Bilişim Dünyası 10 ŞUBAT 2014 / 08:12

Ürün sadece bir araç; esas olan bilgidir

Teknoloji sağlayıcılarının ürünleri, kendi içlerinde bile bütünleşmiyor.

Doğru ürünü doğru noktada kullanmak için çözümü, üreticisinden daha iyi tanımak gerekiyor. İş zekâsı danışmanlığı şirketi Intellica, projelerinde farklı markaları bütünleştirebildiği gibi, EVAM ürünüyle büyük veri ve CRM’i birleştiriyor.

“Ürün bir araç, esas olan bilgidir”
İş zekâsı kavramı doğmadan önce bu alanda çalışan Kemal Ünaltuna, Intellica’nın kurulduğu yıllardaki hızlı gelişimini “tüm teknolojileri aynı anda kullanabilen analiz tarafını kolaylaştıran her türlü ortamı yaratmış, bilgi birikimini oluşturmuştuk, Data Art’ı geliştirdiğimiz o süreçte bir ayağımız TÜBİTAK MAM’daydı, bir ürün teşviği aldık ancak biz hiçbir zaman bir ürün şirketi olmadık” sözleriyle anlatıyor. Intellica’nın, büyümesi iş zekâsı alanını en yakından takip eden sektörler olan bankacılık, telekom ve sigorta alanlarında devam etti.
Farklı markaların ürünlerini aynı projede bütünleştirerek projeyi uygulamaya koyabilen bir danışmanlık şirketi olan Intellica, gücünü bu uzmanlığından alıyor. Ünaltuna “Bizim için ürün bir araç, esas olan bilgidir. Bizimle ilgilenen şirketler bu yüzden bizi seçiyor” diyor.

Büyük şirketler kendi ürünlerini üretmiyor
Çoğunlukla uzun vadeli projelerde çalışan Intellica’nın öncelikli hedefini kendi ürünlerini satmak değil, danışmanlık vermek. Intellica, verdiği danışmanlıkta farklı markaları bütünleştirebilmesiyle öne çıkıyor çünkü bu gerçekten çok zor bir iş. Ünaltuna, “Büyük tedarikçilerin ürünlerine baktığımızda çoğu zaten kendi ürününü üretmiyor. Büyük tedarikçilerin ürünlerinin çoğu, kendi içlerinde bile bütünleştirilemiyor. Bu bütünleştirme muazzam bir uzmanlık gerektiriyor. Bütünleştirme için, ürünün doğru kullanımını üreticisinden bile iyi bilmek gerekiyor” diyor.
CRM’i geleneksel iş zekâsıyla birleştiren EVAM’ın ünü Intellica’yı aştı bile. İş zekâsında kullanılan kural ve kısıtlar gibi, CRM’in de kesin kuralları var. Hem CRM hem de karar destek sistemi sunan eş zamanlı çalışan EVAM, işin içine kimsenin girmediği bir “senaryo” ile müşteriyi kampanyalara dahil ediyor. Ünaltuna “Yağmur gibi akan etkinlikleri değerlendirip bağlantı kuran büyük veri ve Compleks Event Processing’in birlikte çalışmasına dayanan EVAM için hız çok önemli, bu yüzden HANA üzerinde çalışıyor.”

KOBİ geleneksel iş zekâsını değil, aksiyonu tercih ediyor
KOBİ’de eskiye nazaran teknolojiye biraz daha yakın bir nesil çalışıyorsa da, hala uzun vadede fayda sağlayan geleneksel iş zekâsını ve analizleri değil, aksiyon alabileceği hatta etkinliğin gerçekleştirileceği hizmetleri tercih ediyor. EVAM’ın henüz her sektöre eşit tanıtamadıklarını belirten Ünaltuna, senaryolarını hazırlayanların BT süreçleri, e-ticaret, içerik kişiselleştirme gibi çok yaratıcı uygulamaları örneklendiriyor. Ürün, yurtdışında enerji ve eğitim gibi alanlarda da kullanılıyor. “EVAM’ın aksiyon alabilirliği, özellikle e-ticaret alanında, teknolojiye yönelmiş şirketler açısından KOBİ’yi harekete geçiriyor.

BT sektörü hız kesmiyor
Bu yıl yüzde 50 büyüme hedefleyen Intellica, EVAM’ın yurtdışı çalışmalarına Arnavutluk, Azerbaycan, Sudan’dan sonra Rusya’yı da ekledi ve Ortadoğu, Türk Cumhuriyetleri ve Sovyetler bölgelerinde proje çalışmalarına dünya çapında hızla devam ediyor. Ünaltuna, BT sektöründe para politikalarının etkisini “Bizim sektör pek hız kesmiyor. Daha önce yaşanan krizlerde yavaşlasak da, gerileyecek kadar ciddi zararlarla karşılaşmadık” sözleriyle ifade etti.

Büyük veri ile CRM birlikte koşuyor

CRM, geleneksel iş zekâsıyla birleştiğinde; verileri değerlendirerek, karar sürecine giriyor ve kampanya etkinliğini gerçekleştiriyor. EVAM’da kampanyaların yerini alan senaryolarda, aynı anda birden fazla senaryo içinde yer alan müşteriler, eş zamanlı olarak ürün ve hizmet tekliflerini alıyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics