Bilişim Dünyası 19 EKİM 2015 / 09:36

Üretimde gelişmişlik önem kazanıyor

Rolls-Royce, Türkiye Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde kurulan ve Savunma, Ulaştırma ve Enerji Bakanlıkları tarafından onaylanan “Gelişmiş Üretim ve Teknoloji Merkezi”nin ilk endüstri lideri ve kurucu üyesi olduğunu duyurdu.
Merkez’in protokol imzaları Türkiye Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve İngiltere Ticaret ve Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Lord Maude of Horsham tarafından atıldı. İstanbul’da gerçekleştirilen imza töreninde TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Mehmet Çelik ve Rolls-Royce Küresel Üretim Direktörü Dr. Hamid Mughal da hazır bulundu.
Merkez, havacılık alanında üretim kabiliyetlerinin ve teknoloji uygulamalarının geliştirilmesine odaklanan bir kamu-özel ortaklığı olarak kurgulandı ama zaman içinde sivil-nükleer, denizcilik ve diğer sektörleri de kapsayacak. Sektörler arası ortak bir araştırma kültürünü temel alan Gelişmiş Üretim ve Teknoloji Merkezi; endüstriyel beceri ve yeteneklerin geliştirilmesine öncülük edecek.
 
Uzun vadeli bir ilişkinin ilk adımı
Törende konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Devir açık Ar-Ge devri. Teknolojik yenilikçiliğe ilişkin projelerin yanı sıra tedarikçi nitelik ve becerilerini geliştirecek eğitim programları da sunacak olan bu merkez yüksek ekonomik değer sağlayacak” dedi. Rolls Royce Küresel Üretim Direktörü Dr. Mughal ise bu projenin, uzun vadeli ve yüksek katma değerli bir ilişkinin başlangıcı olduğuna işaret etti. Rolls-Royce Türkiye ve Orta Asya Bölge Direktörü Patrick Regis de şu bilgileri verdi:
“İngiltere, Singapur ve ABD’de sağlam ve köklü bir ileri üretim modelimiz var. Türkiye’yi de yüksek beceri seviyesi, nitelikli insan kaynağı ve üretim kabiliyetlerinden ötürü seçtik. Türkiye dünya çapında bir üretim endüstrisi kurgulayarak, 2023’e kadar dünyanın lider havacılık ve savunma sanayi uluslarından biri olmayı hedefliyor. Bu girişim, havacılık endüstrisinin gelecek ihtiyaçlarını karşılayacak bölgesel tedarik zincirinin şekillenmesini sağlayacak. Diğer şirketleri de Gelişmiş Üretim ve Teknoloji Merkezi’nin üyesi olmaya davet ediyoruz.”
 
ETİKETLER : 1042

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics