Bilişim Dünyası 12 OCAK 2015 / 09:21

UXPA kullanıcı deneyimini geliştirecek

Dünya çapında 55 noktada binlerce üyesiyle kullanıcı deneyimiyle ilgilenen herkesi bir araya getiren UXPA’nın Türkiye birimi kuruldu.

Günümüzde hızla önemi artan kullanılabilirlik ve kullanıcı deneyimine, dijital ortamda başarılı olmak isteyen tüm şirketler ihtiyaç duyuyor. Dünya çapında 55 noktada binlerce üyesiyle kullanıcı deneyimiyle ilgilenen herkesi bir araya getiren UXPA’nın Türkiye birimi kuruldu.

Kullanıcı deneyimi tasarımı ve kullanılabilirlik alanında uzman ya da uzmanlaşmak isteyen kişileri dayanışma ve ortak gelişim perspektifiyle bir araya getiren uluslararası bir birlik olan UXPA, ürün, servis ve yaşam temelinde kullanıcı deneyimini geliştirme amacıyla çalışmalar yürütüyor.

Dünya çapındaki bu topluluğun Türkiye ayağı olan ve toplam 15 kişiden oluşan kurucu ekibiyle UXPA Türkiye, şimdiden bünyesinde e-ticaret, telekom, bankacılık gibi sektörün farklı alanlarından kullanıcı deneyimi çalışanlarıyla birlikte, araştırma odaklı dijital ajansların çalışanları, yazılımcılar, analistler, akademisyenler ve öğrencileri bulunduruyor.

Kullanıcı deneyimi hakkında Türkçe kaynaklar üretilecek

UXPA Turkey kurucuları arasında yer alan Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Bilişim Anabilim Dalı Başkanı Kerem Rızvanoğlu, organizasyonun Türkiye’deki amacı ve hedeflerini şu şekilde anlattı:

“UXPA Turkey, Türkiye’de kullanıcı deneyimi alanında çalışan tüm paydaşları bir araya getirerek kullanıcı deneyimi konusunda farkındalığı ve bilgiyi arttırmak isteyen bilgi paylaşımı odaklı bir topluluk, bir platform olacak. Şeffaf ve yardımsever bir atmosfer içinde birlikte öğrenme metodunu merkeze alan etkinlikler ve eğitimler yapmak ve alanla ilgili nitelikli Türkçe başvuru kaynakları üretmek amacıyla çalışmalarına başladı.”

Kullanıcı deneyiminin hem akademik hem de kamu ve özel sektör için önemli bir konu haline geldiğini belirten Rızvanoğlu, “Kullanıcı deneyimi ekosistemi içindeki tüm paydaşlar olarak önce birbirimizle konuşmayı ve paylaşmayı becerebilmek, uzun vadede ortak bir dille yaptığımız işin fark yaratan değerlerini çevremize anlatmak istiyoruz” dedi.
ETİKETLER : 1004

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics