Bilişim Dünyası 27 ARALIK 2009 / 14:00

Üretim ve tasarım yapan tüm sektörlere stratejik avantajlar

Geçtiğimiz ay Fransa’da büyük çaplı bir etkinlik düzenleyen Dassault Systemes’in durağı bu kez PLM Forum ile İstanbul’du. Etkinlikle sektörlere avantajlar sağlayan çözümler paylaşılırken, Catia kullanılarak yapılan ilk yerli spor otomobili Sazan büyük ilgi gördü.

3  boyutlu sanal tasarım ve modelleme çözümleri sunan Dassault Systèmes bir ay önce Fransa’nın Paris şehrinde uluslararası bir müşteri toplantısı düzenlemişti, etkinlikle ilgili geniş bilgileri de BThaber olarak geniş şekilde aktarmıştık okuyucularımıza. Bu büyük çaplı toplantıdan sonra şirket bu kez de İstanbul’da önemli bir etkinlik gerçekleştirdi: PLM (Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi) Forumu.
Forumun açılış konuşmasını yapan Dassault Systèmes Türkiye Satış Müdürü Burak Süsoy’un sunumunda, Leonardo Da Vinci vurgusu göze çarptı. Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük yenilikçilerinden biri olarak tanımladığı Leonardo Da Vinci’ye de göndermelerde bulunan Süsoy, Da Vinci’nin ünlü eskiz defterlerini anımsattı. Süsoy, “Da Vinci eğer Dassault Systèmes’in geliştirdiği sanal tasarım çözümü CATIA’yı kullanabilseydi dünya çok farklı bir yer olurdu” dedi. Tasarımda her evrenin yaşayan bir döngü olduğuna dikkat çeken Süsoy, Dassault Systèmes’in sektörlere stratejik avantajlar sağladığına işaret etti.
uretim2Porsche 911 GT3’ü pistlerde yenecek spor otomobili
PLM Forumu’nun Onur konuğu ise Dassault Systèmes’in geliştirdiği CATIA’yı kullanarak yerli spor otomobil Sazan ve S56’yı ekibiyle birlikte geliştiren Dr. Ekber Onuk oldu. Dr. Ekber Onuk, konsept otomobilin yaratılış hikayesini anlattı. Onuk 1972 yılında Otosan’da tasarlanan, geliştirilen ve üretilen ilk Türk otomobili STC16’nın tasarımında görev alan Kadri Nişel, Nejdet Or, Zeki Diker ve Oralp Noyan’ı anarak, Sazan ve S56 ile ilgili bilgiler aktardı. 1996 yılında kaybettiği oğlu Kaan Onuk’un evde Sazan balığı beslediği için arkadaşları tarafından Sazan lakabı ile çağrıldığını anımsatan ve araca onun hatırasını yaşatmak için bu ismi koyduğunu söyleyen Onuk, “Aracı üretirken hedefimiz Porsche 911 GT3’ü pistlerde yenebilecek bir spor otomobildi. CATIA ile tasarımımız başladı. Araç yavaş yavaş şekillenmeye başladı ve en sonunda da gerçeğe dönüştü” dedi.
ETİKETLER : Sayı:751

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics