Bilişim Dünyası 21 EKİM 2015 / 11:11

Uydu ekosistemi yerli bir kimlik kazanacak

11-12 Aralık 2015 tarihlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan ‘Uydu, Uzay ve Teknoloji Günleri powered by TÜRKSAT’; uydu, uzay ve bilişim teknolojileri sektöründe verimli iş geliştirmenin adresi olmayı hedefliyor. Etkinlikte eş zamanlı olarak 18 toplantı salonunda 50’yi aşkın panel, seminer ve konferans gerçekleştirilecek. Öne çıkan tartışma ve vizyon konuları ise şu şekilde sıralanıyor: 4,5 G Uygulamaları ve 5G Vizyonu, KA Band ve Uydu İnternetinin Konumlandırılması, Uydu-Uzay Standartlarının Geleceği, 4K Uygulamaları.

1 milyar doları aşan ekosistem
Etkinliğin koordinatörlüğünü üstlenen High Tech Port by MÜSİAD Genel Koordinatörü Hakan Kurt etkinlikle ilgili olarak. “Türkiye’nin stratejik sektörlerinde uzun zamandır pazar ve iş geliştirme faaliyetleri gerçekleştiriyoruz. Daha kısa süre önce Katar’da gerçekleştirdiğimiz High Tech Port by MÜSİAD, bu açıdan çok stratejikti. Şimdi önümüzde yeni bir vizyon ile yola çıkıyoruz. Önümüzdeki 5 yılda 1 milyar doları aşan uydu ekosisteminin yerlileştirilmesi ve milli uydu ekosisteminin önemine dikkat çekeceğimiz etkinlikte, uzay teknolojileri ve bilişim teknolojilerinin geleceğini konuşacağız ve sergileyeceğiz” bilgisini verdi.
Türkiye’nin uydu operatörü TÜRKSAT, fırlattığı 4-B uydusunun ardından, yüzde 25 yerlilik oranı ile 5-A ve 5-B uydularını, yüzde 100 yerlilik oranı ile de 6-A uydusunu fırlatacak. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde gerçekleştirilecek bu fırlatmalar 1 milyar doların üzerinde bir ekosistem oluşturacak. Özellikle 6-A uydusunun yüzde 100 yerli katkısı Türkiye’nin iktisadi ve stratejik alanlarındaki çıktılarını yükseltecek. Uydu yapabilen ülkeler arasına girecek olan Türkiye; bu anlamda diğer birçok ülkeden pozitif anlamda ayrışacak. TÜRKSAT’ın gerçekleştireceği 5-A ve 5-B uydu ihalelerine talip olan global firmaların eşit bir şekilde know-how paylaşımı yapıp, Türkiye’deki ekosistemle iş geliştirme yapacağı etkinlikte MÜSİAD; yurtiçi ve yurtdışındaki network ağı ile oluşturulacak ekosistemin en büyük parçası olacak.

Kamuda iş geliştirme köprüsü
Etkinlikte bir diğer önemli başlık ise TÜRKSAT merkezli bir çağrı ile bir araya gelecek olan Kamu Bilişim Direktörleri. TÜRKSAT Bilişim Direktörlüğü'nün organize ettiği etkinlikle, iş dünyası ile Kamu Bilişim Direktörleri iş geliştirme köprüsü kuracak. 500’ü aşkın kamu bilişim yöneticisinin katılım göstereceği etkinlikte reel sektör, bilişim alanında kamu kurumlarıyla nasıl iş geliştirebileceğini tartışırken bir yandan da sergileme alanlarında doğrudan görüşmeler gerçekleştirilecek.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics