Bilişim Dünyası 03 MART 2016 / 11:24

Uygulama ve masaüstü sanallaştırma, dönüşümde ön planda

Yeni Windows 10 işletim sistemi tüketicilere birçok geliştirilmiş yeni özellik sunsa da, bu aynı zamanda ‘kontrollü bir geçiş yönetiminin’ artık BT'nin elinde olmadığını da gösterdi. Bu değişim, BT ekiplerinin ele alması gereken potansiyel ticari etkilere de sahip. Citrix Türkiye Kıdemli Sistem Mühendisi Koray Akarsu’ya göre, bu noktada uygulama ve masaüstü sanallaştırması, Windows 10 ile dönüşüm sürecinde sorunsuz ve kesintisiz bir geçiş için güvenilir bir çözüm sundu ve sunmaya devam edecek.
Bu noktada BT ekiplerinin, kullanıcı deneyiminden, esneklikten veya güvenlikten taviz vermeden tüketici cihazlarını kurumsal ortamlarda destekleme görevleri önem kazandı ve bunun için uygulamalara ve verilere uzaktan erişim sağlamak konusunda her geçen gün daha çok çalışmaları gerekiyor. Windows 10 sürümü iki temel değişiklik getiriyor; birincisi çalışanların istedikleri zaman yükseltme yapabilecekleri anlamına gelen ücretsiz geçiş hakkı ve güncellemelerin sürekli olacağı anlamına gelen devam eden sürüm yayınları. Tüketici cihazlarının güncellenmesi nispeten kolay olsa da, çalışanların Windows 10 yüklü cihazlarından kurumsal uygulamalara ve verilere erişebilmelerini sağlamak veya kurumsal uygulamaların Windows 10 üzerinde de çalışacağını doğrulamak biraz zorlu olabiliyor.
 
Uyumsuzluk, sorun kaynağı olabiliyor
Bu noktada çalışanlar, bir yandan BT tarafından desteklenen masaüstleri ve uygulamalar ile iş sürekliliklerini korurken, diğer yandan kendi cihazlarının işletim sistemlerini güncelleyebiliyorlar. Bu her iki dünyanın da en iyilerini bir araya getiriyor; kullanıcı optimum performans için yerel bir iş istasyonundan faydalanıyor, ama aynı zamanda kendi seçtiği cihazla mobilite rahatlığını ediniyor. Ama bu rahatlık, çalışanların işletim sistemlerini güncellemeyi istemesi ama kurumsal uygulamaların bununla uyumlu olmaması halinde zorluklara da yol açıyor.
Bu noktada ise çözüm; uygulama ve masaüstü sanallaştırmada. Bunlar sanal bir ortamda barındırıldığında ve bir uygulama uyumluluğu aracı kullanıldığında, kurumsal çapta yapılacak işletim sistemi geçişleri ve güncellemeleri çok daha basit bir hale geliyor. BT ekipleri, temel kurumsal uygulamalara Windows 10 ile çalışan cihazlarda dahi anında erişim sağlayabilirken, yeni işletim sistemine geçiş yaparken, uyumluluk konusundan emin olmak için geçişi yapmadan önce kurumsal uygulamaları da test edebilirler.
Farklı ve potansiyel olarak desteklenmeyen işletim sistemlerinden ve çok sayıda cihaz üzerinden erişim sağlarken, çalışanların verilere ulaşmanın ‘güvenli olmayan’ geçici bir yöntemini bulma çabası, güvenlik ihlali riskini de artırıyor. Uygulama ve masaüstü sanallaştırma, kullanıcılara, şirket tarafından desteklenen uygulamaları ve masaüstlerini kullanarak, herhangi bir kişisel veya kurumsal cihaz üzerinden ve istedikleri her yerden çalışma olanağı sağlıyor. Böylece, IP veya müşteri bilgileri gibi bilgiler güvenli bir şekilde sadece veri merkezinde tutulmaya devam ediyor.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics