bilgisayar Mühendisliği Tezli Yüksek Lisans ve Doktora Programları BAU- Netaş Techno Academy bünyesinde hayata geçirildi” dedi.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics