Bilişim Dünyası 09 EKİM 2011 / 10:49

Üye işyeri ile iletişimde POS devrimi

POS cihazlarını, banka ve üye işyeri arasında karşılıklı ve anında etkileşimli bir iletişim köprüsü olarak kullanan Ingenico önemli bir ilke adım attı.

Kartlı ödeme sistemlerinde yenilikler; hem finans kuruluşları, hem müşteriler hem de BT şirketleri için önemli bir adımı oluşturuyor. Ingenico Türkiye ve Ortadoğu Genel Müdürü Alpay Sidal, bu konuda yaptıkları çalışmanın önemine dikkat çekerek, “Ekibin güzel bir buluşu oldu. Sistemler etkileşimli iletişime hazırdı. Bunun üzerine geliştirilen uygulama ise Türkiye pazarında ve dünyada bir ilk” dedi.
Tamamen çevrimiçi, gerçek zamanlı haberleşme platformu yapıldı. Bu yapıyla POS cihazlarını istenen şekilde gruplama, yaratılan kampanya veya finans kuruluşundan verilmek istenen mesajı da bir SMS gibi iletmek mümkün oldu. Bunun SMS’ten farkı ise mesaj gittiği zaman işyerinin bunu algılayabilmesi, cihazın alarm sistemiyle uyarı vermesi. Mesaj okunduğu zaman arka tarafa bir bildirim yapıyor. Sidal, bu yapının; mesajı gönderen için anında yanıt almak, mesajı alan için de anında iletişime geçmekte önemine dikkat çekerek, bu platformda ilk uygulamalarını şöyle anlattı:

İlk adım İş Bankası ile atıldı
“Bu çalışma; Ingenico olarak sattığımız ‘çevrimiçi tüm terminallere uygun. Yani, yeni bir donanım yatırımı gerekmiyor. İlk uygulamayı İş Bankası ile Ramazan Bayramı döneminde hayata geçirdik. Bayram dönemi tüm bankalar gibi İş Bankası da kampanya yapma kararı aldı. Biz de bunu fırsat bilerek kendilerine bir teklifle gittik, bu sistemi sahada deneyelim istedik. İş Bankası buna olumlu baktı. İş Bankası, belli bir segmentte, belli adette bu uygulamayı denemek istedi. Kampanyalarını bizim sistemimiz üzerinden duyurdular. Bankanın verdiği üye işyeri listesine mesajlar anında gitti, gönderdikten 2-3 dakika sonra da dönüşler başladı. Yüzde 90 katılım oldu. İş Bankası’nın hazırladığı kampanya, şartları, katılma tercihi sorusu, evet ve hayır yanıtı, katılmak isteyene katılım şartları sunumu gerçekleştirildi. Tüm bu akış çevrimiçi olarak POS cihazı üstünde yapıldı, kampanyaya katılmak isteyenlere katılım şartları yazıcıdan basılarak verildi, katılmayanlara da daha sonra katılmak isteyip istemedikleri soruldu. Çok karmaşık gibi görünen bir sistem, birkaç saniye içinde sistemde oturdu. Bu sonuçlar, büyük başarı. Sonuçta banka, kendi sistemini kullanan üye işyerlerine dokunabildi, mesajına anında yanıt aldı.”

Mesaj bankadan, gönderim Ingenico’dan
Sidal’a göre bu bir ön çalışmaydı ve çok daha detaylı bir yapı ortaya konulabilir, soru-cevap, çoktan seçmeli sorular, ‘Hayır’ yanıtı verenlerin gerekçelerini öğrenmek gibi uygulamalar da yapılabilir. Bankaların, bugünlerde özellikle KOBİ’lere dokunmak, bu işyerlerine özel kampanyalar yapabilmek istediğine işaret eden Sidal, kendi sistemlerinde doğrudan, rahatsız etmeden ve POS cihazı meşgul değilken yapılan gönderimlerin hızlı ve net sonuçlar ortaya koyduğunu vurguladı.
Üye işyerinin POS cihazında verdiği yanıtlar Ingenico veritabanında saklanıyor ve bankanın kullanımına açılıyor. Banka bunun raporlamasını talep edebilir veya kendisi rapor tasarlayabilir. Esnek bir yapıya sahip olduklarını, öncelikli olanın ise bankanın pazarlama akışını, yani mesajını ve aradığı cevabı kendilerine iletmesi olduğunu vurgulayan Sidal, bundan sonra da bankanın mesajın kimlere ulaşmasını istediği yönünde detayları kendileriyle paylaşması gerektiğini hatırlattı. Sidal, finans sektörünün bu yapıya bakışını şöyle anlattı:
“İş Bankası ile bu çalışmadan hemen sonra, büyük bir bankamız direkt bizi aradı, bir sunum istediler. Bir başka banka, hemen bir demo yapmak istedi. Dolayısıyla ciddi bir ilgi var. Sistemin işleyişinin ne kadar kolay olduğunu gördüler. Burada arkadaşlarımızın tasarladığı sistem üstüne çok farklı şeyler yazılabilir. Bankalardan pazarlama fikirleri bekliyoruz. Biz de onlara, akışıyla beraber sistemi sunacağız. Özel projeler dediğimiz, bu çalışmaları yapan çekirdek bir ekibimiz var. Üç aylık çalışmanın ardından projeyi tamamladılar. Kaynak kodları bizde olduğu için gerekli her değişikliği yapabiliyoruz.”

Tek gereken bankanın pazarlama kurgusu

Bu tarz yenilikleri artırmanın önemli olduğunu belirten Alpay Sidal, müşterilere katma değerli, farklı hizmetleri götürme yöntemleri üzerinde çalıştıklarını söyledi. “Yeni bir döneme imza attık” diyen Sidal şöyle devam etti:
“Birkaç banka bu uygulama ile sahaya çıkacaktır. Kurban Bayramı, yılbaşı yaklaşıyor. Bu sistemde kampanya ve diğer detay bilgileri aldıktan sonra 1-2 gün içinde kampanyaya çıkabilecek durumdayız. Çünkü arka plan, raporlama sistemi ve teknik detaylar, yönetim sistemi hazır. Tek gereken bankaya özel pazarlama kurgusu. “
ETİKETLER : Sayı:841

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics