Bilişim Dünyası 23 TEMMUZ 2017 / 16:06

Uygulama pazarı git gide devleşiyor

Mobil uygulamalar iş hayatını kolaylaştırırken, kişisel verimliliği de artırıyor. Küresel bazda mobilin gelişimine katkı sağlayan MMA’nin (Mobile Marketing Association / Mobil Pazarlama Birliği) Türkiye ve Bölge Direktörü Melis Ertem, “Bilgi, haber ya da eğlence odaklı içeriğe her an her yerden ulaşabilmenin, sosyal ağ paylaşımlarıyla daha geniş bir çevreyle bağlar kurabilmenin ötesinde mobil dönüşüm, günlük hayatımızı ve işlerimizi kolaylaştırıyor” yorumunu yaptı. Akıllı telefon, tablet gibi mobil cihazların günlük hayattaki önemine dikkat çeken Ertem, “Buna paralel, mobil uygulamaların sayıları ve çeşitleri de artıyor. 2017’de dünya çapında 197 milyar uygulamanın indirileceği öngörülüyor. Bu sayının, 2021’de 353 milyara çıkması bekleniyor” bilgisini verdi.
Küresel uygulama pazarında 2017 yılında 82.2 milyar dolar gelir beklendiğini belirten Ertem, “100 milyar dolar eşiğinin aşılması çok sürmeyecek. Beklentiler, gelirlerin 2021 yılında 139 milyar doları aşması yönünde. Mobil uygulamaların kullanım amaçlarında dönüşüm var. Oyun uygulamalarının gelir oranlarındaki düşüşler bunun işareti. Sosyal medya, eğlence, müzik ve hayatımızı kolaylaştıran diğer uygulamalara ilgi ise sürekli artıyor” dedi. Ertem, şöyle devam etti:
 
Her iş için çözüm mobilde yerini alıyor
“İş hayatınızdaki farklı ihtiyaçlara yönelik kullanabileceğiniz pek çok mobil uygulama için yapmanız gereken size en yakın, yani cebinizdeki dükkana giderek işinizi çözecek uygulamayı bulmak. Detaylı ya da kısa notlarla ‘yapılacak işler’ listesi hazırlayıp, tamamlanma tarihi ile hatırlatma koyabileceğiniz ve ekip arkadaşlarınızla notlarınızı paylaşabileceğiniz bu uygulamalar, asla yorulmayan bir kişisel asistan. Bu uygulamaların en popüler örnekleri arasında Wunderlist, Todoist, Google Keep, AnyDo var. Invite ile size en çok uyan saatleri toplantıya katılacaklara iletiyorsunuz ve herkes kendisine uyan saatleri işaretliyor, toplantıyı en çok tercih edilen saate alıyorsunuz. Mobil cihazların yüksek çözünürlüklü kameralarıyla herhangi bir dökümanı Scanner For Me, Genius Scan, FineScanner gibi uygulamalarla tarayıp kaydedebilir, istediğiniz kişiye gönderebilirsiniz. Google Drive, iCloud, Dropbox dışında Amazon Drive, Box, Mediafire, Mega gibi uygulamalarla dosyalarınızı internet ortamında saklayabilirsiniz. Kartvizitleri CamCard, FoxCard, Business Card Reader, WorldCard Mobile uygulamalarıyla taratıp mobil cihazınızda taşıyabilirsiniz. Hızlıca bir anket hazırlamanız gerekiyorsa LoopSurvey, SurveyMonkey, QuickTap gibi birçok uygulama elinizin altında. Google Forms üzerinden anketler hazırlamak da her zaman mümkün.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics