Bilişim Dünyası 20 AĞUSTOS 2016 / 12:10

Uyduda artık ruhsat ve yıllık kullanım ücretleri yok

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER), uydu terminallerinden alınan telsiz ruhsat ve kullanım ücretlerinin kaldırılması hakkındaki Bakanlar Kurulu kararının Resmi Gazete’de yayınlanarak, yürürlüğe girdiğini duyurdu.
Genişbant uydu internet terminallerinden alınan ruhsat ve yıllık kullanım ücretleri; uydu internet hizmetinin yaygınlaşması önünde engeldi. İnternet erişimi için diğer alternatif hizmetlerden alınmayan, sadece uydu hizmeti için alınan bu ücretlerin aylık ücretin yüzde 10’unu oluşturduğunu belirten TELKODER, bunun da uydu internet abone sayısının artmamasının nedenleri arasında olduğunu ifade etti. TELKODER, yapılan değişiklik ile 10 bin abone ve 25 milyon TL büyüklüğündeki uydudan genişbant internet erişimi pazarının, 1 yıl içinde 20 bin aboneye ve 50 milyon TL’ye ulaşmasını beklediklerini, ilerleyen yıllarda bu pazarda daha büyük artışlar olacağını öngörüldüklerini vurguladı. 2012 yılından beri bu konuda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve BTK nezdinde sıkı bir çalışma yürüttüklerini vurgulayan TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, şu bilgileri verdi:
“Bu kararla Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşüm sürecinde sunulan hizmetlerden herkes eşit yararlanma fırsatı bulacak, internet kullanımı artacak ve yurt genelinde yaygınlaşacak, kablo ile erişimin mümkün olmadığı bölgelerde yüksek hızlı uydu internet bağlantısı kısa sürede kurularak, makul ücretlerle son kullanıcılara sunulacak. Yüksek hızlarda ve ekonomik olarak sağlanan uydu internet, ADSL, fiber ve mobil internet gibi diğer internet hizmetlerini tamamlayıcı bir hizmet olacak.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics